Studenti

Článků v rubrice: 310

Soutěž Co víš o energetice vyhrálo družstvo brněnské průmyslovky

Ve Velkém sále městské knihovny v Praze proběhlo 17. června 17. finálové kolo celostátní soutěže Co víš o energetice. Soutěž se koná každého půl roku a je určena pro tříčlená třídní družstva škol, ve kterých se v daném pololetí uskutečnily besedy Energie – Budoucnost lidstva, které energetická společnost ČEZ už více než osm let pořádá pro žáky posledních ročníků základních škol a pro studenty střední školy v celé republice. Dosud (do konce května 2009) se uskutečnilo 3222 besed, kterých se zúčastnilo 124 733 studentů.

Fotogalerie (2)
Soutěž Co víš o energetice vyhrálo družstvo brněnské průmyslovky

Vítězné družstvo 17. finále ve složení Martina Kostíková, Barbora Filipčíková a Ondřej Slovka z brněnské Střední průmyslové školy v Sokolské ulici vedla jako nehrající kapitánka profesorka fyziky ing. Miroslava Janderková, která velice oceňuje úroveň besed Energie budoucnost lidstva: „Na naší škole už jsou tyto besedy vlastně pravidelnou součástí výuky fyziky a naši studenti se už několikrát probojovali i do finále soutěže Co víš o energetice. Dnešní vítězství je samozřejmě velký úspěch a jsem na své studenty pyšná.“
Účastníci finále po skončení soutěže, kterou moderovala Šárka Kubelková, odjeli do Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, kde si prohlédli pracoviště TOKAMAK a vyslechli poutavý výklad RNDr. Jana Mlynáře Ph.D., který studentům vyprávěl nejen o dobrodružstvích, která při hledání nových energetických zdrojů čekají mladé fyziky, ale i o šanci zajímavého a perspektivního zaměstnání, jež nabízí práce ve všech oborech spojených s energetikou. Podle ing. Janderkové i ostatních nehrajících kapitánů ze škol v Plzni, Chomutově, Teplicích a Novém Bydžově, jejichž družstva se účastnila finále, je soutěž i její doprovodné akce, jako jsou exkurze do elektráren a na vědecká pracoviště, pro studenty výbornou motivací k dalšímu studiu technických oborů. Potvrzuje to i velký zájem účastníků besed Energie – budoucnost lidstva ( za prvních pět měsíců letošního roku 501 studentů) o další informace o možnostech studia a práce v energetických oborech.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fotovoltaika pod sněhem

Více než 20 tisíc českých domácností už má na střeše vlastní elektrárnu a tisíce dalších se k tomu chystají.

První plazma největšího tokamaku na světě

V sedmdesátých letech bylo jasné, že tokamak pro termojadernou fúzi udrží plazma potřebnou dobu, bude-li dostatečně velký. Stavěly se giganti JET (1983, EU), TFTR (1982, USA), JT-60 (1985, Japonsko), T-15 (1988, SSSR) a další.

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail