Studenti

Článků v rubrice: 257

Jaderná univerzita inspirující

Již třetím rokem pořádá Jaderná elektrárna Temelín svou Letní univerzitu. Letos se od 5. srpna této odborné stáže v provozu jaderné elektrárny zúčastnilo po dobu dvou týdnů 28 vysokoškolských studentů. Kromě informací a nových znalostí si odnesli i mnoho zajímavých zážitků. Není výjimkou, že některé z nich se staly inspirací vedoucí k rozhodnutí věnovat svou profesní kariéru jaderné energetice.

Fotogalerie (8)
Dana Drábová a její studenti

„S českými vysokými školami spolupracuje společnost ČEZ již řadu let. Přibližně polovina pracovníků Jaderné elektrárny Temelín má vysokoškolské vzdělání, takže právě jejich absolventi jsou našimi budoucími zaměstnanci. Například letos jsme přijímali šest nových operátorů a čtyři z nich prošli předchozími ročníky Letní univerzity,“ říká vedoucí oddělení lidských zdrojů na elektrárně Pavel Šimák.
To, že energetika, včetně jaderné, bude pro absolventy perspektivním oborem, si myslí i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Kromě jiného to vyplynulo i z téměř tříhodinové besedy, kterou se studenty Letní univerzity absolvovala 8. srpna. Jak uvedla, jaderný energetický blok je pro provozovatele dlouhodobým závazkem. „Vždyť od plánu přes licenční a povolovací proces, výstavbu, vlastní provoz a následné vyřazování elektrárny z provozu uplyne více než 100 let. To jsou téměř čtyři generace odborníků, které po celé toto období musí zajistit maximální jadernou bezpečnost bloku. A k tomu provozovatel potřebuje na každý blok 200-1000 vysoce kvalifikovaných lidí s nejrůznější odborností,“ nastínila Dana Drábová vysokoškolákům jednu z možných perspektivních cest jejich profesního uplatnění.

Přivedla ji zvědavost i perspektiva oboru

Jedinou dívkou mezi 28 vysokoškoláky byla letos studentka 2. ročníku bakalářského studia Elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity Ilona Gonová. „Na Temelín mě přivedla zvědavost. Byla jsem nadšená, když jsme ještě před Letní univerzitou dělali psychologické testy. Všichni kolem mi připadali strašně příjemní a vzbudili ve mně zvědavost poznat Temelín hlouběji. Strašně jsem se těšila na reaktorový sál, tedy přímo na reaktor. Trochu mě překvapilo zajištění bezpečnosti,“ uvedla Ilona.
Očekávala ostře hlídanou elektrárnu, kam téměř nikdo nesmí. Překvapilo ji, jak je bezpečnostní zajištění moderní a systém technického zajištění vstupů, školení pracovníků i dodavatelů propracované a na vysoké úrovni. „Umím si docela představit své budoucí profesní uplatnění v energetice. V tomto oboru je perspektiva, protože energie bude lidstvo potřebovat stále více, stejně jako lidi, kteří tuto potřebu zajistí,“ konstatovala studentka. A nezapomněla pochválit své chlapecké kolegy: „Jsou pozorní. Asi jsou rádi, že je v partě alespoň jedna holka, které mohou třeba galantně otevřít dveře.“

Čekal suché přednášky, našel inspiraci pro život

Na podzim loňského roku proběhla na Západočeské univerzitě přednáška k Temelínu. Možnost si v létě tuto elektrárnu detailněji prohlédnout zaujala i studenta 4. ročník komerční elektrotechniky se zaměřením na energetiku, Františka Nového.

„Dostat se na jadernou elektrárnu není jednoduché. Chtěl jsem vidět, jak to tady chodí, chtěl jsem se setkat s lidmi, kteří Temelín provozují. Přiznám se, že jsem čekal suché přednášky odpřednášené důchodci. Byl jsem ale velmi mile překvapen. Přednášky a besedy byly zajímavé, věnovali se nám lidé, kteří se o jaderné bloky starají a provozují je, lidé z praxe. Potěšilo mě, že se nám věnují odborníci a svůj čas nám dávají lidé, kteří ho sami, díky náročnosti své práce, příliš nemají. To je pro mě, ale myslím, že i pro mé kolegy, velmi pozitivní a potěšitelné zjištění. Vrcholem Letní univerzity byla pro mne beseda s Danou Drábovou,“ říká František. A dodává: „Nabídek k mému budoucímu uplatnění je tady celá řada. Dva týdny na elektrárně mi určitě pomohou mé budoucí uplatnění lépe nasměrovat.“


Základní údaje o Letní universitě na Temelíně

Doba konání

Dva týdny v době plánované odstávky Jaderné elektrárny Temelín (letní měsíce).

Účastníci (určeno pro)
Studenti 2.-4.ročníků různých vysokých škol s technickým zaměřením s vážným zájmem o jadernou energetiku.

Program

• Zahájení, vstupní školení.
• Informační centrum, exkurze s průvodkyní.
• Školení pro vstup do kontrolovaného pásma.
• Venkovní objekty, pomocné hospodářství.
• Simulátor, správa sekundárního okruhu.
• Přednášky.

Témata přednášek

• Aplikované principy teorie jaderných reaktorů.
• Primární a sekundární část.
• Systém přípravy zaměstnanců i dodavatelů ČEZ.
• Elektrická část systému a kontroly řízení a chemie.
• Analýza výstavby nových zdrojů.
• Role centrálního inženýringu.
• Historie a současnost elektrárny.

Vnitřní, vnější komunikace

• Besedy se směnovým inženýrem, se zástupci vedení.
• Vědomostní test – vyhodnocení a vyhlášení „KRÁLE UNIVERZITY“, předání cen.
• PŘEKVAPENÍ (příjemné).

Kontakty

llona.kovarikova@cez.cz, tel.: 724 828152
pavel.simak@cez.cz, mobil: 602 612 763

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Výzva Evropské komisi, aby spravedlivě hodnotila energetické zdroje

Cílem Evropské komise má být, aby se Evropská unie stala mezi vyspělými zeměmi úspěšným regionem s nízkou uhlíkovou stopou.

Jaderný reaktor pro pohon raket

Americká společnost General Atomics Electromagnetic Systems (GA-EMS) oznámila, že její koncepce tepelného reaktoru pro pohon (NTP, Nuclear Thermal Propulsion), který by mohl dopravit astronauty na Mars, již překročila ...

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail