Studenti

Článků v rubrice: 310

Tisíce žáků se utkají v celostátní soutěži IT-SLOT

Zlepšila se v posledním roce informační gramotnost českých žáků? Rozumějí lépe on-line prostředí, orientují se v moderních technologiích? 12. ročník soutěže IT-SLOT letos opět prověří znalosti tisíců dětí z 8. a 9. tříd základních škol, a to v informatice, aplikované matematice a logickém myšlení. Registrace desítek škol ze všech krajů probíhá právě teď až do 10. listopadu. Přihlaste se!

Fotogalerie (1)
Finále minulého ročníku (zdroj SSŠVT)

První kolo soutěže odstartuje on-line 11. listopadu, o vítězi se pak rozhodne ve finále mezi nejlepší padesátkou řešitelů 8. prosince na půdě pražské Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).

Název IT-SLOT poukazuje na Systém Logických Otázek, které se v soutěžních úlohách dotýkají dvou oblastí – informačních technologií a matematiky a logiky. „První část soutěžních úloh je zaměřena na oblast základních vědomostí o internetu, hardwaru, softwaru, operačních systémech, komunikaci prostřednictvím ICT a programování. Druhá část je věnována matematickému a logickému myšlení, bez kterého se v informatice neobejdeme, přesto se právě vlivem všudypřítomných moderních technologií u mladé generace pomalu vytrácí,“ uvedl za organizátory soutěže Martin Vodička, ředitel SSŠVT.

Každý rok se soutěže účastní desítky až stovky škol ze všech krajů, a její výsledky tak nabízejí pravidelný vhled do úrovně informativních znalostí českých žáků. V posledních letech se potvrzuje jasný trend: současní teenageři umí technologie využívat pro zábavu, rozumí terminologii a dokáží si nalézt informace, které potřebují. „Na druhou stranu však ztrácí vlastní představivost a nejsou zvyklí spoléhat na svůj úsudek. Problémy jim dělají i lehčí slovní úlohy. Cítíme ale také, že distanční výuka rozšířila všeobecný rozhled dětí ve využití ICT, posunula je v samostatnosti a organizaci. Letošní výsledky soutěže nás mohou překvapit a doufejme, že v pozitivním duchu,“ dodal Martin Vodička.

V soutěži se hraje o hodnotné ceny, jako jsou výkonné notebooky, monitory, tablety a další, které získají nejlepší řešitelé i jejich školy. Nové účastníky v soutěži mohou jejich učitelé registrovat on-line do 10. listopadu. Následující dny – 11. až 25. listopadu – proběhne kvalifikační kolo, a to v IT učebnách přihlášených škol nebo i z domovů soutěžících žáků, kteří budou mít unikátní přihlašovací údaje do systému soutěže. Samotný test se skládá z 25 otázek a na jejich vyplnění má každý 30 minut. Více o registraci škol a průběhu soutěže na www.it-slot.cz.

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA VÝPOČETNÍ TECHNIKY, www.sssvt.cz

Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT) se od svého založení v roce 1994 specializuje na výuku maturitních oborů zaměřených na informační technologie. Zároveň je také spolutvůrcem těchto oborů. V současné době škola nabízí studentům tři specializace: grafické systémy a tvorbu webových stránek, správu počítačových sítí, programování a databázové systémy. Kvalita pedagogického sboru, důraz na samostatné myšlení studentů a neustále modernizované vybavení školy se každý rok promítají do bezmála stoprocentní úspěšnosti absolventů při přijímacích zkouškách na VŠ. Mimo to se studenti uplatňují v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. Roční školné činí 19 500 Kč. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nejžhavější sen pod Sluncem

Třípól měl tu čest, že byl přímo u křtu nejnovější knihy o jaderné fúzi na českém knižním trhu. Šéfredaktorka Marie Dufková jí byla 3. listopadu kmotrou. Knížku napsal prof.

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail