Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
V pátek 11. února 2022 proběhl již 16. ročník soutěže Fyziklání. Jedná se o mezinárodní soutěž pro až pětičlenné týmy složené ze žáků středních škol, kterou organizují vysokoškolští studenti z FYKOSu působící pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. (O soutěži a jejích podmínkách jsme psali zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/2785-fyziklani-je-zase-tady-rocnik-2022.)
Po minulém ročníku, který se kvůli pandemii konal v online podobě, nastal velkolepý návrat do prezenční formy. Letos se soutěžící vydali na výstaviště PVA EXPO Praha, kde nejprve jako povolený doping dostali limonády a bagety, a pak se během tří hodin snažili vyřešit co nejvíce nejrůznějších zapeklitých fyzikálních úloh. Ve třech kategoriích rozdělených podle ročníků se proti sobě utkalo celkem 776 soutěžících v 162 týmech z osmi států. Učitelé, kteří přijeli jako "pedagogický dozor", si mohli v průběhu soutěže poslechnout doprovodnou přednášku o elektronových mikroskopech.
Kdo vyhrál?
Celkovým vítězem se stal rumunský tým The Kaldashians z kategorie A a druhé místo obsadil český tým BezFantazie.
V kategorii B zvítězil tým Unde gravitaționale taktéž z Rumunska následovaný týmem Error404 z České republiky.
Kategorii C vyhrál český tým Vinutí a druhý skončil tým micv ze Slovenska.
Všem výhercům moc gratulujeme, za své výkony si zaslouží patřičné uznání a věříme, že soutěž byla hodnotným přínosem pro všechny zúčastněné.
Partneři z řad bývalých soutěžících
Nad celou soutěží přijala záštitu řada významných osobností. Řadí se mezi ně primátor Hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, který během svého studia také FYKOS organizoval, a v neposlední řadě prof. Lenka Zdeborová, úspěšná vědkyně zabývající se statistickou fyzikou a jejím mezioborovým využitím. Kromě řady dalších ocenění je i laureátkou Ceny Neuron 2021 pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika. Finanční výhru spojenou s cenou se rozhodla věnovat na rozvoj talentovaných studentů a podpořila FYKOS, který dříve sama řešila i organizovala. Díky ní se Nadační fond Neuron stal generálním partnerem Fyziklání 2022.
Program pro účastníky
Soutěží však celá akce nekončila. Také letos byl připraven bohatý doprovodný program pro účastníky, kteří si chtěli návštěvu Prahy a atmosféru Fyziklání užít co nejvíce. V páteční večer se konal rozbor úloh, kde se posluchači dozvěděli správné řešení problémů, které je při soutěži nejvíce potrápily. V sobotu si pak mohli poslechnout zajímavé odborné přednášky vedené v českém i anglickém jazyce, z nichž jednu vedla i profesorka Zdeborová. Odpoledne si mohli společně s průvodcem projít historické centrum Prahy, navštívit muzea, planetárium nebo hvězdárnu. Doprovodný program byl završen nedělními exkurzemi na specializovaná vědecká pracoviště v areálu MFF UK v Troji.
Světový formát
Fyziklání každým rokem přichází s něčím novým, roste a získává na popularitě i za hranicemi České a Slovenské republiky. Proto se letos poprvé konal pod záštitou programu Erasmus+ projekt Fyziklani International. Týmy ze šesti evropských zemí se na celý týden vypravily do Prahy, kde se mimo jiné dozvěděly mnoho nového o vědě, vědcích i kultuře v dalších státech, navštívily výzkumné instituty v Praze i okolí nebo science centrum iQLANDIA v Liberci a samozřejmě si zasoutěžily ve Fyziklání.
Každému, kdo se zúčastnil soutěže nebo dalších aktivit, se zajisté zapíše do paměti tento silný zážitek plný napínavých chvil, týmového ducha a nových poznatků. Už teď se těšíme, co nového Fyziklání přinese zase příští rok, a nedočkaví soutěžící si čekání mohou zkrátit na podzim při Fyziklání online!
Organizátoři FYKOSu
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.