Studenti

Článků v rubrice: 315

Fyziklání 2022

V pátek 11. února 2022 proběhl již 16. ročník soutěže Fyziklání. Jedná se o mezinárodní soutěž pro až pětičlenné týmy složené ze žáků středních škol, kterou organizují vysokoškolští studenti z FYKOSu působící pod záštitou Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. (O soutěži a jejích podmínkách jsme psali zde: https://www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/2785-fyziklani-je-zase-tady-rocnik-2022.)

Fotogalerie (4)
Fyziklání 2022 - hala plná soutěžících z osmi zemí světa (zdroj FYKOS)

Po minulém ročníku, který se kvůli pandemii konal v online podobě, nastal velkolepý návrat do prezenční formy. Letos se soutěžící vydali na výstaviště PVA EXPO Praha, kde nejprve jako povolený doping dostali limonády a bagety, a pak se během tří hodin snažili vyřešit co nejvíce nejrůznějších zapeklitých fyzikálních úloh. Ve třech kategoriích rozdělených podle ročníků se proti sobě utkalo celkem 776 soutěžících v 162 týmech z osmi států. Učitelé, kteří přijeli jako "pedagogický dozor", si mohli v průběhu soutěže poslechnout doprovodnou přednášku o elektronových mikroskopech.

 Kdo vyhrál? 

Celkovým vítězem se stal rumunský tým The Kaldashians z kategorie A a druhé místo obsadil český tým BezFantazie.

V kategorii B zvítězil tým Unde gravitaționale taktéž z Rumunska následovaný týmem Error404 z České republiky.

Kategorii C vyhrál český tým Vinutí a druhý skončil tým micv ze Slovenska.

Všem výhercům moc gratulujeme, za své výkony si zaslouží patřičné uznání a věříme, že soutěž byla hodnotným přínosem pro všechny zúčastněné. 

Partneři z řad bývalých soutěžících 

Nad celou soutěží přijala záštitu řada významných osobností. Řadí se mezi ně primátor Hlavního města Prahy MUDr. Zdeněk Hřib, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Mgr. et Mgr. Jakub Michálek, který během svého studia také FYKOS organizoval, a v neposlední řadě prof. Lenka Zdeborová, úspěšná vědkyně zabývající se statistickou fyzikou a jejím mezioborovým využitím. Kromě řady dalších ocenění je i laureátkou Ceny Neuron 2021 pro mladé nadějné vědce v oboru fyzika. Finanční výhru spojenou s cenou se rozhodla věnovat na rozvoj talentovaných studentů a podpořila FYKOS, který dříve sama řešila i organizovala. Díky ní se Nadační fond Neuron stal generálním partnerem Fyziklání 2022. 

Program pro účastníky 

Soutěží však celá akce nekončila. Také letos byl připraven bohatý doprovodný program pro účastníky, kteří si chtěli návštěvu Prahy a atmosféru Fyziklání užít co nejvíce. V páteční večer se konal rozbor úloh, kde se posluchači dozvěděli správné řešení problémů, které je při soutěži nejvíce potrápily. V sobotu si pak mohli poslechnout zajímavé odborné přednášky vedené v českém i anglickém jazyce, z nichž jednu vedla i profesorka Zdeborová. Odpoledne si mohli společně s průvodcem projít historické centrum Prahy, navštívit muzea, planetárium nebo hvězdárnu. Doprovodný program byl završen nedělními exkurzemi na specializovaná vědecká pracoviště v areálu MFF UK v Troji. 

Světový formát 

Fyziklání každým rokem přichází s něčím novým, roste a získává na popularitě i za hranicemi České a Slovenské republiky. Proto se letos poprvé konal pod záštitou programu Erasmus+ projekt Fyziklani International. Týmy ze šesti evropských zemí se na celý týden vypravily do Prahy, kde se mimo jiné dozvěděly mnoho nového o vědě, vědcích i kultuře v dalších státech, navštívily výzkumné instituty v Praze i okolí nebo science centrum iQLANDIA v Liberci a samozřejmě si zasoutěžily ve Fyziklání.

Každému, kdo se zúčastnil soutěže nebo dalších aktivit, se zajisté zapíše do paměti tento silný zážitek plný napínavých chvil, týmového ducha a nových poznatků. Už teď se těšíme, co nového Fyziklání přinese zase příští rok, a nedočkaví soutěžící si čekání mohou zkrátit na podzim při Fyziklání online! 

Organizátoři FYKOSu

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail