Studenti

Článků v rubrice: 301

Přihlášky do fyzikální soutěže „Vím proč“ do poloviny května

Do 15. května se mohou školáci přihlašovat do soutěže „Vím proč“ o sto tisícové výhry. Vítězové získají deset tisíc korun a dalších 200 tisíc korun pro svoji školu. Další ceny jsou připravené i pro ryze dívčí týmy, pro tvůrce videa s nejvyšším počtem hlasů, nebo pro ty, kdo si jako téma pokusů zvolí obnovitelné zdroje nebo jadernou energii.

Fotogalerie (2)
Účastníci předchozích ročníků (zdroj ČEZ)

Natočit na video pokus, který vysvětlí nějaký fyzikální jev nebo zákon. Taková je hlavní podmínka pro účast v soutěži „Vím proč“, kterou ČEZ připravil pro žáky základních a středních škol. Nepotřebují k tomu přitom žádné speciální vybavení. Mohou použít například předměty, které se najdou v každé domácnosti nebo garáži. Třeba loňští finalisté se pokoušeli vyrobit plazma z hroznového vína v mikrovlnce, nebo si sestavili elektrickou kytaru z obyčejného rýče.

Vítězové hlavních kategorií (základní škola a střední škola) stejně jako v předchozích letech získají kromě hodnotných nákupních voucherů také 200 tisíc korun od Nadace ČEZ pro svoji školu. Peníze lze využít na pořízení učebních pomůcek a vybavení, nebo na úpravy tříd.

Letošní ročník „Vím proč“ nabízí i doplňkové soutěžní kategorie. Ryze dívčí týmy automaticky navíc soutěží o zábavnou Fyzikální show pro celou svou třídu od souboru Údif (Úžasné divadlo fyziky). „Chceme pomoci zbořit mýtus, že fyzika je spíš pro kluky. Fyzika je totiž pro všechny, kdo rádi experimentují, chtějí vědět, jak fungují věci kolem nás, a mají chuť přicházet problémům na kloub. Proto chceme touto kategorií povzbudit všechny šikovné holky, aby nedaly na předsudky a ukázaly, jak jsou dobré,“ říkáMartin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který soutěž „Vím proč“ organizuje.

Loni tvořily dívky 43 % účastníků soutěže.

Celkem mají organizátoři připraveno na výhry půl milionu korun. Krátká videa s natočenými pokusy mohou na web www.vimproc.cz vkládat až do 15. května. Vyhodnocení proběhne v červnu.

Marek Sviták

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co je zvláštního na oceánech

Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.

Nejhlubší místa oceánů

Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.

Malý modulární jaderný reaktor AP300

Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.

Barum slaví sedmdesát pět let od svého založení

Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail