Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Speciální čtyřsemestrální studijní program má za cíl vychovat odborníky se spektrem znalostí potřebným pro kabelářský obor. Asociace výrobců kabelů (AVK) spolupracuje při jeho vzniku s elektrotechnickou fakultou ČVUT a výrobci kabelů, mezi něž patří například společnost Prakab Pražská kabelovna.
Důvodem pro vznik projektu je hlavně nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří by se komplexně orientovali v oboru a rozuměli nejen kabelům jako takovým, ale také jejich výrobě, využití, logistickým specifikám a v neposlední řadě také zkoušení a certifikaci. Ke vzniku specializovaného kurzu přispěla také skutečnost, že univerzitní školství v české republice zatím odborníky s tímto spektrem znalostí právě pro kabelářský obor nevychovává.
Zahájeno!
První semestr byl zahájen na počátku března a podle vzdělávacího plánu potrvá do začátku června. Je určen hlavně pro stávající zaměstnance členských organizací AVK. „V tomto prvním semestru pro nás bude zásadní zpětná vazba od lektorů i garantů předmětů a od studentů. Naším cílem je hlavně naplnit očekávání vysílajících organizací – kabeloven,“ říká Ing. Miroslav Tesař ze společnosti Prakab, který má v AVK na starosti právě vzdělávací témata. „Výroba kabelů je obor, který má před sebou velmi dynamickou a perspektivní budoucnost. Vzhledem ke své specifičnosti není mezi studijními programy žádné univerzity. A to chceme nyní napravit tím, že univerzitám řekneme, jaké znalosti mají mít v oboru vystudovaní specialisté. Také chceme přispět k propagaci oboru, aby univerzity neměly o studenty nouzi,“ dodává Ing. Miroslav Tesař.
Bakalářský kurz
Čtyřsemestrální kurz bude zakončen závěrečnou prací studenta na úrovni bakalářské práce. „Kurz není v této chvíli akreditován jako univerzitní vzdělávání, ale jeho absolventi získají diplom vydaný AVK,“ vysvětluje Miroslav Tesař. „Pokud se program setká s kladným přijetím, budeme se snažit společně s univerzitami o otevření akreditovaného studijního programu, ať už na úrovni bakalářské či magisterské,“ uzavírá Miroslav Tesař.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.