Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Speciální čtyřsemestrální studijní program má za cíl vychovat odborníky se spektrem znalostí potřebným pro kabelářský obor. Asociace výrobců kabelů (AVK) spolupracuje při jeho vzniku s elektrotechnickou fakultou ČVUT a výrobci kabelů, mezi něž patří například společnost Prakab Pražská kabelovna.
Důvodem pro vznik projektu je hlavně nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří by se komplexně orientovali v oboru a rozuměli nejen kabelům jako takovým, ale také jejich výrobě, využití, logistickým specifikám a v neposlední řadě také zkoušení a certifikaci. Ke vzniku specializovaného kurzu přispěla také skutečnost, že univerzitní školství v české republice zatím odborníky s tímto spektrem znalostí právě pro kabelářský obor nevychovává.
Zahájeno!
První semestr byl zahájen na počátku března a podle vzdělávacího plánu potrvá do začátku června. Je určen hlavně pro stávající zaměstnance členských organizací AVK. „V tomto prvním semestru pro nás bude zásadní zpětná vazba od lektorů i garantů předmětů a od studentů. Naším cílem je hlavně naplnit očekávání vysílajících organizací – kabeloven,“ říká Ing. Miroslav Tesař ze společnosti Prakab, který má v AVK na starosti právě vzdělávací témata. „Výroba kabelů je obor, který má před sebou velmi dynamickou a perspektivní budoucnost. Vzhledem ke své specifičnosti není mezi studijními programy žádné univerzity. A to chceme nyní napravit tím, že univerzitám řekneme, jaké znalosti mají mít v oboru vystudovaní specialisté. Také chceme přispět k propagaci oboru, aby univerzity neměly o studenty nouzi,“ dodává Ing. Miroslav Tesař.
Bakalářský kurz
Čtyřsemestrální kurz bude zakončen závěrečnou prací studenta na úrovni bakalářské práce. „Kurz není v této chvíli akreditován jako univerzitní vzdělávání, ale jeho absolventi získají diplom vydaný AVK,“ vysvětluje Miroslav Tesař. „Pokud se program setká s kladným přijetím, budeme se snažit společně s univerzitami o otevření akreditovaného studijního programu, ať už na úrovni bakalářské či magisterské,“ uzavírá Miroslav Tesař.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.