Energie, technika, fyzika (14)
Mnohostranný ruský učenec zahrnující celou škálu přírodovědných oborů, ale také básník a literát – Michail Vasilijevič Lomonosov – zemřel před 240 lety, 4. dubna 1765 v Petrohradě.
"Pokrok úžasný, jejž poslední doby naše v poznání přírody učinily, překvapující, hluboko do života sahající vynálezy, všestranné použití sil přírodných, vše to činí v nás dojem, jakobychom nebyli již dalecí meze, kterouž nám nebude lze překročiti; a přece co den dočítáme se nových vymožeností v oboru přírodném, co den přesvědčujeme se, že vniká se hloub a hloub do zákonů, jimiž celý vesmír, jakož i nejmenší jeho částky se ovládají. “ Kronika práce, osvěty, průmyslu a nálezův. Díl II. Síly přírody a užívání jich. I.L.Kober, Praha 1868, s. 3.
Na Slunci pozemšťané přistanou stěží, ale Slunce na Zemi přistát může. Nevěříte? A přece: nepatrnou část Slunce už Země přivítala. A chystá se víc.
První civilizace na Zemi začínaly vznikat v oblastech s vysokou intenzitou slunečního světla. Lidé pokrývali své energetické potřeby energií ze Slunce. Později ovládli oheň, naučili se využívat energii vody a větru. Objevení zásob uhlí a ropy pak umožnilo pokrývat vysoký nárůst poptávky po energiích.
Prázdninová soutěžní otázka bude hravá: Představte si, že máte obří dýni o poloměru asi 70 cm, dva grapefruity, dvě mandarinky, dva lískové oříšky, dva hrášky, zrnko pepře a kuličku nového koření a případně ještě nějaké smetí. Čeho maketu si můžete vytvořit na ploše o poloměru asi 6 km?
Na řešení máte čas do konce prázdnin.
Gratulujeme panu Jiřímu Hlaváčkovi z Kynšperka nad Ohří, kterého jsme vylosovali jako výherce odměny v květno-červnové soutěži. Ptali jsme se, které rostliny obsahují kofein a k čemu jim je. Jsou to např. kávovník, kakaovník, čajovník, yerba maté, guarana - je jich asi 60. Používají jej na ochranu před škůdci.
I za odpověď na novou otázku pošleme vylosovanému výherci odměnu.
-red-
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.
Zdroj: www.Youtube.com