Biografie

Článků v rubrice: 185

James Watt

Dne 19. ledna 1736 se ve skotském městečku Greenocku narodil James Watt, muž, který zdokonalil parní stroj natolik, že otevřel dveře do „století páry“. Parní stroj – první na přírodních podmínkách nezávislý zdroj energie v lidských dějinách – znamenal pro technický rozmach a rozvoj průmyslu zcela revoluční vynález. Po bohatém a plodném životě zemřel James Watt 19. srpna 1819 a byl pochován na hřbitově ve Westminsterském opatství mezi velikány anglické historie s epitafem: Zdroje své země rozšířil, člověka moc rozmnožil a povznesl se tak do předních řad mezi nejslavnější vědce a skutečné dobrodince lidstva.

Fotogalerie (1)
James Watt

James Watt se narodil v rodině chudého tesaře, který na studium talentovaného syna neměl prostředky, a tak jej po škole poslal do učení na jemného mechanika. Glasgowský mistr, u kterého se Watt učil, pracoval v té době i pro místní univerzitu, konkrétně pro fyzikální kabinet profesora Blacka. Ten si brzy povšimnul Wattova výjimečného nadání a šikovného učně si oblíbil. Dokonce jej poslal k proslulému londýnskému mechaniku Morganovi, který se za odměnu 20 liber zavázal vyučit mladíka za jediný rok místo obvyklých sedmi. Svůj slib splnil, a tak se Watt mohl už po roce vrátit do Glasgowa. Tady jej však čekalo rozčarování, neboť zdejší mechanici zkrácené učení neuznali a odmítli Watta přijmout do cechu. Naštěstí opět zasáhl profesor Black. Na univerzitu cechovní pravomoci nesahaly a Watt se roku 1757, ve svých 21 letech, stal univerzitním mechanikem.

PARNÍ STROJ
O využití energie páry se před Wattem snažili už mnozí – Denis Papin, Thomas Savery, Thomas Newcomen a další. Ve sbírkách glasgowské univerzity byl také jeden starší nefungující Newcomenův stroj. Watt ho opravil, což mu zároveň pomohlo ujasnit si jeho nedostatky. Pak už následovala mnohaletá usilovná práce a hledání schůdných cest. Nejrůznějšími zlepšeními postoupil Watt až k prakticky využitelnému jednočinnému parnímu stroji a po více než dvaceti letech snažení k patentu na dvojčinný parní stroj, který získal roku 1782.

VÝKON
Jednotkou výkonu je dnes v soustavě SI jeden watt. Ještě vaši dědečkové však používali pro měření výkonu jednotku HP (horse-power neboli koňská síla či kůň). Ta se zrodila v době, kdy Watt vyráběl pro zákazníky jednotlivé parní stroje takříkajíc „na míru“. Jistý pivovarník si u něj objednal parní stroj k pohonu čerpadla, které dosud roztáčel kůň, a vymínil si stejný výkon stroje. Watt přijel, nechal koně osm hodin čerpat vodu do sudů a po změření spočítal, že kůň vyčerpal v průměru za 1 sekundu 500 liber vody do výšky 1 stopy. Watt se nezalekl a vyrobil parní stroj, který za stejných podmínek vyčerpal 550 liber vody, což se pak na dlouhá léta stalo jednotkou pro měření výkonu.

I génius se může mýlit... James Watt může být bez rozpaků nazýván otcem parního stroje, soustředil se však výhradně na stabilní stroje k pohonu čerpadel, strojů a podobných zařízení, ale kupodivu nikdy nevěřil v jejich uplatnění v dopravě. Dokonce svého nejnadanějšího spolupracovníka, W. Murdocka, od pokusů s mobilními parními stroji důrazně odvracel. Zatímco nevalné využití parních automobilů mu dalo v podstatě zapravdu, parolodi a především parní lokomotivy svědčí o tom, že opravdu nikdo není neomylný.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail