Bez zařazení

Článků v rubrice: 413

Blesková aprílová soutěž

V minulém čísle jsme se dopustili vyvedení aprílem (začínal přece duben…) článkem Pokořená gravitace. Komu neseplo, ať si jméno Caasi Notwen přečte pozadu… Soutěž v připojeném článku o vysvětlení jevu, který ruší gravitaci, jste zvládli na jedničku. Připojujeme správné řešení z bleskových mailů vítězů: Vojtěch Salajka, student Gymnázia Břeclav, Radko Stojanov z Karlových Varů a tým z Gymnázia na Třídě Kpt. Jaroše v Brně Marek Brysa, Jaroslav Novotný a Petr Fiala.

Zdravím redakci Třetího pólu. Abych pravdu řekl, když jsem si četl článek o „pokořené“ gravitaci, dost věcí mi tam nesedělo nebo působilo krajně podivně. Když jsem pak o půl stránky níž viděl pokus, kde vystupuje magnet, tak už to bylo celkem jasné. K odstínění gravitace jednoduše nedochází. To, k čemu dochází, je prosté půs obení síly ve směru opačném ke směru síly gravitační. Výslednice obou sil, které působí na těleso, mu udávají zrychlení, které je menší než gravitační zrychlení, a tudíž magnet padá trubkou déle. Jak ale tato „opačná“ síla vzniká? Podstatou je elektromagnetická indukce. Pohybující se magnet indukuje v trubce proud, měděná trubka tady vystupuje jako jeden závit, který je propojený na zkrat. Proměnný magnetický indukční tok může vyvolat elektrické proudy. Tyto proudy vytvářejí uvnitř vodiče uzavřené víry a říká se jim Foucaltovy proudy (vířivé proudy). Necháme-li padat malý magnet svislou měděnou trubkou, bude vlivem vířivých proudů indukovaných ve stěnách trubky ve svém pádu brzděn. Kdyby trubka nekladla proudu odpor, magnet by tam zůstal viset, protože by se síly srovnaly. V aktuálním pokusu ale v trubce jakýsi odpor je, a tak se část kinetické energie mění na teplo (trubka se mírně ohřívá). Vířivé proudy v elektrotechnice mohou být i nežádoucí a mohou vést ke ztrátám energie. vvojtěch salajka PS: Díky za skvělý článek, opět se potvrzuje přísloví: Nikdy nikomu a ničemu nevěř... Redakce dodává: Gratulujeme a příležitostně zase pro vás něco vymyslíme!

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail