Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(101) Astronomie » Astronomická expedice volá!
Slunce, Měsíc, Mléčná dráha, planety a hvězdy. Tajemné objekty, které odpradávna přitahovaly pozornost lidí. Nenechaly chladnými šamany, čaroděje, později astronomy, astrofyziky, astronauty, astro-inženýry, astro-amatéry, astro-kohokoli.
(102) Astronomie » Astronomická expedice – váš první kontakt s vesmírem
Baví vás noční život? Rádi ponocujete? Přitahuje vás vesmír a astronomie vůbec?
(103) Astronomie » Astronomická názorná pomůcka
Co nejdokonalejší napodobení hvězdné oblohy optickými, mechanickými a elektronickými prostředky, to je planetárium. Bez ohledu na denní dobu a aktuální počasí jím můžeme v uzavřené místnosti simulovat většinu astronomických úkazů, jež jsou viditelné z libovolného místa na Zemi (mnohdy i děje a úkazy z minulosti nebo budoucnosti).
(104) Astronomie » Astronomická událost století?
Na světě je jen pět nebo šest meteoritů „s rodokmenem“, tedy takových, které mají přesně určenou dráhu nejen v atmosféře, ale i ve Sluneční soustavě. Meteorit Morávka je jedním z nich. A má další dva superlativy: Je to první takový případ, kdy se jedná o denní bolid.
(105) Studenti » Astronomické mládí nepřijelo z Řecka s prázdnou
Tým českých mladých astronomů „zabodoval“ a ze 7. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA) přivezl dvě medaile – stříbrnou a bronzovou. Uspěl tak v mezinárodní konkurenci 185 soutěžících z Evropy, Asie, Ameriky a Nového Zélandu.
(106) Fyzika a klasická energetika » Ať taje ledovec!
Více než půl století uplynulo od první myšlenky na využití vody z tajícího ledovce. Právě letos se stává skutečností projekt největší hydroelektrárny Islandu, která využije energii jedné z největších ledovcových řek východní části ostrova.
(107) Rozhovory » Ať to šplouchá, říká Treska
Znáte tresku s velkým „T“ na začátku? Pokud ne, vězte, že je to partička mladých studentů technického zaměření z Plzně, která svým elánem boří pódia a dobývá srdce všech svých fanoušků. Je finalistou soutěže Elektrika je cool a kromě hudby ji – jak jinak – zajímá i technika.
(108) Jaderná fyzika a energetika » ATMEA – reaktor generace III+
V souvislosti s výstavbou nových jaderných reaktorů se ve světě mluví o reaktorové Generaci III+. Málokdo z laiků si pod tím umí něco představit.
(109) Bez zařazení » Atmosféra není skládka odpadu
Lidstvo musí přestat používat atmosféru jako skládku odpadu – tak zní požadavek čtyř významných světových klimatologů, kteří 3. listopadu tohoto roku zveřejnili otevřený dopis adresovaný předním politikům, ekologickým organizacím a všem lidem, kterým záleží na budoucnosti naší planety.
(110) Fyzika a klasická energetika » Atomové hodiny
Měření času je vědecká disciplína, kterou se zabývaly už první civilizace na Zemi. Svým způsobem je měření času „vrozené“ všem živým organismům – všechny totiž pravděpodobně mají své „vnitřní hodiny“. Zkoumáním tohoto vnitřního času živých organismů se zabývá věda o biorytmech – chronobiologie.
... 1 « 8 9 10 11 12 13 14 » 291 ...
close
detail