Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Máte zájem o přírodní vědy a o astronomii zvláště? Stále ještě vás láká pozorovat dění na obloze na vlastní oči a nejen na obrazovce počítače? Nemáte stejně smýšlejícího kolegu ve svém okolí? Tak přesně pro vás je Astronomická expedice 2004.
Letní astronomická škola se formou stanového tábora na pozemku Hvězdárny v Úpici zopakuje již po šestačtyřicáté. Pravidelně se zde sjíždí na šedesát astronomů – a tmavé oblohychtivých zájemců o seznámení se s teoretickou i praktickou astronomií.
Začátečníkům nabídneme vše, co nezbytně potřebují k samostatné práci s dalekohledem, naučí se orientovat na obloze a výsledky svých bádání zaznamenávat léty prověřeným způsobem. Dostanou možnost naučit se pozorovat proměnné hvězdy, meteory, objekty hlubokého nebe, Slunce i další. Zajímá-li vás práce s CCD kamerou – není problém, i na to jsme zde vybaveni. Nejen astronomií jsme však živi, takže řeč přijde i na klasický táborový život (koupání, výlety...). Samozřejmě se postaráme i o vaše hladové žaludky a to až královsky.
Více informací na http://expedice.astronomy.cz Předběžné přihlášky od zájemců budeme sbírat až do 1. března 2004, naleznete je na uvedených webových stránkách, můžete ji zaslat e-mailem na expedice@hvezdarna.cz či klasickou poštou na adresu Leon Miš, Hvězdárna, P. O. BOX 8, 542 32 Úpice.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.