Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2251) Jaderná fyzika a energetika » Stelarátor WENDELSTEIN 7-X překročil toužebně očekávanou hranici
Jediný celosupravodivý stelarátor na světě byl v roce 2015 spuštěn v německém Greifsfaldu v Ústavu fyziky plazmatu Maxe Plancka. Po dlouhodobé odstávce je nyní připraven vylepšit počáteční parametry, zejména dosáhnout 30 minut nepřetržitého provozu, o kterém se principálně pulznímu tokamaku zatím nemůže zdát.
(2252) Jaderná fyzika a energetika » Štěpení atomu opět na scéně
Celá řada začínajících společností chce udělat z jaderné energie horké téma. Již dlouhou dobu je pro podnikatele populárním projektem tzv.
(2253) Návody na pokusy » Štěpení atomu ve sklenici vody
Jednoduchý pokus založený na kapkovém modelu atomového jádra (viz též film v rubrice Video).
(2254) Fyzika a klasická energetika » Stereoskopická projekce v planetáriu – móda nebo dlouhodobý trend?
Podle jedné z definic je „stereoskopie“ považována za schopnost lidského mozku sloučit dva dílčí, navzájem poněkud odlišné obrazy, zachycené levým a pravým okem, ve výsledný jediný prostorový obraz. Samotné slovo „stereoskopie“ vzniklo z řeckého stereos (pevný, tvrdý, objem, přeneseně prostorový) a skopeo (vidím, pozoruji).
(2255) Jaderná fyzika a energetika » Stinger hlídá zdraví jaderných reaktorů
Zchladit se v bazénu bylo letos v létě asi to nejlepší, co šlo udělat. Jeden velký bazén s křišťálově průzračnou vodou leží i nedaleko města Baxley v USA. Veřejnosti však přístupný není – jedná se totiž o šachtu, ve které se „koupe“ jaderný reaktor elektrárny Edwin Irby Hatch.
(2256) Praktické informace » Stmívá se, rozsvítíme si
Na začátku zimy obvykle dáváme článek o úsporách topení, spotřeby teplé vody, izolacích apod. Pro letošek změníme téma a podumáme nad správným osvětlením. Průměrný člověk stráví v místnostech osvětlených umělým světlem asi 2 000 hodin ročně.
(2257) Biografie » Sto let od objevu supravodivosti – naděje pro 21. století
Jednou z nejslibnějších a nejatraktivnějších oblastí dnešní fyziky je nesporně supravodivost. Přestože tato výjimečná a podivná vlastnost pevných látek byla objevena již na počátku minulého století, trvalo mnoho desítek let, než ji bylo možné využít v praxi.
(2258) Biografie » Sto let od úmrtí ruského botanika, fyziologa, biochemika a zakladatele chromatografie
Za zakladatele chromatografie se všeobecně považuje ruský přírodovědec Michail Semjonovič Cvět, kterému se v roce 1903 podařilo rozdělit listové pigmenty. Je proto záhodno, abychom si právě letos po uplynutí 100 let od jeho smrti znovu připomněli osobnost tohoto ruského botanika, fyziologa a biochemika, jeho méně známou životní dráhu a badatelskou práci vedoucí k objevu principu chromatografie.
(2259) Jaderná fyzika a energetika » Sto let před Zwentendorfem
Před 25 lety Rakousko rozhodlo, že nespustí svou první jadernou elektrárnu Zwentendorf.
(2260) Jaderná fyzika a energetika » Sto temelínských megawattů navíc
Ještě letos dosáhnou oba bloky Jaderné elektrárny Temelín jednotkového výkonu 1 055 MW. Jihočeská jaderná elektrárna tak následuje dukovanskou elektrárnu, která v letech 2009 až 2012 zvýšila výkon každého bloku z 456 na 500 MW.
... 1 « 223 224 225 226 227 228 229 » 293 ...
close
detail