Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2491) Studenti » Zpestřete si domácí učení soutěžemi
Tři tematické soutěže nabízí dětem i dospělým vzdělávací portál Svět energie pro zpestření současné situace. Zatímco předškoláci se vyřádí výtvarně, žáci základních a středních škol i široká veřejnost mohou změřit síly ve znalostním kvízu nebo při hře na dispečera energetické soustavy.
(2492) Reportáže, cestování » Zpověď zloděje
V posledních letech prudce roste počet krádeží zemnících lan z vedení velmi vysokého napětí. Zemnící lano má význam při poruše vedení, kdy jeho rychlé vypnutí zajišťují ochrany. Pokud část zemnícího lana na vedení chybí, ochrany nemohou působit dostatečně přesně a rychle.
(2493) Jaderná fyzika a energetika » Zpráva z CERNu, 6. 11. 2009: LHC
Největší světový urychlovač elementárních částic LHC odstaven ptákem nesoucím kus chleba.
(2494) Jaderná fyzika a energetika » Způsobuje radioaktivita rakovinu?
Nejbáječnější vlastností vědy a opravdových vědců je pochybování. Věda je založena na prověřování, ověřování, pochybnostech a jejich vyvracení, na důkazech. Na otázku v nadpisu zřejmě každý laik odpoví „ano“, protože je to tak tradováno po desetiletí.
(2495) Fyzika a klasická energetika » Zrcadlové vesmíry mohou být stejné jako ten náš
Jaký je rozdíl mezi hmotou a antihmotou? Žádný podstatný, zjistila nová studie. Na zařízení RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) v Brookhavenské Národní laboratoři v USA se vzniklé antiprotony při setkání s dalšími antiprotony chovaly naprosto stejně, jako se chovají „normální“ protony vůči ostatním protonům.
(2496) Obnovitelné zdroje » Zrodila se turbína, nazvali ji Setur
I když energetický potenciál potůčků, potoků a bystřin představuje více než polovinu hydroenergetického potenciálu naší planety, miniaturních jednoduchých turbín, které by dokázaly energii malých spádů a průtoků dokonale zužitkovat, není nazbyt.
(2497) Biografie » Ztracený vynálezce
Rudolf Christian Karl Diesel, německý vynálezce, se narodil 18. března 1858 v Augsburgu, či podle jiných pramenů v Paříži. Ačkoli patří k hrstce osobností, jejichž jméno se stalo obecným pojmem (v češtině dýzl, dýzlmotor), jeho život nebyl zrovna lehký.
(2498) Medicína a přírodověda » Zvířata v ohrožení - Bobr Evropský
Až jednou v podvečer zavítáte do mlžných lužních lesů k zákrutám tajemných starých říčních ramen, může se stát, že zahlédnete stvoření ne nepodobné dvěma kresleným postavičkám z oblíbeného Večerníčku. Na první pohled se možná bude zdát, že po hladině pluje dřevěná kláda, ovšem když vystrčí hlavu a placatý ocas, je všem jasné, že jde o bobra.
(2499) Fyzika a klasická energetika » Zvládli bychom geomagnetickou bouři?
Geomagnetické bouře, způsobené výrony plazmatu ze Slunce, vyvolávají poruchy geomagnetického pole Země a vytvářejí geomagneticky indukované proudy (Geomagnetically Induced Currents, GIC); ty přes uzemněné neutrály transformátorů ovlivňují elektrické přenosové soustavy.
(2500) Praktické informace » Zvyk je železná košile aneb o tradicích a tradování
Bílé šaty na první svatbu, smrček nebo jedlička o Vánocích, otec pracující – matka v domácnosti, ale také teplé nebo studené večeře nebo vykání prarodičům – to všechno jsou tradice. Dalo by se říci, že tradice jsou jakési zvyky více lidí – rodinami počínaje a velkými společenstvími, jako je například římskokatolická církev, konče.
close
detail