
(1961) Biografie » Předstihl i Edisona
Heinrich Göbel, jeden z objevitelů žárovky, se narodil 28. dubna 1818 ve Springe u Deistru v Německu. Jeho žárovka svítila o čtvrt století dříve než Edisonova! A neméně dobře. Kdo o něm však dnes ví? Ve čtvrtek 4.

(1962) Jaderná fyzika a energetika » Přehled současného stavu SMR ve světě
O SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

(1963) Medicína a přírodověda » Přehled teorií vzniku života
V létě 2016 proběhla médii zpráva, že se našel předchůdce všech živých organismů, kterého vědci nazvali Luca (Last Universal Common Ancestor). Jde o jednobuněčný, baktérii podobný organismus, který žil asi před čtyřmi miliardami let.

(1964) Medicína a přírodověda » Přehřívání měst řeší zeleň
Vydlážděná či vybetonovaná prostranství a minimum zeleně. To je problém, který trápí řadu měst. Taková místa totiž akumulují obrovské množství tepla, jež následně vyzařují.

(1965) Bez zařazení » PRELUDE - největší plavidlo světa
Největší plavidlo světa, 488 m dlouhá plovoucí stanice společnosti Shell na těžbu a zkapalňování zemního plynu, dorazilo 26. července 2017 k břehům Austrálie z doků v Jižní Koreji, kde bylo postavené. Po prvním vyplutí na moře zakotvila plovoucí továrna s názvem Prelude nad těžebním polem přibližně 475 km severovýchodně od východoaustralského města Broome.

(1966) Fyzika a klasická energetika » Přeměna CO2 na pevné uhličitany
Malý pilotní projekt na Islandu ukázal, že CO2 lze bezpečně uložit do čedičové horniny. Tento objev by mohl pomoci zmírnit obavy ze změny klimatu zejména v zemích, které mají k dispozici jen málo sedimentárních hornin, ale hodně hornin čedičových, jako je tomu například v Indii.

(1967) Fyzika a klasická energetika » Přeměna uhelné elektrárny na nízkoemisní teplárnu
Moravskoslezský kraj je z hlediska energetických záměrů jedním z nejvýznamnějších v Česku. Do roku 2040 plánuje například ČEZ v kraji investovat desítky miliard korun, v první fázi jde hlavně o cca dvoumiliardovou investici do výstavby nové moderní nízkoemisní teplárny Dětmarovice.

(1968) Bez zařazení » Přemnožíme se nebo vymřeme?
Futurologové – novodobí věštci ve vědeckém hávu – často a rádi mluví o přelidnění jako o jedné z velkých hrozeb pro budoucnost lidstva. Politici, kteří občas fušují do řemesla sociologům, naopak bijí na poplach – porodnost klesá, ekonomicky aktivního obyvatelstva je stále méně, a kdo bude vydělávat na důchody současné generace?

(1969) Jaderná fyzika a energetika » Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k zachování důležité části kulturního dědictví Země.

(1970) Studenti » Přenos monovrstev grafenu na substráty pro pokročilé experimenty
„Grafen je monoatomární vrstva uhlíku strukturou blízká 2D vrstvě grafitu,“ píše autor článku Martin Jindra, student Střední průmyslové školy sdělovací techniky z Prahy 1 a úspěšný účastník XXII. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže, jehož soutěžní projekt Grafen mu vynesl zvláštní Cenu ASM Materials Education Foundation.