
(201) Jaderná fyzika a energetika » Bude spuštění fúze znamenat vyčerpání jejího paliva?
Jedním z paradoxů fúze, prakticky nevyčerpatelného zdroje energie budoucnosti, je skutečnost, že spoléhá na prvek, který v přírodě existuje jen velmi sporadicky. Tritium, jeden ze dvou vodíkových izotopů používaných v ITER a v budoucích fúzních jaderných reaktorech, je v přírodě přítomen jen ve stopovém množství.
(202) Jaderná fyzika a energetika » Bude teplo, bude Mars?
První civilizace na Zemi začínaly vznikat v oblastech s vysokou intenzitou slunečního světla. Lidé pokrývali své energetické potřeby energií ze Slunce. Později ovládli oheň, naučili se využívat energii vody a větru.
(203) Soutěže » Bude voda vytékat z děravé nádoby, když nádoba bude padat volným pádem?
Voda vytékat nebude, protože při volném pádu na každou částici vody i nádoby působí stejná gravitační síla, takže se pohybují se stejným zrychlením. Voda v nádobě je při volném pádu ve stavu beztíže.První správně odpověděl Martin Brablc z Horní Suché.

(204) Soutěže » Bude voda vytékat z děravého dna nádoby, když bude nádoba s vodou padat volným pádem?
Správná odpověď:Voda z děravé nádoby vytékat nebude, protože na ni působí stejné zrychlení jako na nádobu, a obojí se tedy bude pohybovat se stejnou rychlostí. Kbelík i voda v něm jsou v okamžiku volného pádu ve stavu beztíže.

(205) Praktické informace » Bude zima, zatopte si
Oteplování klimatu nebo neoteplování, v našich zeměpisných šířkách prostě v zimě topit musíme. Domácnosti, které se na topnou sezónu dobře připravily, nejen zvýší bezpečnost „zacházení s ohněm“, ale i ušetří – vytápění někdy může přijít pěkně draho.

(206) Studenti » Budeme mít dost fyziků a techniků?
Zájem o studium fyziky a technických věd klesá. Nejen v České republice, ale v celém světě.

(207) Bez zařazení » Budeme překreslovat energetickou mapu?
Využívání nekonvenčních energetických zdrojů, těžba ropy z hlubin oceánů i nové průmyslové technologie mění názory odborníků na současnou energetickou situaci světa. Vyplývá to z ročenky World Energy Outlook 2013, kterou vydala Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spadající pod Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

(208) Bez zařazení » Budeme vyrábět benzín ze vzduchu?
Experti z anglické společnosti Air Fuel Synthesis (AFS) odpovídají „ano“. Pochlubili se výsledkem dvouletého výzkumu, kdy se jim podařilo vyrobit několik litrů benzínu z obyčejného vzduchu. Využívají přitom uhlíku, kterého je kolem nás dostatek, a vodíku, který lze vyrobit z vody.
(209) Bez zařazení » Budou se měnit učebnice o původu lidí?
Naši vzdálení prapředci pocházejí nikoliv z Afriky, ale z Asie, a to ze skleníkového světa bez dinosaurů. Hlas prvního primáta se poprvé ve zvířecím chóru ozval před více než 55 miliony lety ve svěžím deštném pralese, připomínajícím dnešní východní Asii.

(210) Studenti » Budoucnost energetiky
Úplné výsledky Ceny ČEZ 2006 a propozice 10. ročníku.