Článků v rubrice: 3018

Měsíc japonských zemětřesení

Na satelitní mapě Japonska a mořského dna můžete pozorovat ve zrychleném módu četnost a umístění zemětřesení od 11. 3. 2011. Barvou jsou znázorněny hloubky a velikostí kroužků magnitudy jednotlivých zemětřesení. Na začátku vyčkejte asi 30 sekund, pak se začnou dít věci.

Studie na 173 stránkách potvrdila původní zjištění o následcích černobylské havárie

Koncem února letošního roku vydal vědecký výbor OSN – UNSCEAR (United Nations Scientific Committee on the Effects of Atomic Radiation) – nejnovější, v pořadí již třetí, odbornou zprávu o zdravotních důsledcích černobylské havárie. Zpráva, na které spolupracovali vědci z Běloruska, Ruska a Ukrajiny, potvrdila výsledky předchozích lékařských zkoumání. Na základě nových dat z posledních let konstatuje, že radiační dávky na obyvatelstvo tří zemí, které byly nejvíce zasaženy radioaktivním spadem, byly relativně nízké a obyvatelé nemusí žít ve strachu ze zdravotních následků.

Kuličky se kutálejí

Kutálejí se po dvou různých, ale podobných drahách. Tvoří je křivky A, B, které přejdou jedna v druhou otočením o 180° kolem bodu S (anebo dvojím zrcadlením, podle dvou os na sebe kolmých). Která z kuliček dojede dolů dříve?

Vědecký výzkum v šestnácti? Proč ne?

V Německu mají s podporou vědecké aktivity dětí i mládeže již dlouholeté zkušenosti. Pro mládežnickou věkovou kategorii pořádají soutěž Jugend Forscht (Mládež bádá) a pro děti mladší 14 let, přičemž spodní hranice neexistuje, soutěž Schuler Experimentieren (Školáci experimentují). O mé účasti na přípravě i realizaci Jugend Forscht 2010 jsem čtenářům 3polu informoval v závěru loňského roku (http://www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1454-jak-jsme-vyhrali-druhou-cenu-aneb-studentska-honba-za-zablesky). Při letošním ročníku se mi poštěstilo pokračovat ve stejném oboru výzkumu kosmických záblesků, pomoci studentům rozvinout práce z předchozího roku a podílet se na přípravě i průběhu soutěže prakticky od počátku a přímo na místě.

Pod ochranou sv. Floriána

V uhelných elektrárnách jsou miliony tun uhlí na skládkách, v kotlích hoří uhelný prach takřka nepřetržitě, v jaderných elektrárnách se extrémně důsledně dbá na opatrnost a bezpečnost úplně všeho. To vše je dobrý důvod k tomu, aby všechny tepelné elektrárny Skupiny ČEZ měly svůj vlastní profesionální hasičský oddíl. Naštěstí případů, kdy by museli hasiči v elektrárnách „naostro rozvinovat hadice“, je jako šafránu.

Jak jsme našli pozůstalost amerického astronauta Henize

Při podzimní návštěvě americké instituce PARI (Pisgah Astronomical Research Institute) jsme učinili nečekaný a rozhodně neobvyklý objev. Objev v podobě 8 velkých dřevěných beden s emblémem americké kosmické agentury NASA a nápisy Henize.

... 1 « 356 357 358 359 360 361 362 » 503 ...

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail