Astronomie

Článků v rubrice: 111

Rekordní úplné zatmění Měsíce nastane 15. června 2011

Bude‑li 15. června ve večerních hodinách jasno, určitě se podívejte nad jihovýchodní obzor. Právě nad ním se totiž bude vznášet úplňkový Měsíc. Tentokrát vám ale zůstane na noční obloze téměř skryt. Důvod je prostý – náš nejbližší vesmírný soused se schová v zemském stínu. Nastane úplné zatmění Měsíce.

Fotogalerie (2)
Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce, které nastane 15. června 2011

Výhodou měsíčních zatmění je především to, že je můžeme pohodlně sledovat i bez dalekohledu. Pohled na potemnělý měsíc s podivuhodným barevným nádechem je opravdovým zážitkem. Na druhou stranu, pokud doma nějaký dalekohled máte, určitě jej využijte. Teleskopický průzkum měsíčního povrchu vám celý úkaz určitě zpestří. Částečné zatmění, které předchází zatmění úplnému, započne ještě před tím, než se Měsíc vůbec na nebi objeví. Dojem z celého úkazu tudíž bude umocněn také východem téměř setmělého měsíčního kotouče.

Hledejte na jihovýchodě

A kde hlavního hrdinu celého nebeského představení hledat? Svou pozornost zaměřte nad jihovýchodní obzor. Na území České republiky Měsíc vyjde přibližně ve 21 hodin středoevropského letního času (SELČ). Okamžik východu se může od uvedeného času mírně lišit – záleží totiž na tom, odkud přesně budete pozorovat a jak vysoký a členitý bude obzor na jihovýchod od vašeho pozorovacího stanoviště.

Částečné zatmění bude probíhat již během východu Měsíce, kdy bude Měsíc do zemského stínu vnořen jen z části. Úplné zatmění pak začne ve 21 hodin a 22 minut SELČ a skončí ve 23 hodin a 02 minut SELČ. Úplné zatmění bude výjimečné také délkou trvání, která přesáhne 100 minut. Půjde tak o páté nejdelší zatmění, jež můžeme ve 21. století pozorovat.

Po následující hodinu bude probíhat částečné zatmění, které skončí tři minuty po půlnoci. V jeho průběhu měsíční kotouč ze zemského stínu pozvolna vystoupí. V tu chvíli již bude Měsíc poměrně vysoko nad obzorem.

Příště v roce 2015

V roce 2011 budeme moci pozorovat ještě jedno zatmění Měsíce, a to 10. prosince. Z území České republiky však bude pozorovatelné pouze jako částečné. Na další úplné měsíční zatmění si pak budeme muset počkat až do 28. září roku 2015.

Jan Píšala
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vylepšování Jaderné elektrárny Temelín

Od 13. března do 11. května 2020 byl první temelínský blok v plánované odstávce pro výměnu paliva. Technici však vždy odstávku využijí také k dalším činnostem - k důkladným kontrolám a modernizacím. Temelín vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky už 19 let!

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail