Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Bude‑li 15. června ve večerních hodinách jasno, určitě se podívejte nad jihovýchodní obzor. Právě nad ním se totiž bude vznášet úplňkový Měsíc. Tentokrát vám ale zůstane na noční obloze téměř skryt. Důvod je prostý – náš nejbližší vesmírný soused se schová v zemském stínu. Nastane úplné zatmění Měsíce.
Výhodou měsíčních zatmění je především to, že je můžeme pohodlně sledovat i bez dalekohledu. Pohled na potemnělý měsíc s podivuhodným barevným nádechem je opravdovým zážitkem. Na druhou stranu, pokud doma nějaký dalekohled máte, určitě jej využijte. Teleskopický průzkum měsíčního povrchu vám celý úkaz určitě zpestří. Částečné zatmění, které předchází zatmění úplnému, započne ještě před tím, než se Měsíc vůbec na nebi objeví. Dojem z celého úkazu tudíž bude umocněn také východem téměř setmělého měsíčního kotouče.
Částečné zatmění bude probíhat již během východu Měsíce, kdy bude Měsíc do zemského stínu vnořen jen z části. Úplné zatmění pak začne ve 21 hodin a 22 minut SELČ a skončí ve 23 hodin a 02 minut SELČ. Úplné zatmění bude výjimečné také délkou trvání, která přesáhne 100 minut. Půjde tak o páté nejdelší zatmění, jež můžeme ve 21. století pozorovat.
Po následující hodinu bude probíhat částečné zatmění, které skončí tři minuty po půlnoci. V jeho průběhu měsíční kotouč ze zemského stínu pozvolna vystoupí. V tu chvíli již bude Měsíc poměrně vysoko nad obzorem.
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.