Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Bude‑li 15. června ve večerních hodinách jasno, určitě se podívejte nad jihovýchodní obzor. Právě nad ním se totiž bude vznášet úplňkový Měsíc. Tentokrát vám ale zůstane na noční obloze téměř skryt. Důvod je prostý – náš nejbližší vesmírný soused se schová v zemském stínu. Nastane úplné zatmění Měsíce.
Výhodou měsíčních zatmění je především to, že je můžeme pohodlně sledovat i bez dalekohledu. Pohled na potemnělý měsíc s podivuhodným barevným nádechem je opravdovým zážitkem. Na druhou stranu, pokud doma nějaký dalekohled máte, určitě jej využijte. Teleskopický průzkum měsíčního povrchu vám celý úkaz určitě zpestří. Částečné zatmění, které předchází zatmění úplnému, započne ještě před tím, než se Měsíc vůbec na nebi objeví. Dojem z celého úkazu tudíž bude umocněn také východem téměř setmělého měsíčního kotouče.
Částečné zatmění bude probíhat již během východu Měsíce, kdy bude Měsíc do zemského stínu vnořen jen z části. Úplné zatmění pak začne ve 21 hodin a 22 minut SELČ a skončí ve 23 hodin a 02 minut SELČ. Úplné zatmění bude výjimečné také délkou trvání, která přesáhne 100 minut. Půjde tak o páté nejdelší zatmění, jež můžeme ve 21. století pozorovat.
Po následující hodinu bude probíhat částečné zatmění, které skončí tři minuty po půlnoci. V jeho průběhu měsíční kotouč ze zemského stínu pozvolna vystoupí. V tu chvíli již bude Měsíc poměrně vysoko nad obzorem.
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.