Astronomie

Článků v rubrice: 128

Astronomická expedice volá!

Slunce, Měsíc, Mléčná dráha, planety a hvězdy. Tajemné objekty, které odpradávna přitahovaly pozornost lidí. Nenechaly chladnými šamany, čaroděje, později astronomy, astrofyziky, astronauty, astro-inženýry, astro-amatéry, astro-kohokoli. Pátrání po smyslu vesmírných hádanek mělo někdy fatální dopady (s věčnou úctou pane Galileo), přineslo mnohé odpovědi, (děkujeme pane Keplere), upřesnění (promiňte, pane Koperníku), ale především dospělo k zásadnímu astronomickému počinu, tedy k založení ASTRONOMICKÉ EXPEDICE.

Fotogalerie (3)
Úpické nocturno

Astronomická expedice se bude letos konat již po třiapadesáté v termínu od 22. července do 7. srpna 2011. Má tedy již svou tradici, promyšlený program, vysokou účast – každoročně 50-60 „expedičníků“ – a může se pochlubit návštěvou renomovaných astronomů, jako jsou Petr Kulhánek, Jiří Grygar, Vladimír Karas a další. Tato letní škola je v Evropě v podstatě unikátní.

Skvělou zprávou je, že se na ni může přihlásit kdokoli ve věku od 15 do 25 let. Kdo ví, třeba právě vy učiníte letos v podkrkonošské Úpici pozoruhodný objev!

Jak expedice probíhá? Na šestnáctidenním programu jsou pozorování denní i noční oblohy, fyzikální experimenty, rozšiřování znalostí v rámci zajímavých přednášek. Program zahrnuje např. i experimentování s astrofotografií, CCD kamerou, radiovou anténou nebo astronavigací. Harmonogram dne pochopitelně závisí na nočním pozorování, snídá se tedy v půl jedenácté, obědvá ve dvě, večeří v sedm a ještě jednou o půlnoci, uléhá se kolem třetí hodiny ranní. Přes den nezapomínáme na letní radovánky – výlety, koupání, sporty a hry.

Expedičníci bydlí ve vlastních stanech přímo na pozemku hvězdárny, k dispozici je sociální zařízení a sprchy s teplou vodou, počítače s připojením na internet a wi-fi síť. Hlavním pořadatelem expedice je Hvězdárna v Úpici, program zajišťuje skupina vedoucích, studentů vysokých škol přírodovědného zaměření.
Chcete-li spatřit hvězdnou oblohu přes dalekohled, prozkoumat mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, pozorovat rej meteorů, dozvídat se, pátrat, zkoumat, žasnout, letní astronomická expedice Vám doširoka otevírá bránu poznání.

Více informací naleznete na stránce http://expedice.astronomie.cz

Martin Rybář
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail