Astronomie

Článků v rubrice: 126

Astronomická expedice volá!

Slunce, Měsíc, Mléčná dráha, planety a hvězdy. Tajemné objekty, které odpradávna přitahovaly pozornost lidí. Nenechaly chladnými šamany, čaroděje, později astronomy, astrofyziky, astronauty, astro-inženýry, astro-amatéry, astro-kohokoli. Pátrání po smyslu vesmírných hádanek mělo někdy fatální dopady (s věčnou úctou pane Galileo), přineslo mnohé odpovědi, (děkujeme pane Keplere), upřesnění (promiňte, pane Koperníku), ale především dospělo k zásadnímu astronomickému počinu, tedy k založení ASTRONOMICKÉ EXPEDICE.

Fotogalerie (3)
Úpické nocturno

Astronomická expedice se bude letos konat již po třiapadesáté v termínu od 22. července do 7. srpna 2011. Má tedy již svou tradici, promyšlený program, vysokou účast – každoročně 50-60 „expedičníků“ – a může se pochlubit návštěvou renomovaných astronomů, jako jsou Petr Kulhánek, Jiří Grygar, Vladimír Karas a další. Tato letní škola je v Evropě v podstatě unikátní.

Skvělou zprávou je, že se na ni může přihlásit kdokoli ve věku od 15 do 25 let. Kdo ví, třeba právě vy učiníte letos v podkrkonošské Úpici pozoruhodný objev!

Jak expedice probíhá? Na šestnáctidenním programu jsou pozorování denní i noční oblohy, fyzikální experimenty, rozšiřování znalostí v rámci zajímavých přednášek. Program zahrnuje např. i experimentování s astrofotografií, CCD kamerou, radiovou anténou nebo astronavigací. Harmonogram dne pochopitelně závisí na nočním pozorování, snídá se tedy v půl jedenácté, obědvá ve dvě, večeří v sedm a ještě jednou o půlnoci, uléhá se kolem třetí hodiny ranní. Přes den nezapomínáme na letní radovánky – výlety, koupání, sporty a hry.

Expedičníci bydlí ve vlastních stanech přímo na pozemku hvězdárny, k dispozici je sociální zařízení a sprchy s teplou vodou, počítače s připojením na internet a wi-fi síť. Hlavním pořadatelem expedice je Hvězdárna v Úpici, program zajišťuje skupina vedoucích, studentů vysokých škol přírodovědného zaměření.
Chcete-li spatřit hvězdnou oblohu přes dalekohled, prozkoumat mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, pozorovat rej meteorů, dozvídat se, pátrat, zkoumat, žasnout, letní astronomická expedice Vám doširoka otevírá bránu poznání.

Více informací naleznete na stránce http://expedice.astronomie.cz

Martin Rybář
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail