Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Kosmické agentury Evropy (ESA), Spojených států (NASA) a Japonska (JAXA) se spojily do ambiciózního kosmického projektu nazvaného International X-ray Observatory (mezinárodní rentgenová observatoř), zkráceně IXO. Cílem projektu je vypustit do vesmíru obří rentgenový teleskop. Jde o spojení původně oddělených programů ESA XEUS a NASA Constellation X. Důvodem spojení je velká technologická i finanční náročnost úkolu.
Na projektu se v ČR podílíme účastí na vývoji unikátních technologií pro srdce obřího kosmického teleskopu, rentgenové optiky. Konkrétně vyvíjíme dvě nové technologie založené na přesném formování dvou alternativních tenkých a lehkých substrátů, totiž tenkých skleněných folií a křemíkových desek. Jde o substráty používané v jiných oborech a tudíž dobře dostupné a známé. Skleněné folie se používají například v obrazovkách notebooků, křemíkové desky se vyrábějí hlavně pro potřeby polovodičového průmyslu.
Přesnost především
Požadavky na kvalitu zařízení určených pro kosmické aplikace jsou mimořádně přísné, a proto pracujeme na metodách jak ještě více vylepšit parametry obou substrátů, především jejich rovinnost. Ta musí být lepší než několik desetin nanometru a hladkost povrchu lepší než několik málo desetin nanometru. Substráty je pak třeba přesně zformovat do požadovaného tvaru. Přitom toto tvarování nesmí poškodit kvalitu povrchu substrátu, a přesnost formování musí být lepší než několik desetin mikronu.
Týmová práce
Vzhledem k výrazné interdisciplinaritě se na řešení úkolu podílí neoficiální konzorcium sdružující vědce z AV ČR, univerzit, výzkumných firem i průmyslu. Konkrétně jde o Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., ČVUT, VŠCHT a firmy ON Semiconductor Czech Republic a Rigaku Innovative Technologies Europe, s. r. o. Podílí se i studenti a doktorandi. Tento tým pravidelně publikuje dosažené výsledky v mezinárodním odborném tisku a přednáší je na významných mezinárodních konferencích. Práce řídí několik komisí z odborníků delegovaných podílejícími se kosmickými agenturami. Autor tohoto článku byl orgány ESA delegován do komise Telescope Working Group, která má na starosti optiku kosmického dalekohledu. Kromě technologické části se také podílíme na definování a zdůvodnění vědeckého program jako tzv. associated scientists, tedy přidružení vědci.
Plány
V pozdějších fázích předpokládáme, že se hlouběji zapojíme do přípravy analýz a vyhodnocení vědeckých astrofyzikálních dat i souvisejících programových vybavení. Významnou roli by v případě schválení mohlo sehrát navrhované Centrum pro spolupráci s ESA a ESO v Ondřejově. Uznáním českého příspěvku se stane výzkumná mezinárodní akce pořádaná v Praze v prosinci 2009: mezinárodní workshop o astronomické rentgenové optice AXRO2009 a navazující porada teleskopického týmu projektu IXO.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.