Astronomie

Článků v rubrice: 126

IXO – obří kosmický dalekohled s českou účastí

Kosmické agentury Evropy (ESA), Spojených států (NASA) a Japonska (JAXA) se spojily do ambiciózního kosmického projektu nazvaného International X-ray Observatory (mezinárodní rentgenová observatoř), zkráceně IXO. Cílem projektu je vypustit do vesmíru obří rentgenový teleskop. Jde o spojení původně oddělených programů ESA XEUS a NASA Constellation X. Důvodem spojení je velká technologická i finanční náročnost úkolu.

Fotogalerie (8)
Jaderné reakce probíhající na neutronových hvězdách – jeden z důležitých vědeckých úkolů projektu IXO

Na projektu se v ČR podílíme účastí na vývoji unikátních technologií pro srdce obřího kosmického teleskopu, rentgenové optiky. Konkrétně vyvíjíme dvě nové technologie založené na přesném formování dvou alternativních tenkých a lehkých substrátů, totiž tenkých skleněných folií a křemíkových desek. Jde o substráty používané v jiných oborech a tudíž dobře dostupné a známé. Skleněné folie se používají například v obrazovkách notebooků, křemíkové desky se vyrábějí hlavně pro potřeby polovodičového průmyslu.

Přesnost především
Požadavky na kvalitu zařízení určených pro kosmické aplikace jsou mimořádně přísné, a proto pracujeme na metodách jak ještě více vylepšit parametry obou substrátů, především jejich rovinnost. Ta musí být lepší než několik desetin nanometru a hladkost povrchu lepší než několik málo desetin nanometru. Substráty je pak třeba přesně zformovat do požadovaného tvaru. Přitom toto tvarování nesmí poškodit kvalitu povrchu substrátu, a přesnost formování musí být lepší než několik desetin mikronu.

Týmová práce
Vzhledem k výrazné interdisciplinaritě se na řešení úkolu podílí neoficiální konzorcium sdružující vědce z AV ČR, univerzit, výzkumných firem i průmyslu. Konkrétně jde o Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., ČVUT, VŠCHT a firmy ON Semiconductor Czech Republic a Rigaku Innovative Technologies Europe, s. r. o. Podílí se i studenti a doktorandi. Tento tým pravidelně publikuje dosažené výsledky v mezinárodním odborném tisku a přednáší je na významných mezinárodních konferencích. Práce řídí několik komisí z odborníků delegovaných podílejícími se kosmickými agenturami. Autor tohoto článku byl orgány ESA delegován do komise Telescope Working Group, která má na starosti optiku kosmického dalekohledu. Kromě technologické části se také podílíme na definování a zdůvodnění vědeckého program jako tzv. associated scientists, tedy přidružení vědci.

Plány
V pozdějších fázích předpokládáme, že se hlouběji zapojíme do přípravy analýz a vyhodnocení vědeckých astrofyzikálních dat i souvisejících programových vybavení. Významnou roli by v případě schválení mohlo sehrát navrhované Centrum pro spolupráci s ESA a ESO v Ondřejově. Uznáním českého příspěvku se stane výzkumná mezinárodní akce pořádaná v Praze v prosinci 2009: mezinárodní workshop o astronomické rentgenové optice AXRO2009 a navazující porada teleskopického týmu projektu IXO.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail