Astronomie

Článků v rubrice: 111

IXO – obří kosmický dalekohled s českou účastí

Kosmické agentury Evropy (ESA), Spojených států (NASA) a Japonska (JAXA) se spojily do ambiciózního kosmického projektu nazvaného International X-ray Observatory (mezinárodní rentgenová observatoř), zkráceně IXO. Cílem projektu je vypustit do vesmíru obří rentgenový teleskop. Jde o spojení původně oddělených programů ESA XEUS a NASA Constellation X. Důvodem spojení je velká technologická i finanční náročnost úkolu.

Fotogalerie (8)
Jaderné reakce probíhající na neutronových hvězdách – jeden z důležitých vědeckých úkolů projektu IXO

Na projektu se v ČR podílíme účastí na vývoji unikátních technologií pro srdce obřího kosmického teleskopu, rentgenové optiky. Konkrétně vyvíjíme dvě nové technologie založené na přesném formování dvou alternativních tenkých a lehkých substrátů, totiž tenkých skleněných folií a křemíkových desek. Jde o substráty používané v jiných oborech a tudíž dobře dostupné a známé. Skleněné folie se používají například v obrazovkách notebooků, křemíkové desky se vyrábějí hlavně pro potřeby polovodičového průmyslu.

Přesnost především
Požadavky na kvalitu zařízení určených pro kosmické aplikace jsou mimořádně přísné, a proto pracujeme na metodách jak ještě více vylepšit parametry obou substrátů, především jejich rovinnost. Ta musí být lepší než několik desetin nanometru a hladkost povrchu lepší než několik málo desetin nanometru. Substráty je pak třeba přesně zformovat do požadovaného tvaru. Přitom toto tvarování nesmí poškodit kvalitu povrchu substrátu, a přesnost formování musí být lepší než několik desetin mikronu.

Týmová práce
Vzhledem k výrazné interdisciplinaritě se na řešení úkolu podílí neoficiální konzorcium sdružující vědce z AV ČR, univerzit, výzkumných firem i průmyslu. Konkrétně jde o Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., ČVUT, VŠCHT a firmy ON Semiconductor Czech Republic a Rigaku Innovative Technologies Europe, s. r. o. Podílí se i studenti a doktorandi. Tento tým pravidelně publikuje dosažené výsledky v mezinárodním odborném tisku a přednáší je na významných mezinárodních konferencích. Práce řídí několik komisí z odborníků delegovaných podílejícími se kosmickými agenturami. Autor tohoto článku byl orgány ESA delegován do komise Telescope Working Group, která má na starosti optiku kosmického dalekohledu. Kromě technologické části se také podílíme na definování a zdůvodnění vědeckého program jako tzv. associated scientists, tedy přidružení vědci.

Plány
V pozdějších fázích předpokládáme, že se hlouběji zapojíme do přípravy analýz a vyhodnocení vědeckých astrofyzikálních dat i souvisejících programových vybavení. Významnou roli by v případě schválení mohlo sehrát navrhované Centrum pro spolupráci s ESA a ESO v Ondřejově. Uznáním českého příspěvku se stane výzkumná mezinárodní akce pořádaná v Praze v prosinci 2009: mezinárodní workshop o astronomické rentgenové optice AXRO2009 a navazující porada teleskopického týmu projektu IXO.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Za tříminutové video získaly děti 200 tisíc korun

Kolik vláken z tažného lana udrží visícího puberťáka, jak převézt bez rozlití talíř polévky na skateboardu, nebo kolik radiace nasbírala za svůj život vaše babička.

Vzácný druh magnetizmu nalezen v grafenu

Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail