Reaktory chlazené roztavenými solemi
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Kosmické agentury Evropy (ESA), Spojených států (NASA) a Japonska (JAXA) se spojily do ambiciózního kosmického projektu nazvaného International X-ray Observatory (mezinárodní rentgenová observatoř), zkráceně IXO. Cílem projektu je vypustit do vesmíru obří rentgenový teleskop. Jde o spojení původně oddělených programů ESA XEUS a NASA Constellation X. Důvodem spojení je velká technologická i finanční náročnost úkolu.
Na projektu se v ČR podílíme účastí na vývoji unikátních technologií pro srdce obřího kosmického teleskopu, rentgenové optiky. Konkrétně vyvíjíme dvě nové technologie založené na přesném formování dvou alternativních tenkých a lehkých substrátů, totiž tenkých skleněných folií a křemíkových desek. Jde o substráty používané v jiných oborech a tudíž dobře dostupné a známé. Skleněné folie se používají například v obrazovkách notebooků, křemíkové desky se vyrábějí hlavně pro potřeby polovodičového průmyslu.
Přesnost především
Požadavky na kvalitu zařízení určených pro kosmické aplikace jsou mimořádně přísné, a proto pracujeme na metodách jak ještě více vylepšit parametry obou substrátů, především jejich rovinnost. Ta musí být lepší než několik desetin nanometru a hladkost povrchu lepší než několik málo desetin nanometru. Substráty je pak třeba přesně zformovat do požadovaného tvaru. Přitom toto tvarování nesmí poškodit kvalitu povrchu substrátu, a přesnost formování musí být lepší než několik desetin mikronu.
Týmová práce
Vzhledem k výrazné interdisciplinaritě se na řešení úkolu podílí neoficiální konzorcium sdružující vědce z AV ČR, univerzit, výzkumných firem i průmyslu. Konkrétně jde o Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., ČVUT, VŠCHT a firmy ON Semiconductor Czech Republic a Rigaku Innovative Technologies Europe, s. r. o. Podílí se i studenti a doktorandi. Tento tým pravidelně publikuje dosažené výsledky v mezinárodním odborném tisku a přednáší je na významných mezinárodních konferencích. Práce řídí několik komisí z odborníků delegovaných podílejícími se kosmickými agenturami. Autor tohoto článku byl orgány ESA delegován do komise Telescope Working Group, která má na starosti optiku kosmického dalekohledu. Kromě technologické části se také podílíme na definování a zdůvodnění vědeckého program jako tzv. associated scientists, tedy přidružení vědci.
Plány
V pozdějších fázích předpokládáme, že se hlouběji zapojíme do přípravy analýz a vyhodnocení vědeckých astrofyzikálních dat i souvisejících programových vybavení. Významnou roli by v případě schválení mohlo sehrát navrhované Centrum pro spolupráci s ESA a ESO v Ondřejově. Uznáním českého příspěvku se stane výzkumná mezinárodní akce pořádaná v Praze v prosinci 2009: mezinárodní workshop o astronomické rentgenové optice AXRO2009 a navazující porada teleskopického týmu projektu IXO.
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.