Astronomie

Článků v rubrice: 119

IXO – obří kosmický dalekohled s českou účastí

Kosmické agentury Evropy (ESA), Spojených států (NASA) a Japonska (JAXA) se spojily do ambiciózního kosmického projektu nazvaného International X-ray Observatory (mezinárodní rentgenová observatoř), zkráceně IXO. Cílem projektu je vypustit do vesmíru obří rentgenový teleskop. Jde o spojení původně oddělených programů ESA XEUS a NASA Constellation X. Důvodem spojení je velká technologická i finanční náročnost úkolu.

Fotogalerie (8)
Jaderné reakce probíhající na neutronových hvězdách – jeden z důležitých vědeckých úkolů projektu IXO

Na projektu se v ČR podílíme účastí na vývoji unikátních technologií pro srdce obřího kosmického teleskopu, rentgenové optiky. Konkrétně vyvíjíme dvě nové technologie založené na přesném formování dvou alternativních tenkých a lehkých substrátů, totiž tenkých skleněných folií a křemíkových desek. Jde o substráty používané v jiných oborech a tudíž dobře dostupné a známé. Skleněné folie se používají například v obrazovkách notebooků, křemíkové desky se vyrábějí hlavně pro potřeby polovodičového průmyslu.

Přesnost především
Požadavky na kvalitu zařízení určených pro kosmické aplikace jsou mimořádně přísné, a proto pracujeme na metodách jak ještě více vylepšit parametry obou substrátů, především jejich rovinnost. Ta musí být lepší než několik desetin nanometru a hladkost povrchu lepší než několik málo desetin nanometru. Substráty je pak třeba přesně zformovat do požadovaného tvaru. Přitom toto tvarování nesmí poškodit kvalitu povrchu substrátu, a přesnost formování musí být lepší než několik desetin mikronu.

Týmová práce
Vzhledem k výrazné interdisciplinaritě se na řešení úkolu podílí neoficiální konzorcium sdružující vědce z AV ČR, univerzit, výzkumných firem i průmyslu. Konkrétně jde o Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., ČVUT, VŠCHT a firmy ON Semiconductor Czech Republic a Rigaku Innovative Technologies Europe, s. r. o. Podílí se i studenti a doktorandi. Tento tým pravidelně publikuje dosažené výsledky v mezinárodním odborném tisku a přednáší je na významných mezinárodních konferencích. Práce řídí několik komisí z odborníků delegovaných podílejícími se kosmickými agenturami. Autor tohoto článku byl orgány ESA delegován do komise Telescope Working Group, která má na starosti optiku kosmického dalekohledu. Kromě technologické části se také podílíme na definování a zdůvodnění vědeckého program jako tzv. associated scientists, tedy přidružení vědci.

Plány
V pozdějších fázích předpokládáme, že se hlouběji zapojíme do přípravy analýz a vyhodnocení vědeckých astrofyzikálních dat i souvisejících programových vybavení. Významnou roli by v případě schválení mohlo sehrát navrhované Centrum pro spolupráci s ESA a ESO v Ondřejově. Uznáním českého příspěvku se stane výzkumná mezinárodní akce pořádaná v Praze v prosinci 2009: mezinárodní workshop o astronomické rentgenové optice AXRO2009 a navazující porada teleskopického týmu projektu IXO.

René Hudec
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co je zvláštního na oceánech

Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.

Nejhlubší místa oceánů

Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.

Malý modulární jaderný reaktor AP300

Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.

Barum slaví sedmdesát pět let od svého založení

Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail