Bez zařazení

Článků v rubrice: 439

Týden vědy a techniky 2003

Přednášky, besedy, výstavy, projekce a interaktivní hry pro studenty a širokou veřejnost – to je týden vědy a techniky pořádaný každý rok Akademií věd ČR. Ten letošní se koná ve dnech 3. – 9. listopadu 2003 a AV ČR ho pořádá ve spolupráci s Britskou radou a Grantovou agenturou ČR. Letošním hlavním motivem je 50. výročí rozluštění struktury DNA a genetika.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

3. listopadu | 9:30 | Genomika: Co dělá člověka člověkem?
prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc., ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR

4. listopadu | 9:00 | Astronomie včera, dnes a zítra
prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc., ředitel Astronomického ústavu AV ČR
11:30 | Chromozomy a jejich telomery aneb Co Dolly nevěděla
doc. RNDr. František Marec, CSc., Entomologický ústav AV ČR
16:00 | Mozek – fakta a naděje | prof. MUDr. Eva Syková, DrSc.,
ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR
Sladkovského sál Obecního domu, Praha 1

5. listopadu | 9:00 | Klonování – genové manipulace
doc. MUDr. Jiří Forejt, DrSc., Ústav molekulární genetiky AV ČR
11:30 | Biotechnologie živočichů, genetické modifikace
doc. Ing. Jaroslav Petr, DrSc., VÚ živočišné výroby v Praze 10-Uhříněvsi
13:30 | Molekulární genetika stárnutí a lidské reprodukce
doc. MUDr. Milan Macek st., DrSc., Ústav biologie a lékařské genetiky
2. LF UK a FN Motol
15:30 | Nejnovější poznatky molekulární genetiky, molekulární biologie a nanotechnologií proti rakovině (směrovaná chemoterapeutika)
prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., Mikrobiologický ústav AV ČR

6. a 7. listopadu | od 9:30 | 50 let DNA – interaktivní program Britské rady (50 Years of the Double Helix) pro mládež a studenty. Na základě scénáře z Velké Británie v něm účinkují čeští herci a návštěvníci se budou moci zapojit do diskuse.

Kromě jedné se všechny přednášky konají v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze 1. Na své si ale přijdou i mimopražští – nedílnou součástí Týdne vědy a techniky 2003 jsou Dny otevřených dveří jednotlivých pracovišť Akademie věd po celé České republice.
Podrobné informace o ostatních akcích Týdne vědy a techniky 2003 a přesnou dobu jejich konání najdete na internetových stránkách Akademie věd ČR http://www.cas.cz/tydenvedy nebo si je můžete vyžádat na e-mailové adrese tisk@kav.cas.cz.

Jana Olivová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail