Biografie

Článků v rubrice: 177

Vynálezce všedního dne

Jsou vynálezci, kteří třeba jen jedním, ale zato zásadním objevem postrčili technický rozvoj daleko vpřed a zapsali se do technické historie zlatým písmem. Ale jsou i tací, které zná málokdo, i když se s jejich vynálezy setkáváme na každém kroku. K těm druhým bezesporu patří Joseph Bramah, jehož 200. výročí úmrtí si letos připomínáme.

Fotogalerie (1)
Joseph Bramah

Joseph Bramah se narodil roku 1749 jako Joe Bremmer v anglickém městečku Stainborough v rodině farmáře. Chystal se převzít rodinnou farmu, ale nehoda, která jej postihla v 16 letech, mu tuto těžkou práci znemožnila. Vyučil se truhlářem a tesařem a přestěhoval se do Londýna, kde si zřídil truhlářskou firmu, a to pod jménem Joseph Bramah, které mu snad připadalo elegantnější než jeho rodné. A hned se pustil do vynalézání – několika patenty v roce 1778 výrazně vylepšil splachovací záchod ve své firmě.

Vynález patentního zámku

Skutečnou proslulost mu však přinesl až jeho patentní zámek z roku 1784. Bramah mu důvěřoval natolik, že vydal výzvu: „Kdokoli dovede udělati nástroj k otevření tohoto zámku, dostane 200 guineí, jakmile zámek otevře.“ Vypsanou odměnu nakonec získal americký mechanik A. C. Hobbes, ovšem až po 60 letech. Zámek prý otvíral 16 dní, z toho dva dny pracoval a zbytek doby přemýšlel jak na to. Bramahovy zámky byly složité a při výrobě vyžadovaly vysokou přesnost. Vynálezce se proto spojil s kovářským učněm, teprve osmnáctiletým Henry Maudslayem, který se však ukázal jako technický génius. Jejich spolupráce pak přinesla výrazná zlepšení soustruhů a dalších obráběcích strojů.

 

Hydraulický lis

V roce 1795 vynalezl Bramah hydraulický lis, schopný vyvinout tlak několika tisíc tun, a zapsal se tak i do „velké“ technické historie. Na jeho principu pracují, když pomineme četné průmyslové varianty, například i hydraulické brzdné systémy na dopravních prostředcích. V témže roce však zároveň zdokonalil prostý vodovodní kohoutek. Jím použitý systém se šroubovým vřetenem a kuželkou se v podstatě používá dodnes. Vodovodní kohoutek jistě užíváte mnohokrát denně, tak aspoň občas vzpomeňte, že za něj vděčíme Josephu Bramahovi.

 

„Všeuměl“

Bramah patřil mezi vynálezce „všeuměly“. Rejstřík jeho vynálezů a zlepšení je nejen četný, ale i různorodý. Už v roce 1785 navrhl pohon lodí šroubem (vrtulí) místo koles. Různé hoblovací a dřevoobráběcí stroje zapadají do jeho vlastního oboru, ale třeba stroj na číslování bankovek nebo stroj na ostření hrotů per (psacích) jde nad rámec, stejně jako pivní čerpadlo nebo stroj na výrobu papíru či stroj na provzdušňování vody.
Joseph Bramah zemřel roku 1814 v Londýně. Na jeho odkazu pak stavěli mnozí, často mnohem proslulejší vynálezci.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Naše první slova

Původ řeči je jednou z největších záhad lidstva. „Na začátku bylo slovo...“ praví Bible. Ale jaké? Minimálně od biblických časů jsme se snažili rozluštit původ lidské řeči. Je to konec konců jedna z charakteristik, která nás odlišuje od jiných živočichů.

Černá smrt gumy a jak jí čelit

Guma je jedním z neopěvovaných velkých hrdinů průmyslové revoluce. Kromě jejích obvyklých aplikací, jako jsou pneumatiky, kondomy, elastické spodní prádlo, apod., představuje základní složku asi ve 40 000 výrobcích, včetně absorbérů nárazu, hadic, lékařských nástrojů, těsnění, atd.

Z historie i současnosti vynálezů a jejich ochrany

Vynálezy a objevy často přicházejí na svět klikatými cestičkami. Jednou to vypadá, jako by se na ně čekalo tak netrpělivě, že se zrodí hned v několika hlavách v různých koutech světa, jindy je náhodou nebo omylem objeveno něco, s čím si nikdo neví rady.

Jak vyčíslit ekonomické přínosy jádra? A co na to evropský jaderný průmysl?

Společnost Deloitte vypracovala pro Euratom studii o přínosech jaderné energetiky v roce 2019 a 2050. V současné době je v provozu ve 14 zemích EU 126 komerčních reaktorů o výkonu 118 GWe. Do roku 2050 by měl jejich výkon stoupnout na 150 GWe, budou se ale muset snížit investiční náklady.

Astronauti se pořád ptali: Jak se daří myškám?

Myši, švábi, japonské křepelky, ryby, škeble, rostliny.... ti všichni měli možnost ochutnat Měsíc! Po návratu Apolla 11, od jehož mise letos uplynulo 50 let, putovalo množství vzácných vzorků měsíční horniny do laboratoří.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail