Biografie

Článků v rubrice: 183

Vynálezce všedního dne

Jsou vynálezci, kteří třeba jen jedním, ale zato zásadním objevem postrčili technický rozvoj daleko vpřed a zapsali se do technické historie zlatým písmem. Ale jsou i tací, které zná málokdo, i když se s jejich vynálezy setkáváme na každém kroku. K těm druhým bezesporu patří Joseph Bramah, jehož 200. výročí úmrtí si letos připomínáme.

Fotogalerie (1)
Joseph Bramah

Joseph Bramah se narodil roku 1749 jako Joe Bremmer v anglickém městečku Stainborough v rodině farmáře. Chystal se převzít rodinnou farmu, ale nehoda, která jej postihla v 16 letech, mu tuto těžkou práci znemožnila. Vyučil se truhlářem a tesařem a přestěhoval se do Londýna, kde si zřídil truhlářskou firmu, a to pod jménem Joseph Bramah, které mu snad připadalo elegantnější než jeho rodné. A hned se pustil do vynalézání – několika patenty v roce 1778 výrazně vylepšil splachovací záchod ve své firmě.

Vynález patentního zámku

Skutečnou proslulost mu však přinesl až jeho patentní zámek z roku 1784. Bramah mu důvěřoval natolik, že vydal výzvu: „Kdokoli dovede udělati nástroj k otevření tohoto zámku, dostane 200 guineí, jakmile zámek otevře.“ Vypsanou odměnu nakonec získal americký mechanik A. C. Hobbes, ovšem až po 60 letech. Zámek prý otvíral 16 dní, z toho dva dny pracoval a zbytek doby přemýšlel jak na to. Bramahovy zámky byly složité a při výrobě vyžadovaly vysokou přesnost. Vynálezce se proto spojil s kovářským učněm, teprve osmnáctiletým Henry Maudslayem, který se však ukázal jako technický génius. Jejich spolupráce pak přinesla výrazná zlepšení soustruhů a dalších obráběcích strojů.

 

Hydraulický lis

V roce 1795 vynalezl Bramah hydraulický lis, schopný vyvinout tlak několika tisíc tun, a zapsal se tak i do „velké“ technické historie. Na jeho principu pracují, když pomineme četné průmyslové varianty, například i hydraulické brzdné systémy na dopravních prostředcích. V témže roce však zároveň zdokonalil prostý vodovodní kohoutek. Jím použitý systém se šroubovým vřetenem a kuželkou se v podstatě používá dodnes. Vodovodní kohoutek jistě užíváte mnohokrát denně, tak aspoň občas vzpomeňte, že za něj vděčíme Josephu Bramahovi.

 

„Všeuměl“

Bramah patřil mezi vynálezce „všeuměly“. Rejstřík jeho vynálezů a zlepšení je nejen četný, ale i různorodý. Už v roce 1785 navrhl pohon lodí šroubem (vrtulí) místo koles. Různé hoblovací a dřevoobráběcí stroje zapadají do jeho vlastního oboru, ale třeba stroj na číslování bankovek nebo stroj na ostření hrotů per (psacích) jde nad rámec, stejně jako pivní čerpadlo nebo stroj na výrobu papíru či stroj na provzdušňování vody.
Joseph Bramah zemřel roku 1814 v Londýně. Na jeho odkazu pak stavěli mnozí, často mnohem proslulejší vynálezci.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nový obor Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Připravit odborníky na bezpečnost a současně zabezpečení jaderných zařízení ve všech jejích ohledech je hlavní cíl nového doktorského studijního programu Fakulty jaderné ...

Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor

Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru.

Desítky slunečních elektráren po celé České republice otevírají své brány

Více než dvě desítky solárních elektráren po celé České republice se v týdnu od 20. září zpřístupní veřejnosti.

Nejvýše položený reaktor

V Bolívijském El Alto v nadmořské výšce 4 000 metrů se začal stavět výzkumný reaktor, který budenejvýše položeným jaderným objektem na světě.

Start 35. ročníku korespondenčního semináře FYKOS

Zajímá Tě fyzika a přidružené přírodní vědy? Rád přemýšlíš o původu a fungování různých přírodních a fyzikálních jevů na Zemi i ve vesmíru?

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail