Dovoz energií je Achillovou patou Evropy
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Jsou vynálezci, kteří třeba jen jedním, ale zato zásadním objevem postrčili technický rozvoj daleko vpřed a zapsali se do technické historie zlatým písmem. Ale jsou i tací, které zná málokdo, i když se s jejich vynálezy setkáváme na každém kroku. K těm druhým bezesporu patří Joseph Bramah, jehož 200. výročí úmrtí si letos připomínáme.
Joseph Bramah se narodil roku 1749 jako Joe Bremmer v anglickém městečku Stainborough v rodině farmáře. Chystal se převzít rodinnou farmu, ale nehoda, která jej postihla v 16 letech, mu tuto těžkou práci znemožnila. Vyučil se truhlářem a tesařem a přestěhoval se do Londýna, kde si zřídil truhlářskou firmu, a to pod jménem Joseph Bramah, které mu snad připadalo elegantnější než jeho rodné. A hned se pustil do vynalézání – několika patenty v roce 1778 výrazně vylepšil splachovací záchod ve své firmě.
Skutečnou proslulost mu však přinesl až jeho patentní zámek z roku 1784. Bramah mu důvěřoval natolik, že vydal výzvu: „Kdokoli dovede udělati nástroj k otevření tohoto zámku, dostane 200 guineí, jakmile zámek otevře.“ Vypsanou odměnu nakonec získal americký mechanik A. C. Hobbes, ovšem až po 60 letech. Zámek prý otvíral 16 dní, z toho dva dny pracoval a zbytek doby přemýšlel jak na to. Bramahovy zámky byly složité a při výrobě vyžadovaly vysokou přesnost. Vynálezce se proto spojil s kovářským učněm, teprve osmnáctiletým Henry Maudslayem, který se však ukázal jako technický génius. Jejich spolupráce pak přinesla výrazná zlepšení soustruhů a dalších obráběcích strojů.
V roce 1795 vynalezl Bramah hydraulický lis, schopný vyvinout tlak několika tisíc tun, a zapsal se tak i do „velké“ technické historie. Na jeho principu pracují, když pomineme četné průmyslové varianty, například i hydraulické brzdné systémy na dopravních prostředcích. V témže roce však zároveň zdokonalil prostý vodovodní kohoutek. Jím použitý systém se šroubovým vřetenem a kuželkou se v podstatě používá dodnes. Vodovodní kohoutek jistě užíváte mnohokrát denně, tak aspoň občas vzpomeňte, že za něj vděčíme Josephu Bramahovi.
Bramah patřil mezi vynálezce „všeuměly“. Rejstřík jeho vynálezů a zlepšení je nejen četný, ale i různorodý. Už v roce 1785 navrhl pohon lodí šroubem (vrtulí) místo koles. Různé hoblovací a dřevoobráběcí stroje zapadají do jeho vlastního oboru, ale třeba stroj na číslování bankovek nebo stroj na ostření hrotů per (psacích) jde nad rámec, stejně jako pivní čerpadlo nebo stroj na výrobu papíru či stroj na provzdušňování vody.
Joseph Bramah zemřel roku 1814 v Londýně. Na jeho odkazu pak stavěli mnozí, často mnohem proslulejší vynálezci.
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.