Biografie

Článků v rubrice: 180

Vynálezce všedního dne

Jsou vynálezci, kteří třeba jen jedním, ale zato zásadním objevem postrčili technický rozvoj daleko vpřed a zapsali se do technické historie zlatým písmem. Ale jsou i tací, které zná málokdo, i když se s jejich vynálezy setkáváme na každém kroku. K těm druhým bezesporu patří Joseph Bramah, jehož 200. výročí úmrtí si letos připomínáme.

Fotogalerie (1)
Joseph Bramah

Joseph Bramah se narodil roku 1749 jako Joe Bremmer v anglickém městečku Stainborough v rodině farmáře. Chystal se převzít rodinnou farmu, ale nehoda, která jej postihla v 16 letech, mu tuto těžkou práci znemožnila. Vyučil se truhlářem a tesařem a přestěhoval se do Londýna, kde si zřídil truhlářskou firmu, a to pod jménem Joseph Bramah, které mu snad připadalo elegantnější než jeho rodné. A hned se pustil do vynalézání – několika patenty v roce 1778 výrazně vylepšil splachovací záchod ve své firmě.

Vynález patentního zámku

Skutečnou proslulost mu však přinesl až jeho patentní zámek z roku 1784. Bramah mu důvěřoval natolik, že vydal výzvu: „Kdokoli dovede udělati nástroj k otevření tohoto zámku, dostane 200 guineí, jakmile zámek otevře.“ Vypsanou odměnu nakonec získal americký mechanik A. C. Hobbes, ovšem až po 60 letech. Zámek prý otvíral 16 dní, z toho dva dny pracoval a zbytek doby přemýšlel jak na to. Bramahovy zámky byly složité a při výrobě vyžadovaly vysokou přesnost. Vynálezce se proto spojil s kovářským učněm, teprve osmnáctiletým Henry Maudslayem, který se však ukázal jako technický génius. Jejich spolupráce pak přinesla výrazná zlepšení soustruhů a dalších obráběcích strojů.

 

Hydraulický lis

V roce 1795 vynalezl Bramah hydraulický lis, schopný vyvinout tlak několika tisíc tun, a zapsal se tak i do „velké“ technické historie. Na jeho principu pracují, když pomineme četné průmyslové varianty, například i hydraulické brzdné systémy na dopravních prostředcích. V témže roce však zároveň zdokonalil prostý vodovodní kohoutek. Jím použitý systém se šroubovým vřetenem a kuželkou se v podstatě používá dodnes. Vodovodní kohoutek jistě užíváte mnohokrát denně, tak aspoň občas vzpomeňte, že za něj vděčíme Josephu Bramahovi.

 

„Všeuměl“

Bramah patřil mezi vynálezce „všeuměly“. Rejstřík jeho vynálezů a zlepšení je nejen četný, ale i různorodý. Už v roce 1785 navrhl pohon lodí šroubem (vrtulí) místo koles. Různé hoblovací a dřevoobráběcí stroje zapadají do jeho vlastního oboru, ale třeba stroj na číslování bankovek nebo stroj na ostření hrotů per (psacích) jde nad rámec, stejně jako pivní čerpadlo nebo stroj na výrobu papíru či stroj na provzdušňování vody.
Joseph Bramah zemřel roku 1814 v Londýně. Na jeho odkazu pak stavěli mnozí, často mnohem proslulejší vynálezci.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITER

Který magnet tokamaku je nejdůležitější? Bez magnetů toroidálního pole vám plazma uteče na stěny komory, bez magnetů pole poloidálního nedosáhnete potřebného tvaru plazmového provazce, bez magnetů centrálního solenoidu nebude žádné plazma…Stop!

Dolivo - Dobrovolskij a počátky přenosu elektrické energie

Před sto lety zemřel dnes již málo známý ruský fyzik, elektrotechnik a vynálezce M. O. Dolivo-Dobrovolskij. Jako jeden z prvních fyziků a techniků teoreticky i prakticky odhalil možnosti využití trojfázového střídavého proudu.

Výletů do vesmíru se nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Mladí by chtěli profitovat z vědeckého pokroku okamžitě, starší generace se dívá spíše na jeho pozitivní vliv do budoucna, vyplývá z průzkumu 3M o postojích veřejnosti k vědě (State of Science Index).

Výroba vakuové nádoby ITER

Práce na staveništi tokamaku ITER pokročily a množí se zprávy o dokončených komponentách vlastního reaktoru tokamaku ITER, o jejich transportu z výrobních závodů na staveniště a jejich instalaci.

Proti znečistění ovzduší se dá bojovat i jednoduchým nástrojem za dolar

Jednoduché nové zařízení, které přijde na méně než 1 USD, by mohlo pomoci celosvětovému úsilí o snížení škodlivého znečištění ovzduší emisemi amoniaku. A zároveň zlepšit produkci potravin! Malý plastový nástroj navrhli brazilští vědci ve spolupráci s ...

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail