Biografie

Článků v rubrice: 179

František Křižík

Průkopník a nestor české elektrotechniky se narodil 6. července 1847 v Plánici u Klatov v rodině chudého ševce. Zemřel v požehnaném věku 22. ledna 1941 ve Stádleci u Tábora. U většiny jeho počinů bychom našli slůvko první – alespoň u nás. Nazývali ho českým Edisonem.

Fotogalerie (1)
František Křižík

Skutečně měl s Edisonem mnoho společného, nejen rok narození, ale i životní dráhu – jenomže nepřišel na svět v bouřlivě se rozvíjející Americe, ale v konzervativní rakousko-uherské monarchii, kde tehdy ještě panovala robota. Na dvoutřídce v rodné Plánici, ani na škole v Klatovech, ba ani na reálce v Praze, kde se těžce probíjel (neměl ani prostředky na taxu povinnou pro složení maturity), se o elektrotechnice nedozvěděl pranic. Na pražské technice pak dva roky poslouchal přednášky, z nichž byly elektrotechnice věnovány pouhé dvě hodiny profesora fyziky K. V. Zengera.

CESTA KE SLÁVĚ
V jednadvaceti letech se Křižík „vydal do života“. Nastoupil k pražské firmě Kaufmann, která vyráběla signálové a telegrafní přístroje pro rodící se rakouské železnice, a to hned jako technický ředitel. U Kaufmanna a později při telegrafní službě na železnici se začaly rodit jeho první vynálezy. V roce 1880 mu jeden z nich změnil život. Pro Piettovu papírnu v Plzni zdokonalil obloukovou lampu samočinnou regulací vzdálenosti uhlíků, což umožnilo její trvalé rovnoměrné svícení. Jeho obloukovka, oceněná medailí na elektrotechnické výstavě v Paříži roku 1881, mu přinesla slávu, odbornou prestiž a především finanční úspěch, takže se mohl postavit na vlastní nohy.
Začal realizovat smělé projekty. Zřizoval první elektrárny a „rozsvěcoval“ česká a moravská města – Jindřichův Hradec, Písek, Poděbrady, Prostějov, Plzeň, Tábor... Staví první elektrickou městskou dráhu v Praze na Letné. A později i v Libni, Vysočanech, na Žižkově, Královských Vinohradech a po vnitřní Praze. Mezi Táborem a Bechyní zřídil roku 1903 první elektrifikovanou železnici u nás. Konstruuje dokonce elektromobily. Aby překonal dodnes bezezbytku nevyřešený problém s nedostatečným zdrojem proudu, využívá u svého posledního typu benzínový motor L&K k dobíjení akumulátorů, což je princip používaný např. u „dieselelektrických“ lokomotiv dosud.

JUBILEJNÍ
Zmíněná elektrická dráha na Letné nás přivádí k Jubilejní výstavě z roku 1891, události, která se stala přesvědčivým důkazem o síle českého národa na poli hospodářském i kulturním. František Křižík byl tvůrčím duchem a motorem této národní „manifestace“. Veškerá elektrická zařízení, osvětlení obloukovkami i žárovkami, byla z jeho dílny. Jeho kouzelná světelná fontána se stala symbolem výstavy, symbiózou techniky a krásy.

POZDRAV LIDEM DOBRÉ VŮLE...
V předvečer války, v roce 1937, byl František Křižík vyzván, aby jako přední představitel československé vědy a techniky oslovil po rozhlasových vlnách Alberta Einsteina a jeho prostřednictvím světovou veřejnost v Pozdravu všem lidem dobré vůle s přáním, aby lidstvo kráčelo mírovou cestou. Tento sen se mu však, bohužel, nesplnil.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail