Biografie

Článků v rubrice: 179

Guglielmo Marchese Marconi

Před 130 lety, 25. dubna 1874, se v italském městečku Griffona u Bologně narodil muž, který „zmenšil“ svět, vynikající elektrotechnik a vynálezce bezdrátové telegrafie, G. M. Marconi. Po bohatém a úspěšném životě, plném významných poct, zemřel 20. července 1937 v Římě.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

G. M. Marconi pocházel z velmi bohaté italské rodiny, což mu umožnilo věnovat se plně nejen vědě, ale i úspěšně podnikat. V době jeho studií na bolognské univerzitě zněl už svět klapotem telegrafních přístrojů, Morseovy „tečky a čárky“ přenášely nejaktuálnější události na stovky kilometrů a prvními dětskými krůčky se vydal na cestu telefon. Marconi se vlastně nepokoušel o nic jiného – jenom chtěl odstranit drát mezi účastníky spojení.
Už při svých prvních pokusech ještě za studií se opírá o výsledky H. Hertze a využívá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů. Po absolutoriu odchází Marconi do diplomatických služeb a pobyt v Anglii mu umožní spolupráci se znamenitým fyzikem Williamem Preecem. První patent na bezdrátovou telegrafii podal Marconi 2. června roku 1896 – to mu bylo pouhých 22 let. Hned následujícího roku založil telegrafní společnost a řekněme předem, že velmi prosperující.
Dne 10. května 1897 bezdrátově telegrafoval na vzdálenost 15 km mezi obcemi Lavernock a Brean Down. Ke spojení použil antény vynesené do výšky velkými draky. Velkou popularitu, možno říci senzaci, vyvolal Marconi v létě roku 1898 zřízením bezdrátového spojení mezi královskou jachtou Osborne, kotvící u ostrova Wight, a pevninou, pomocí něhož mohla být královna Viktorie, dlící na jachtě, několikrát denně informována o zdravotním stavu nemocného prince waleského Eduarda (pozdějšího krále Eduarda VII.). V témže roce vysílal Marconi z paluby parníku Flying Huntress dokonce první sportovní reportáž z veslařských závodů.
Konečně pak 12. prosince 1901 spojil Marconi Starý svět (osadu Poldh v Cornwallu) s Novým (St. Johns na Newfoundlandu) přes širou hladinu Atlantského oceánu.
Následovala řada dalších vynálezů a patentů: magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, rotační jiskřiště, vodorovná směrová anténa, krátkovlnná směrová telegrafie – a řada poct: roku 1909 obdržel Marconi Nobelovu cenu za fyziku a roku 1919 se stal v rodné Itálii senátorem.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail