Biografie

Článků v rubrice: 179

Guglielmo Marchese Marconi

Před 130 lety, 25. dubna 1874, se v italském městečku Griffona u Bologně narodil muž, který „zmenšil“ svět, vynikající elektrotechnik a vynálezce bezdrátové telegrafie, G. M. Marconi. Po bohatém a úspěšném životě, plném významných poct, zemřel 20. července 1937 v Římě.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

G. M. Marconi pocházel z velmi bohaté italské rodiny, což mu umožnilo věnovat se plně nejen vědě, ale i úspěšně podnikat. V době jeho studií na bolognské univerzitě zněl už svět klapotem telegrafních přístrojů, Morseovy „tečky a čárky“ přenášely nejaktuálnější události na stovky kilometrů a prvními dětskými krůčky se vydal na cestu telefon. Marconi se vlastně nepokoušel o nic jiného – jenom chtěl odstranit drát mezi účastníky spojení.
Už při svých prvních pokusech ještě za studií se opírá o výsledky H. Hertze a využívá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů. Po absolutoriu odchází Marconi do diplomatických služeb a pobyt v Anglii mu umožní spolupráci se znamenitým fyzikem Williamem Preecem. První patent na bezdrátovou telegrafii podal Marconi 2. června roku 1896 – to mu bylo pouhých 22 let. Hned následujícího roku založil telegrafní společnost a řekněme předem, že velmi prosperující.
Dne 10. května 1897 bezdrátově telegrafoval na vzdálenost 15 km mezi obcemi Lavernock a Brean Down. Ke spojení použil antény vynesené do výšky velkými draky. Velkou popularitu, možno říci senzaci, vyvolal Marconi v létě roku 1898 zřízením bezdrátového spojení mezi královskou jachtou Osborne, kotvící u ostrova Wight, a pevninou, pomocí něhož mohla být královna Viktorie, dlící na jachtě, několikrát denně informována o zdravotním stavu nemocného prince waleského Eduarda (pozdějšího krále Eduarda VII.). V témže roce vysílal Marconi z paluby parníku Flying Huntress dokonce první sportovní reportáž z veslařských závodů.
Konečně pak 12. prosince 1901 spojil Marconi Starý svět (osadu Poldh v Cornwallu) s Novým (St. Johns na Newfoundlandu) přes širou hladinu Atlantského oceánu.
Následovala řada dalších vynálezů a patentů: magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, rotační jiskřiště, vodorovná směrová anténa, krátkovlnná směrová telegrafie – a řada poct: roku 1909 obdržel Marconi Nobelovu cenu za fyziku a roku 1919 se stal v rodné Itálii senátorem.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Projekty jaderného dálkového vytápění

Vloni ČEZ spustil dlouho očekávaný provoz horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Dálkové vytápění poskytuje teplo třetině města. Psali jsme o něm podrobněji v článku https://www.3pol.

Náhrada uhelných elektráren jadernými

Vzhledem k tomu, že spotřeba uhlí stále roste navzdory celosvětovému úsilí o snížení emisí skleníkových plynů, několik zemí se poohlíží po strategii využití ...

Alexandrit pro satelitní výzkum

Společnosti z Litvy, Itálie a Německa se spojily, aby pomohly Evropě získat jeden z klíčových materiálů pro evropské vesmírné mise. Během projektu GALACTIC (financovaného EU) vyvinuly evropský ...

Spotřeba uhlí ve světě roste

Globální spotřeba uhlí se v roce 2022 vyšplhala na nové historické maximum a i v roce 2023 zůstane poblíž této rekordní úrovně, protože silný růst v Asii pro výrobu energie ...

V PET Centru Brno je první světová mikrolaboratoř QC1

Začátkem prosince proběhla v brněnském PET centru instalace prvního beta systému QC1 Trasis. Tato „laboratoř v kostce“ o rozměru stolního počítače dokáže provádět většinu ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail