Biografie

Článků v rubrice: 179

Guglielmo Marchese Marconi

Před 130 lety, 25. dubna 1874, se v italském městečku Griffona u Bologně narodil muž, který „zmenšil“ svět, vynikající elektrotechnik a vynálezce bezdrátové telegrafie, G. M. Marconi. Po bohatém a úspěšném životě, plném významných poct, zemřel 20. července 1937 v Římě.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

G. M. Marconi pocházel z velmi bohaté italské rodiny, což mu umožnilo věnovat se plně nejen vědě, ale i úspěšně podnikat. V době jeho studií na bolognské univerzitě zněl už svět klapotem telegrafních přístrojů, Morseovy „tečky a čárky“ přenášely nejaktuálnější události na stovky kilometrů a prvními dětskými krůčky se vydal na cestu telefon. Marconi se vlastně nepokoušel o nic jiného – jenom chtěl odstranit drát mezi účastníky spojení.
Už při svých prvních pokusech ještě za studií se opírá o výsledky H. Hertze a využívá jeho oscilátor elektromagnetických kmitů. Po absolutoriu odchází Marconi do diplomatických služeb a pobyt v Anglii mu umožní spolupráci se znamenitým fyzikem Williamem Preecem. První patent na bezdrátovou telegrafii podal Marconi 2. června roku 1896 – to mu bylo pouhých 22 let. Hned následujícího roku založil telegrafní společnost a řekněme předem, že velmi prosperující.
Dne 10. května 1897 bezdrátově telegrafoval na vzdálenost 15 km mezi obcemi Lavernock a Brean Down. Ke spojení použil antény vynesené do výšky velkými draky. Velkou popularitu, možno říci senzaci, vyvolal Marconi v létě roku 1898 zřízením bezdrátového spojení mezi královskou jachtou Osborne, kotvící u ostrova Wight, a pevninou, pomocí něhož mohla být královna Viktorie, dlící na jachtě, několikrát denně informována o zdravotním stavu nemocného prince waleského Eduarda (pozdějšího krále Eduarda VII.). V témže roce vysílal Marconi z paluby parníku Flying Huntress dokonce první sportovní reportáž z veslařských závodů.
Konečně pak 12. prosince 1901 spojil Marconi Starý svět (osadu Poldh v Cornwallu) s Novým (St. Johns na Newfoundlandu) přes širou hladinu Atlantského oceánu.
Následovala řada dalších vynálezů a patentů: magnetický detektor, duplexní radiotelegrafie, rotační jiskřiště, vodorovná směrová anténa, krátkovlnná směrová telegrafie – a řada poct: roku 1909 obdržel Marconi Nobelovu cenu za fyziku a roku 1919 se stal v rodné Itálii senátorem.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail