Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Energetická hustota

aneb Jak vysvětlit odborný termín pomocí baťůžku

Toto je uhelný důl Leigh Creek v Jižní Austrálii. Velký, že? V roce 1980 kvůli němu přestěhovali celé město.


Zásobuje uhlím dvě velké uhelné elektrárny v Port Augusta.
Toto je jedna z nich - Playford.


Zde je počet tun CO2, které tyto dvě uhelné elektrárny vychrlí každý rok do ovzduší:

5 370 000


Uhlí se vozí k elektrárnám vlakem. Jsou to nejdelší vlaky na světě. Dopraví kolem 2.5 milionu tun uhlí ročně. To je asi 6 900 tun denně. Každý den vezou 6 900 tun uhlí 260 km daleko z dolu do elektráren. To je vlak 2.8 km dlouhý, se 161 vagóny.

 


Toto je uranový důl Beverley, taktéž v Jižní Austrálii. Doluje, zpracovává a dopravuje uran (ve formě sloučeniny U3O8) do jaderných elektráren celého světa. Za rok vyprodukuje asi 719 tun uranu. (Foto: Heathgate Resources and Australian Geographic.)

Toto je baťůžek. Má objem asi 24 l.Je v něm dost místa na to, aby se v něm dalo přepravit tolik oxidu uranu U3O8, aby svým energetickým obsahem nahradil vlaky s uhlím z dolu Leigh Creek za jeden den. V baťůžku k tomu zbyde místo ještě na váš iPad, peněženku, klíče, mobil i na jedno vydání Pána prstenů.

Už víte, co je to energetická hustota?

 

Tabulka (výpočet)
Roční těžba uhlí v Leigh Creek (t) 2,500,000
Průměrné množství uhlí převážené denně z dolu (t) 6,849
Energetický obsah v uhlí (GJ/t) (rozmezí: 10-20) 15
Celková přepravovaná energie denně (GJ) 102,740
Energetický obsah v U3O8 (GJ/t), uvažujeme běžný lehkovodní reaktor, bez přepracování (rozmezí: 420,000- 675,000) 500,000
Množství U3O8 na den (kg) 205.48
Hustota U3O8 (kg na l) 10.9
Objem U3O8 (l) 20.55

(Pozn.: baťůžek byste ale neuzvedli, uran je nejtěžší přírodní kov.)

 

Podle: http://decarbonisesa.com/energy-density-explained-using-a-satchel

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Fyziklání 2021

Fyziklání je největší týmová fyzikální soutěž v Praze s mezinárodní účastí. Je určena pro pětičlenné týmy středoškoláků, ale určitě se mezi ...

Které země Evropy mají největší zájem o „inteligentní“ domácí zařízení

Stále více lidí vyhledává techničtější životní styl, snaží se ulehčit si život či stihnout více, zajistit domácnost plně integrovanými bezpečnostními systémy, ...

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail