Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 222

Víte, proč jsou baterie o pětinu dražší?

Také vám někdy baterie do nejrůznějších drobných spotřebičů připadají drahé? Nehlodá ve vás pomyšlení, že by se cena nemohla trochu snížit. Vždyť stejně za nějakou dobu přestanou sloužit a vyhodíte je. Málokdo ví, že cena by skutečně nižší být mohla, nebýt nákladů na leteckou dopravu, které zvyšují cenu baterií do elektrických přístrojů v průměru o 18,5 %. Baterie totiž spadají do kategorie nebezpečného zboží, a jejich letecká přeprava podléhá přísným pravidlům.

Fotogalerie (3)
Předepsané balení

Nebezpečí zkratu

Mezinárodní organizace pro civilní letectví International Air Transport Association (IATA), která určuje podmínky pro přepravu zboží, zařadila baterie mezi nebezpečné produkty. Jako jedno z hlavních rizik spojených s přepravou bateriových zařízení je podle IATA elektrický zkrat, který nastane při kontaktu zařízení s jinými bateriemi, případně kovovými předměty. Proto musí být baterie při letecké přepravě odděleny a zabaleny v pevném obalu. Tyto podmínky výrazně zvyšují cenu baterií, a ve svém důsledku i výslednou cenu elektroniky. Náklady na leteckou dopravu tvoří 18,5 % z ceny všech typů baterií. Cenu lze snížit využitím lodní dopravy; to však není vždy reálně, a pokud ano, dodání zásilky prodlužuje o několik měsíců.

Vysoké nároky na bezpečnost

Při balení zásilky obsahující baterie do elektrických zařízení se používají pouze obaly, které jsou certifikovány pro použití v letecké dopravě. Tyto obaly mají zaručit, aby během přepravy nedošlo k poškození zboží, a nebyla tak ohrožena bezpečnost letu. Obaly musí být z nevodivého materiálu, nejčastěji z plastové folie, která navíc tlumí nárazy. Konkrétní podmínky přepravy baterií do elektrospotřebičů se liší v závislosti na tom, o jaký konkrétní typ baterie jde. Každá zásilka s tímto materiálem musí být nejen správným způsobem zabalena, ale i označena – výrobce či odesílatel musí každou zásilku označit samolepkou, která informuje, jak se má se zásilkou manipulovat. Štítek by měl také obsahovat telefonní číslo na výrobce, případně údaje o tom, jaký materiál přepravovaná baterie obsahuje.

Podmínkou jsou licencovaní přepravci

Baterie jako nebezpečné zboží není možné posílat v letadlech neautorizovaných přepravců. Přepravu nebezpečného zboží mohou provádět pouze provozovatelé obchodní dopravy, kteří jsou k tomuto řádně licencováni. V České republice je v tomto případě licencujícím orgánem Úřad pro civilní letectví. Přeprava lithiových baterií a jejich náležitá adjustáž k přepravě včetně balicích instrukcí se řídí Technickými instrukcemi pro bezpečnou leteckou dopravu nebezpečného zboží.

A pak se divte, že za baterie zaplatíte o pětinu více, než je jejich skutečná hodnota!


Kromě baterií jsou za nebezpečné zboží označeny například palivové články, různé reaktivní a infekční látky. Obecně – nebezpečné zboží jsou předměty, které mohou ohrozit bezpečnost letadla nebo osob na jeho palubě. Více informací můžete nalézt zde:
http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dangerous_goods/Pages/index.aspx

Radim Tlapák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jak se snažíme usnout

Spánek je základním předpokladem duševní a fyzické pohody. Statistiky Evropské společnosti pro výzkum spánku ale ukazují, že přibližně 10 % evropské populace postihují poruchy spánku.

Proč by se měli ochránci přírody opravdu zajímat o jadernou energii

Jaderný průmysl musí účinně jednat, aby ukončil mnoho desetiletí pochybností o formě energie, která je nejpřátelštější k životnímu prostředí a která je jedinou ...

Spojené království plánuje prototypovou fúzní elektrárnu

Britská vysoce kompaktní fúzní elektrárna s tokamakem STEP – Spherical Tokamak for Energy Production – by měla být postavena do roku 2040.

Zdroje uranu vystačí na 135 – 250 let

Takový je jeden ze závěrů zprávy uveřejněné 23. prosince 2020 v tzv. Červené knize (Red Book), kterou společně vypracovaly Nuclear Energy Agency (NEA) při OECD a Mezinárodní agentura pro atomovou energii ...

Začíná desetiletí hybridních elektráren?

Právě začínající třetí desetiletí 21. století přinese masivní rozvoj hybridních elektráren, které jsou kombinací slunečních a větrných zdrojů a bateriových úložišť.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail