Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Víte, proč jsou baterie o pětinu dražší?

Také vám někdy baterie do nejrůznějších drobných spotřebičů připadají drahé? Nehlodá ve vás pomyšlení, že by se cena nemohla trochu snížit. Vždyť stejně za nějakou dobu přestanou sloužit a vyhodíte je. Málokdo ví, že cena by skutečně nižší být mohla, nebýt nákladů na leteckou dopravu, které zvyšují cenu baterií do elektrických přístrojů v průměru o 18,5 %. Baterie totiž spadají do kategorie nebezpečného zboží, a jejich letecká přeprava podléhá přísným pravidlům.

Fotogalerie (3)
Předepsané balení

Nebezpečí zkratu

Mezinárodní organizace pro civilní letectví International Air Transport Association (IATA), která určuje podmínky pro přepravu zboží, zařadila baterie mezi nebezpečné produkty. Jako jedno z hlavních rizik spojených s přepravou bateriových zařízení je podle IATA elektrický zkrat, který nastane při kontaktu zařízení s jinými bateriemi, případně kovovými předměty. Proto musí být baterie při letecké přepravě odděleny a zabaleny v pevném obalu. Tyto podmínky výrazně zvyšují cenu baterií, a ve svém důsledku i výslednou cenu elektroniky. Náklady na leteckou dopravu tvoří 18,5 % z ceny všech typů baterií. Cenu lze snížit využitím lodní dopravy; to však není vždy reálně, a pokud ano, dodání zásilky prodlužuje o několik měsíců.

Vysoké nároky na bezpečnost

Při balení zásilky obsahující baterie do elektrických zařízení se používají pouze obaly, které jsou certifikovány pro použití v letecké dopravě. Tyto obaly mají zaručit, aby během přepravy nedošlo k poškození zboží, a nebyla tak ohrožena bezpečnost letu. Obaly musí být z nevodivého materiálu, nejčastěji z plastové folie, která navíc tlumí nárazy. Konkrétní podmínky přepravy baterií do elektrospotřebičů se liší v závislosti na tom, o jaký konkrétní typ baterie jde. Každá zásilka s tímto materiálem musí být nejen správným způsobem zabalena, ale i označena – výrobce či odesílatel musí každou zásilku označit samolepkou, která informuje, jak se má se zásilkou manipulovat. Štítek by měl také obsahovat telefonní číslo na výrobce, případně údaje o tom, jaký materiál přepravovaná baterie obsahuje.

Podmínkou jsou licencovaní přepravci

Baterie jako nebezpečné zboží není možné posílat v letadlech neautorizovaných přepravců. Přepravu nebezpečného zboží mohou provádět pouze provozovatelé obchodní dopravy, kteří jsou k tomuto řádně licencováni. V České republice je v tomto případě licencujícím orgánem Úřad pro civilní letectví. Přeprava lithiových baterií a jejich náležitá adjustáž k přepravě včetně balicích instrukcí se řídí Technickými instrukcemi pro bezpečnou leteckou dopravu nebezpečného zboží.

A pak se divte, že za baterie zaplatíte o pětinu více, než je jejich skutečná hodnota!


Kromě baterií jsou za nebezpečné zboží označeny například palivové články, různé reaktivní a infekční látky. Obecně – nebezpečné zboží jsou předměty, které mohou ohrozit bezpečnost letadla nebo osob na jeho palubě. Více informací můžete nalézt zde:
http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dangerous_goods/Pages/index.aspx

Radim Tlapák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail