Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 261

Víte, proč jsou baterie o pětinu dražší?

Také vám někdy baterie do nejrůznějších drobných spotřebičů připadají drahé? Nehlodá ve vás pomyšlení, že by se cena nemohla trochu snížit. Vždyť stejně za nějakou dobu přestanou sloužit a vyhodíte je. Málokdo ví, že cena by skutečně nižší být mohla, nebýt nákladů na leteckou dopravu, které zvyšují cenu baterií do elektrických přístrojů v průměru o 18,5 %. Baterie totiž spadají do kategorie nebezpečného zboží, a jejich letecká přeprava podléhá přísným pravidlům.

Fotogalerie (3)
Předepsané balení

Nebezpečí zkratu

Mezinárodní organizace pro civilní letectví International Air Transport Association (IATA), která určuje podmínky pro přepravu zboží, zařadila baterie mezi nebezpečné produkty. Jako jedno z hlavních rizik spojených s přepravou bateriových zařízení je podle IATA elektrický zkrat, který nastane při kontaktu zařízení s jinými bateriemi, případně kovovými předměty. Proto musí být baterie při letecké přepravě odděleny a zabaleny v pevném obalu. Tyto podmínky výrazně zvyšují cenu baterií, a ve svém důsledku i výslednou cenu elektroniky. Náklady na leteckou dopravu tvoří 18,5 % z ceny všech typů baterií. Cenu lze snížit využitím lodní dopravy; to však není vždy reálně, a pokud ano, dodání zásilky prodlužuje o několik měsíců.

Vysoké nároky na bezpečnost

Při balení zásilky obsahující baterie do elektrických zařízení se používají pouze obaly, které jsou certifikovány pro použití v letecké dopravě. Tyto obaly mají zaručit, aby během přepravy nedošlo k poškození zboží, a nebyla tak ohrožena bezpečnost letu. Obaly musí být z nevodivého materiálu, nejčastěji z plastové folie, která navíc tlumí nárazy. Konkrétní podmínky přepravy baterií do elektrospotřebičů se liší v závislosti na tom, o jaký konkrétní typ baterie jde. Každá zásilka s tímto materiálem musí být nejen správným způsobem zabalena, ale i označena – výrobce či odesílatel musí každou zásilku označit samolepkou, která informuje, jak se má se zásilkou manipulovat. Štítek by měl také obsahovat telefonní číslo na výrobce, případně údaje o tom, jaký materiál přepravovaná baterie obsahuje.

Podmínkou jsou licencovaní přepravci

Baterie jako nebezpečné zboží není možné posílat v letadlech neautorizovaných přepravců. Přepravu nebezpečného zboží mohou provádět pouze provozovatelé obchodní dopravy, kteří jsou k tomuto řádně licencováni. V České republice je v tomto případě licencujícím orgánem Úřad pro civilní letectví. Přeprava lithiových baterií a jejich náležitá adjustáž k přepravě včetně balicích instrukcí se řídí Technickými instrukcemi pro bezpečnou leteckou dopravu nebezpečného zboží.

A pak se divte, že za baterie zaplatíte o pětinu více, než je jejich skutečná hodnota!


Kromě baterií jsou za nebezpečné zboží označeny například palivové články, různé reaktivní a infekční látky. Obecně – nebezpečné zboží jsou předměty, které mohou ohrozit bezpečnost letadla nebo osob na jeho palubě. Více informací můžete nalézt zde:
http://www.iata.org/whatwedo/cargo/dangerous_goods/Pages/index.aspx

Radim Tlapák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, ...

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních ...

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize ...

Laser pomáhá léčit vzácnou oční chorobu keratokonus deformující rohovku

Oční choroba zvaná keratokonus, při níž dochází k deformaci rohovky, se projevuje rychle narůstajícími dioptriemi a zkresleným viděním.

Náctiletí programátoři pozor, blíží se mistrovství

Startuje 6. ročník dvoudenního maratonu nápadů AT&T Hackathon Junior! Zatím jsou to středoškoláci, dost možná se ale budou za pár let starat o spokojený život nás všech – ...

close
detail