Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 221

Nový typ chladničky udrží chlad po dobu deseti dnů

Britská firma TrueEnergy se sídlem v Tywyn, hrabství Gwynedd, vyvinula chladničku, která umožní uchovat chlad až 10 dní po ztrátě elektrického napájení.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Původně byla vyvinuta pro snazší skladování vakcín v rozvojových zemích. Ke skladování vakcín používají chladničky baterie, případně led k překonání přechodného výpadku proudu. Baterie však mají omezenou životnost a led se bude chovat rozdílně v závislosti na pokojové teplotě – poskytne buď příliš mnoho, nebo příliš málo chladu, což vede uvnitř chladničky k nežádoucím fluktuacím teploty. A zde přicházejí na pomoc materiály umožňující fázovou přeměnu. Tyto materiály se chovají normálně, pokud mají pevnou formu: když absorbují teplo, teplota materiálu se zvyšuje. Když ale začínají tát – mění fázi – absorbují velké množství tepla ze svého okolí, přičemž ale udržují konstantní teplotu až do ukončení fázové přeměny. I když firma True Energy neuvádí, jaký materiál používá, naznačila, že se jedná o materiál s ideálním bodem tání pro chlazení 5 stupňů Celsia. Chladnička pro skladování vakcín byla odsouhlasena Světovou zdravotnickou organizací v roce 2010 a společnost se nyní snaží aplikovat tuto technologii u domácích a komerčně využívaných chladniček.

podle New Scientist, 2011, č. 2794, s. 20

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Lechtat draka se nevyplácí

Devatenácté století končí. Svět je opojen elektřinou a jinými technickými zázraky. Jules Verne o překot vydává romány, v nichž hrdinové ovládají balóny, ...

Co nám při prohlížení webu zvedá tlak

Téměř všichni z nás každý den z nejrůznějších důvodů používáme různé webové stránky. Samozřejmě chceme, aby naše uživatelská zkušenost byla pozitivní a pokud možno bezchybná.

Centrum pro testování technologie samořiditelných vozidel

Jaguar Land Rover plánuje spolupracovat s nejrenomovanějšími světovými softwarovými a telekomunikačními společnostmi a firmami zabývajícími se mobilitou na vytvoření tzv.

Chladicí systém ITER

Pro odvod tepla generovaného během provozu tokamaku bude ITER vybaven systémem chladicí vody. Vnitřní povrchy vakuové nádoby (obal a divertor) se musejí chladit na přibližně 240 °C jen několik metrů od plazmatu horkého 150 milionů stupňů.

Zájemci o energetiku mohou poprvé on-line do elektráren ČEZ

Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny! Ani omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail