Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 224

Nový typ chladničky udrží chlad po dobu deseti dnů

Britská firma TrueEnergy se sídlem v Tywyn, hrabství Gwynedd, vyvinula chladničku, která umožní uchovat chlad až 10 dní po ztrátě elektrického napájení.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Původně byla vyvinuta pro snazší skladování vakcín v rozvojových zemích. Ke skladování vakcín používají chladničky baterie, případně led k překonání přechodného výpadku proudu. Baterie však mají omezenou životnost a led se bude chovat rozdílně v závislosti na pokojové teplotě – poskytne buď příliš mnoho, nebo příliš málo chladu, což vede uvnitř chladničky k nežádoucím fluktuacím teploty. A zde přicházejí na pomoc materiály umožňující fázovou přeměnu. Tyto materiály se chovají normálně, pokud mají pevnou formu: když absorbují teplo, teplota materiálu se zvyšuje. Když ale začínají tát – mění fázi – absorbují velké množství tepla ze svého okolí, přičemž ale udržují konstantní teplotu až do ukončení fázové přeměny. I když firma True Energy neuvádí, jaký materiál používá, naznačila, že se jedná o materiál s ideálním bodem tání pro chlazení 5 stupňů Celsia. Chladnička pro skladování vakcín byla odsouhlasena Světovou zdravotnickou organizací v roce 2010 a společnost se nyní snaží aplikovat tuto technologii u domácích a komerčně využívaných chladniček.

podle New Scientist, 2011, č. 2794, s. 20

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Technické muzeum v Brně má obří mapu města

Technické muzeum v Brně si  na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.

Uran v roce 2021: Průvodce cenou, hodnotou a využitím komodity

Pro pochopení uranu jako obchodní komodity je důležité znát, jak se tento kov získává, jaké je jeho využití a jak se tato využití vyvíjela, které země produkují ...

Britský Sizewell C bude dělat nejen elektřinu

Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc.

Nabídka odborných T-exkurzí v rámci Talnetu

Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy?

Nová studie vyzývá k renesanci jaderné energie v EU

Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail