Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 227

Nový typ chladničky udrží chlad po dobu deseti dnů

Britská firma TrueEnergy se sídlem v Tywyn, hrabství Gwynedd, vyvinula chladničku, která umožní uchovat chlad až 10 dní po ztrátě elektrického napájení.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Původně byla vyvinuta pro snazší skladování vakcín v rozvojových zemích. Ke skladování vakcín používají chladničky baterie, případně led k překonání přechodného výpadku proudu. Baterie však mají omezenou životnost a led se bude chovat rozdílně v závislosti na pokojové teplotě – poskytne buď příliš mnoho, nebo příliš málo chladu, což vede uvnitř chladničky k nežádoucím fluktuacím teploty. A zde přicházejí na pomoc materiály umožňující fázovou přeměnu. Tyto materiály se chovají normálně, pokud mají pevnou formu: když absorbují teplo, teplota materiálu se zvyšuje. Když ale začínají tát – mění fázi – absorbují velké množství tepla ze svého okolí, přičemž ale udržují konstantní teplotu až do ukončení fázové přeměny. I když firma True Energy neuvádí, jaký materiál používá, naznačila, že se jedná o materiál s ideálním bodem tání pro chlazení 5 stupňů Celsia. Chladnička pro skladování vakcín byla odsouhlasena Světovou zdravotnickou organizací v roce 2010 a společnost se nyní snaží aplikovat tuto technologii u domácích a komerčně využívaných chladniček.

podle New Scientist, 2011, č. 2794, s. 20

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Všeho moc škodí, i vitamínu A

„Jste to, co jíte,“ říká staré rčení. Ti, kteří ve stravě nemají dostatek živin, mohou očekávat špatné zdraví.

Viry jsou jedním z motorů přirozeného výběru

Pandemie COVID-19, která si doposud vyžádala již více než 3 miliony životů, odhalila, jak jsme vůči novým virům zranitelní. Nám se tato hrozba zdá nová, ale lidé bojují s nebezpečnými viry od počátku věků.

Autonomní létající záchranka

Uprostřed celosvětové pandemie COVID-19 začal pracovat tým složený z produktového designéra, strojního inženýra a lékařky na řešení rychlého a bezpečného transportu ...

25 let Dlouhých strání

Za 25 let provozu vyrobila největší česká přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách spolu s doplňkovou malou vodní elektrárnou v hrázi její ...

Semafor pro tokamak ITER

ITER bude prvním fúzním zařízením v měřítku reaktoru. Bude mít samozřejmě také velín, který si ve složitosti nezadá s běžnou jadernou elektrárnou.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail