Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 266

Dá se ve vesmíru střílet z palné zbraně?

Ve vesmíru (tj. ve vzduchoprázdnu) se dá střílet ze všech zbraní od luku až po dělo, protože pokud potřebují kyslík, mají ho „ssebou" už v palivu. Dokonce i ten „lunt" – doutnák u Jabůrkova kanónu – býval nasycený ledkem, tak aby hořel dost rychle a hlavně standardní rychlostí.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Střela poletí ještě lépe než ve vzduchu, protože jí nepřekáží odpor vzduchu a letí čistě setrvačností v daném gravitačním poli. Při bitce uvnitř kosmické lodi (s vypojenými motory) letí střela po přímce, nikoli parabole. Při střelbě na jinou kosmickou loď se napřed musíme dohodnout, vůči čemu hodláme dráhu střely popisovat. Eventuální rotace střely je sice nadbytečná, ale není škodlivá, a nedojde k tzv. derivaci střely. Dělostřelecká střela stáčí rovinu svého letu doprava, protože ta je dána letem po parabole se zachovaným směrem rotace (zpočátku tedy ve směru letu, později už ne) a proměnnou dvojicí sil danou jednak odporem vzduchu působícím v „metacentru" (geometrickém středu střely, daným vnějším tvarem, nikoli rozložením hmoty, které určuje polohu těžiště), jednak tíží působící v těžišti.

Doc. Jan Obdržálek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail