Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 224

Dá se ve vesmíru střílet z palné zbraně?

Ve vesmíru (tj. ve vzduchoprázdnu) se dá střílet ze všech zbraní od luku až po dělo, protože pokud potřebují kyslík, mají ho „ssebou" už v palivu. Dokonce i ten „lunt" – doutnák u Jabůrkova kanónu – býval nasycený ledkem, tak aby hořel dost rychle a hlavně standardní rychlostí.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Střela poletí ještě lépe než ve vzduchu, protože jí nepřekáží odpor vzduchu a letí čistě setrvačností v daném gravitačním poli. Při bitce uvnitř kosmické lodi (s vypojenými motory) letí střela po přímce, nikoli parabole. Při střelbě na jinou kosmickou loď se napřed musíme dohodnout, vůči čemu hodláme dráhu střely popisovat. Eventuální rotace střely je sice nadbytečná, ale není škodlivá, a nedojde k tzv. derivaci střely. Dělostřelecká střela stáčí rovinu svého letu doprava, protože ta je dána letem po parabole se zachovaným směrem rotace (zpočátku tedy ve směru letu, později už ne) a proměnnou dvojicí sil danou jednak odporem vzduchu působícím v „metacentru" (geometrickém středu střely, daným vnějším tvarem, nikoli rozložením hmoty, které určuje polohu těžiště), jednak tíží působící v těžišti.

Doc. Jan Obdržálek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Technické muzeum v Brně má obří mapu města

Technické muzeum v Brně si  na podlahu expozice věnované letectví nechalo nainstalovat velkou ortofotomapu města, která zabírá plochu 40 m2.

Uran v roce 2021: Průvodce cenou, hodnotou a využitím komodity

Pro pochopení uranu jako obchodní komodity je důležité znát, jak se tento kov získává, jaké je jeho využití a jak se tato využití vyvíjela, které země produkují ...

Britský Sizewell C bude dělat nejen elektřinu

Jestliže investujete do jaderné elektrárny, bude standardním výsledkem velké množství vyrobené elektřiny. Od současného jaderného průmyslu se však očekává víc.

Nabídka odborných T-exkurzí v rámci Talnetu

Zajímá vás, co všechno žije na vaší zahradě a jak to najít? Víte, odkud pocházejí vaši sousedé? Umíte vyčíst z kamenů životní příběhy?

Nová studie vyzývá k renesanci jaderné energie v EU

Pokud chce Evropská unie splnit své cíle v oblasti klimatické neutrality, měla by znovu rozjet program „jaderné renesance“. To je závěr nové studie o klimatické politice EU.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail