Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 263

Slavíme: dva tisíce let elektřiny pro Havířov

Nebojte se, velmi dobře víme, že elektřina se u nás používá sto let a město Havířov existuje jen něco přes 50 let. Ale: dětmarovická černouhelná elektrárna 25. ledna 2010 krátce před sedmnáctou hodinou vyrobila svou 100 miliontou megawatthodinu elektrické energie! Toto množství, vyrobené za dobu jejího bezmála 35letého provozu, by pokrylo spotřebu celé České republiky na více než 1,5 roku. No a město velikosti Havířova by si s touto „dávkou" elektřiny vystačilo na dobu přibližně 2 000 let!

Fotogalerie (2)
Elektrárna Dětmarovice

Rekordy
100 milonů MWh, jinými slovy 100 TWh (terawatthodin) energie, nebo chcete-li 100 000 000 000 kWh, představuje množství, které spotřebuje jeden byt v panelákovém domě za více než 45 milionů let. Rodinnému domu bez vytápění elektřinou by pokrylo spotřebu po dobu asi 12 milionů let. 100 TWh představuje energii, která by například přivedla k varu  vodu ve více než 2 milionech plaveckých bazénů o délce 50 metrů.

Za dobu své existence elektrárna dosáhla nejvyššího denního výkonu dne 10. 1. 1985, kdy vyrobila 19 307 MWh energie. Nejvyššího měsíčního výkonu docílila v březnu roku 1996 s výsledkem 465 260 MWh. Nejvyšší roční výroba se vztahuje k roku 1980, kdy elektrárna vyprodukovala úctyhodných 3, 855 mil. MWh elektřiny. Elektrárenští odborníci si cení také nejdelší provozní doby výrobního bloku (č. 2), který vyráběl elektřinu bez jediného odstavení 2 817 hodin, tzn. více než 117 dní, a to v době od měsíce listopadu 2004 do března roku 2005.

Největší klasická elektrárna na Moravě
Elektrárna Dětmarovice je svým výkonem 800 MW největší klasickou elektrárnou na Moravě. Disponuje 4 výrobními bloky, z nichž každý má elektrický výkon 200 MW. První blok byl spuštěn v květnu 1975, poslední byl dokončen o rok později, v říjnu 1976. Více než 30 let také elektrárna dodává teplo, zejména do města Orlové a odběratelům v okolí elektrárny. Dodané množství tepla překročilo 23,6 milionu GJ.

Elektrárna Dětmarovice, jediný černouhelný zdroj Skupiny ČEZ, brzy oslaví 35. výročí uvedení do provozu. Za tu dobu podstoupila několik modernizací zaměřených především na zvýšení efektivity a šetrnosti k životnímu prostředí. Vyžádaly si náklady více než 2,5 miliardy korun. Mezi nejvýznamnější investice patřilo odsíření elektrárny v roce 1998 – emise pak klesly o více než 90 %! Nejvýznamnější ekologickou stavbou současnosti je projekt „Vedení tepla do Bohumína“, který si vyžádá investici 500 milionů korun. 



Navštivte Elektrárnu Dětmarovice! Za dobu jejího provozu si cestu k ní našlo více než 30 tisíc zájemců o prohlídku. Je tradičně největším lákadlem je tradičně pro základní a střední školy, které tvoří více než 70 % z celkové návštěvnosti.

Objednat se na exkurzi můžete na tel. čísle 591102889, nebo na e-mailu miroslava.plachetkova@cez.cz

Václav Turoň, Alice Lutišanová

Václav Turoň, Alice Lutišanová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail