Článků v rubrice: 3091

Výměna rotoru jednoho ze dvou největších českých generátorů

Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru. Do provozu se tak vrací devadesátitunový díl po třech letech, když předtím pracoval ve druhém bloku a následně prošel kontrolou, což nyní čeká i vyměněné zařízení. Energetici tak zajišťují jejich rovnoměrné zatížení a zároveň rezervu pro nenadálé případy. První blok je z důvodu výměny paliva plánovaně odstaven od 15. dubna, proto je příležitost a dostatek času udělat důležitou výměnu.

Vodík a grafen z metanu

Na břehu řeky Cam, blízko místa, kde trénují vysokoškolské veslařské týmy Cambridge, druhé nejstarší britské univerzity, stojí šedý přepravní kontejner připravený pro Abu Dhabi. Uvnitř je zařízení navržené firmou Levidian Nanosystems. V rámci dohody se společností Zero Carbon Ventures, firmou ze Spojených arabských emirátů, dodá Levidian během příštích pěti let do SAE 500 dalších takových jednotek. Zařízení uvnitř nenápadného kontejnetu umí přeměnit metan vypouštěný ze skládek nebo dosud bez užitku spalovaný v místech těžby ropy na čistý vodík a  hromádku načechraného černého prášku - grafenu.

Sunfire buduje vodíkové projekty po celé Evropě

I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015. Sunfire nedávno koupil švýcarskou společnost IHT Industrie Haute Technology, která se specializuje na výrobu elektrolyzérů, a stal se tak třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu po společnostech Thyssengruppe a Siemens.

Středoškoláci si na jaderné fakultě vyzkoušejí práci vědců

Vědeckou práci budou moci na vlastní kůži zažít středoškolačky a středoškoláci na akci Týden vědy na Jaderce, kterou letos od neděle 19. do pátku 24. června 2022 opět pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI). Účastníky čekají přednášky na různá témata, ale hlavně práce v malých skupinkách na projektech, které si vybírali už během přihlašování. Témata pokrývají prakticky celý záběr fakulty od matematiky, přes chemii, fyziku až po informatiku.

GoHub, nabíjecí infrastruktura pro každý elektromobil

Na Den Země (22. dubna) odhalila společnost ZipCharge GoHub – první přenosnou infrastrukturu na světě k nabíjení elektromobilů pro sdílené veřejné použití. GoHub je revolucí v poskytování veřejného dobíjení, poskytuje komunitní řešení, které lze nainstalovat kdekoli, za mnohem nižší cenu a mnohem rychleji, než stávající nabíjecí stojany, přičemž umožňuje, aby se nabíjecím místem stalo jakékoli parkovací místo. Rychlé zavedení infrastruktury pro nabíjení elektromobilů je nezbytné k podpoře hromadného zavádění elektromobilů. Majitelé elektromobilů budou mít nyní možnost zakoupit si powerbanku Go přímo, předplatit si ji nebo si ji pronajmout prostřednictvím GoHubu. GoHub je modulární a flexibilní co do velikosti, vhodný pro různá místa, včetně ulic, parkovišť, supermarketů, pracovního i soukromého prostředí.

Vývojář PC her se vrhl na medicínu

Diplomová práce nadaného inženýra přivedla lékaře z IKEMu k novým možnostem transplantační chirurgie. Díky aplikaci 25letého Davida Sibřiny mohou ve virtuální realitě plánovat nestandardní zákroky u jednotlivých pacientů „nanečisto“. Novou technologii nyní využívají při nejtěžších operacích jater nemocných dětí i dospělých.

... 1 « 66 67 68 69 70 71 72 » 516 ...

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail