Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 484

Nová zpráva Ekonomické komise OSN pro Evropu (UNECE)

UNECE pravidelně uveřejňuje ve svém časopise Technology brief - Nuclear Power krátké zprávy na pomoc zmírňování změny klimatu a na urychlené používání nízkouhlíkových technologií. Na přípravě článků pracuje tým mezinárodních expertů z celé energetické komunity. Novou publikaci přivítala například generální ředitelka World Nuclear Association (WNA) Sama Bilbao y León.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Jaderná energie je důležitý zdroj nízkouhlíkové elektřiny a tepla, který může přispět k dosažení uhlíkové neutrality. Analýzy ukazují, že klimatické cíle nebudou moci být splněny, jestliže jaderná energie bude vyloučena z mixu čistých zdrojů elektřiny. V současné době je v regionu UNECE v provozu 292 reaktorů, které vyrábějí celkem 20 % elektřiny a 43 % nízkouhlíkové elektřiny. V tomto regionu provozuje jaderné reaktory 20 zemí, přičemž 11 z nich produkuje z jaderných elektráren více než 30 % elektřiny (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Finsko, Francie, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko a Ukrajina). 15 zemí staví nové reaktory nebo výstavbu připravuje. Sedm zemí připravuje jaderné programy poprvé. Následující státy explicitně prohlásily, že jaderná energie bude hrát důležitou úlohu při snižování emisí skleníkových plynů v budoucnosti: Kanada, Česká republika, Finsko, Francie, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Rusko, Ukrajina, Spojené království a USA. Belgie a Německo oznámily, že ukončí provoz svých reaktorů v roce 2025, resp. 2023. V regionu UNECE bylo od roku 2000 trvale odstaveno z provozu přes 70 reaktorů, a to z politických, ekonomických nebo technických důvodů. Ve většině zemí byly reaktory částečně nahrazeny fosilními palivy, což zhoršilo úsilí o zmírňování důsledků změny klimatu. International Energy Agency (IEA) a International Atomic Energy Agency (IAEA) zdůrazňují, že je třeba zabránit předčasnému uzavírání dalších fungujících reaktorů. 

Jaderná energie má velký potenciál spolupracovat s jinými nízkouhlíkovými zdroji energie v budoucím dekarbonizovaném energetickém mixu. Protože jaderná energie produkuje jak elektřinu, tak tepelnou energii, může dekarbonizovat i průmysl, který je závislý na obou. Může například dekarbonizovat i výrobu oceli, výrobu vodíku, chemickou výrobu a ostatní sektory, které lze dekarbonizovat jen obtížně, například dopravu. UNECE se domnívá, že jaderná energie je ekonomický zdroj k výrobě elektřiny v mnoha částech světa. Levné financování a tržní prostředí by pomohly snížit počáteční vysoké náklady při výstavbě reaktorů, které se dnes u velkých reaktorů pohybují mezi 5 až 10 miliardami dolarů. Ukazuje se, že budoucí mikroreaktory a malé modulární reaktory by mohly být financovány snáze. 

UNECE so domnívá, že politici, kteří si přejí plnit klimatické a udržitelné rozvojové cíle OSN (SDG – Sustainable Development Goals) s využitím jaderné energie by měli:

  • připravit spravedlivé hrací pole pro všechny nízkouhlíkové technologie,
  • dát pozitivní dlouhodobé politické signály pro nový rozvoj jaderné energie,
  • urychlit vývoj a používání malých modulárních reaktorů a zdokonalených reaktorů velkých výkonů,
  • zabezpečit dlouhodobý provoz existujících reaktorů. 

Zdroj: World Nuclear News, 11. 8. 2021: Policies must allow nuclear to play its vital role, says UNECE)

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

U výkonu krbu či kamen hraje hlavní roli tepelná ztráta domu

Vzrůstající ceny energií a obavy o dostupnost paliv pro zimní období nutí lidi přemýšlet o vytápění  již v létě.

Jak matematika pomůže šetřit energií

Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny bude možné příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne se toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží.

Jak se recyklují buňky našeho těla

Už jste to určitě slyšeli. Všechny buňky v lidském těle se vymění každých sedm let. Ale je to pravda? Ne tak docela. Některé buňky v některých orgánech a systémech v našem těle se zcela ...

Solné bazény na dně Rudého moře

Vzácné hlubinné solné bazény objevené v Rudém moři mohou obsahovat stopy vedoucí k rozuzlení historie regionu, či vrhnout světlo na původ života na Zemi, zjistila nová studie.

Jaké jsou největší impaktní krátery na Zemi?

Během své existence (asi 4,5 miliardy let) byla Země zasahována stovkami velkých asteroidů, které rozbíjely její povrch. Nejméně 190 z těchto kolizí (o kterých doposud víme) zanechalo ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail