Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 551

Bělojarsk – jediná komerční jaderka s rychlým reaktorem chlazená sodíkem

Rychlé reaktory využívají zcela jinou technologii než nejběžnější současné tlakovodní reaktory (např. Temelín). Tzv. rychlé neutrony totiž dokáží rozbít i jádra atomů uranu 238U a vyrobit z nich nové palivo. Proto se jim také říká množivé.

Fotogalerie (1)
Fúzní reaktor

Díky tomu mohou lépe využít energii paliva. Provozní teploty těchto reaktorů se pohybují nad 500 0C, což je o dvě stě více než v nynějších „klasických“ reaktorech. Chladí se tekutým sodíkem nebo olovem, v budoucnu se uvažuje i o plynovém chlazení. Využijí až 20 procent energie jaderného paliva, pětkrát více než současné.

Bělojarská atomová elektrárna je jedinou komerční na světě s rychlým reaktorem, který jako chladicí médium používá sodík. První proud dodala do sítě v roce 1980. Její průměrná roční výroba převyšuje čtyři miliardy kilowatthodin. Zatímco USA vývoj rychlých reaktorů ukončily a Francie s Japonskem řeší se svými Superphénixem, resp. Mondžu složité technické problémy, šestisetmegawattový rychlý reaktor na ruském Uralu má už za sebou 25 let řádného provozu.

Na vývoji materiálu pro výměníky pracující v extrémních podmínkách – odolnost vůči vysokým teplotám kolem 600 0C a naprostá těsnost a dokonalé oddělení sodíku od vodní páry v parním generátoru, neboť každý kontakt sodíku s vodou hrozí explozivní chemickou reakcí – se podíleli vědci z Ostravy a Brna. Výsledky a dlouhodobé zkušenosti výzkumných týmů vedených profesory Františkem Dubšekem a Oldřichem Matalem z brněnské techniky se ověřovaly na parních generátorech ruských rychlých reaktorů BOR-60 a uplatnily se i při konstrukci bělojarského bloku.

(jlm)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nové jaderné projekty pro Evropu

Nejen Česká republika, která v právě probíhajícím výběrovém řízení poptává 4 nové jaderné bloky, ale i další evropské země plánují rozvoj jaderné energetiky.

Solární rok 2023

Vývoj solární energetiky v roce 2023 v Česku opět výrazně přidal na rychlosti. Podle dat Solární asociace se postavil téměř 1 gigawatt nových fotovoltaických elektráren (FVE), celkem jich vzniklo skoro 83 000.

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail