Pěna na holení ve vývěvě
Co budeme potřebovat: Vývěvu s recipientem a příslušenstvím (ruční vývěva), pěnu na holení, Erlenmayerovu baňka, větší Petriho misku, červenou a modrou tuš.
Co budeme potřebovat: Vývěvu s recipientem a příslušenstvím (ruční vývěva), pěnu na holení, Erlenmayerovu baňka, větší Petriho misku, červenou a modrou tuš.
Pátý ročník mezinárodní soutěže EBEC, ve kterém si studenti každoročně poměřují své schopnosti a dovednosti při řešení různých technicky zaměřených úkolů, vyvrcholil finálem. Letos se do soutěže přihlásilo celkem 134 týmů, tzn. 536 studentů z 8 různých fakult VUT v Brně. V porovnání s loňským ročníkem se rozsah soutěže zdvojnásobil. Soutěž pořádá studentská organizace BEST ve spolupráci s VUT a partnerskými firmami, které se podílejí na soutěžních zadáních.
Venku je „pod nulou“, sníh už hodinu nepadá. Za chvíli začíná nový den, na silnice vyrazí množství aut, na chodníky chodci. Je načase s tím něco udělat. Vrstva sněhu na vozovce je vysoká, „musíme to posolit“. Nejrozšířenějším posypovým materiálem je chlorid sodný (NaCl). V Plzeňském kraji se ho například minulý rok na 2 874 km silnic spotřebovalo za 98 posypových dní přibližně 19 000 tun. Proč tolik? Podívejme se na tající sníh očima termokamery.
V souvislosti s dalším rozvojem jaderné energetiky se hodně mluví o reaktorech malých výkonů, které se jako moduly dají řadit za sebe a tvořit tak celky o vyšších výkonech. Dají se však používat i jako pohonné jednotky pro lodě a ponorky, nebo jako plovoucí elektrárny. O těch jsme psali před časem, nyní se podařilo získat novější a podrobnější informace.
Vesmír svou krásou i velikostí fascinuje lidstvo již od nepaměti. Zároveň však pro mnohé jeho hlubina představuje tajemno, kterého se obávají. Naštěstí se ale většinou nenechali zastrašit. Zvědavost byla silnější než obavy a následovalo několik století, během nichž badatelé pronikali stále hlouběji a hlouběji do tajů vesmíru. Stále je co objevovat a hlavně obdivovat! Pokud patříte mezi nadšence, které uchvátila krása hvězdného nebe, pak právě pro vás je určena každoroční Astronomická expedice. Odhrne pomyslnou oponu vesmírného tajemna a vtáhne vás do jeho neuvěřitelného světa. Expedici pořádá Hvězdárna v Úpici, Hvězdárna, planetárium Brno a sekce České astronomické společnosti – Amatérská prohlídka oblohy.
Fenoménu, dráždícímu po staletí vědce i podvodníky – perpetuu mobile (PM) –, se 3pól věnoval již několikrát (www.3pol.cz/cz/rubriky/navody-na-pokusy/902-pm-aneb-perpetuum-mobile, www.3pol.cz/cz/rubriky/navody-na-pokusy/901-perpetuum-mobile-podle-simona-stevina-a-biskupa-johna-wilkinse). Tentokrát se zabývá další variantou tohoto „vynálezu“, která využívá k „pohonu“ vodu. Stejně jako v předchozích případech můžeme k funkční simulaci využít program Algodoo, který pracuje i se simulací kapalin. Ale pozor! Při velkém množství vody může dojít ke zpomalení běhu simulace – Algodoo totiž vodu modeluje jako jednotlivé „molekuly“ a pohyb každé z nich řeší odděleně.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.