Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 255

Záhadný paví ocas

Učebnicový příklad znaku coby předpokladu pohlavního výběru dostal trhliny. Samice pávů totiž vždycky nevybírají samce s největším a nejpestřejším ocasem.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Darwinova noční můra

„Z pohledu na paví ocas je mi zle,“ přiznával Charles Darwin. „Jak se mohlo něco tak monstrózního a nepraktického vyvinout přírodním výběrem, který dává přednost jedincům nejlépe přizpůsobeným daným podmínkám,“ divil se slavný anglický přírodovědec. Nakonec našel odpověď v teorii pohlavního výběru, podle které může výběr pohlavních partnerů s určitým znakem působit na jedno z pohlaví stejnou selekcí, jako přírodní výběr.

Z Darwinovy noční můry se paví ocas – ve skutečnosti pera ocasních krovek – proměnil na učebnicový příklad pohlavního výběru. Samice si tak dlouho vybíraly šviháky s většími a barevnějšími ocasy, až se u samců vyvinula dlouhá pestrobarevná vlečka z per, kterou samec při námluvách roztahuje do šířky, natřásá jí a chřestí pery o sebe. Je to krásná velká zbytečnost, ale samicím se líbí. Samec na to doplácí, protože s touto ozdobou je sice atraktivní, ale zároveň i neohrabaný a nápadný. Na druhé straně však demonstruje velkou a pestrou vlečkou zcela nepokrytě svou zdatnost a zdraví. Jde o důkaz osobních kvalit, který se dá jen těžko zfalšovat.

Libo‑li ocas? Nebo nelibo‑li?

Pozorování pávů, která provedla v osmdesátých letech minulého století Marion Petrieová z Newcastle University, Darwinovy teoretické předpoklady potvrzovala. Když Petrieová zbavila paví samce některých per vlečky, atraktivita samců pro samice se povážlivě snížila. Následně pak další vědci zjistili, že samci, kteří mají na vlečce více barevných „očí“, jsou obdařeni i bytelnějším imunitním systémem. Pestrá a velká vlečka se tak skutečně zdála jakýmsi certifikátem zdatnosti.

Nedávno však došli japonští zoologové k závěru, že je to trochu jinak a že pestrá a velká vlečka samců samice nijak zvlášť nepřitahuje. Vedoucí týmu Mariko Takahashiová z university v Tokiu vyslovila buřičský názor, že slabost samic pro velké a pestré vlečky samců už dávno vyvanula a vlečka je evolučně zastaralé harampádí. Kreacionisté interpretovali výsledky japonských vědců jako „porážku darwinismu“. I proto vyvolala japonská studie zveřejněná v časopise Animal Behaviour bouřlivé diskuse a inspirovala další studie a pokusy.

Nejen peří dělá páva

Nejnovější studie kanadských zoologů Roslyn Dakinové a Roberta Montgomerieho z kingstonské Queen´s University publikovaná opět v časopise Animal Behaviour přinesla kompromisní výsledky. Samci s chudou vlečkou samice nelákali. Pokud však měli samci nadprůměrně vyvinutou vlečku, bylo jedno, zda jsou jen „těsně nadprůměrní“ anebo jsou to skuteční šampióni s vlečkou špičkových parametrů. Samice mezi nimi nedělaly rozdíly.

Roslyn Dakinová interpretuje výsledky tak, že samice odhadují kvalitu samců podle vlečky. Berou ji však především jako marker špatné kondice. Samce s chabou vlečkou odmítají, protože si mohou být celkem jisté, že takový samec za mnoho nestojí. U samců, kteří mají nadprůměrnou vlečku, se řídí při výběru partnera dalšími kritérii. Jaké další parametry berou samice v potaz, to stále není jasné. Pohled na paví ocas očima paví samice zůstává vědcům stále odepřen. A možná není ve hře jen pohled, ale i poslech. Mariko Takahashiová se domnívá, že samice mohou být nalákány i chřestivým zvukem per při jejich předvádění.

Jaroslav Petr
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zahájena světová kampaň na měření větru LiDARem pro veřejné využití

Jedinečná kombinace důvěryhodných meteorologických modelů výskytu a síly větru, numerických předpovědí počasí a skutečných měření umožní nejpřesnější předpovědi ...

Velký bratr vás sleduje

Pokud brouzdáte po internetu, jste stále atakováni reklamami. Někteří inzerenti na vás ale číhají i nepozorováni. Nabídky v reálném čase (RTB) jsou procesem, při kterém ...

Top 10 podivných věcí, které byly hacknuty

Protože technologie zabírají stále významnější část našeho života, jsou také stále bližší (a častější) nejrůznější počítačové hrozby.

Jihočeský jaderný park

Jihočeský kraj, ČEZ a ÚJV Řež zakládají Jihočeský jaderný park. Projekt má urychlit přípravu a zavádění malých modulárních reaktorů v České republice.

Výměna rotoru jednoho ze dvou největších českých generátorů

Zařízení, které produkuje přibližně 10 % české spotřeby elektřiny, prochází kontrolami a modernizací. Technici do generátoru prvního bloku JE Temelín na konci května instalovali záložní rotor generátoru.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail