Reoxygenace Baltského moře
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Švédská firma Elekta představila zcela nový typ Leksellova gama nože. Jde o absolutní novinku v oblasti stereotaktické radiochirurgie. Nový gama nůž PERFEXION je plně automatizovaný a tudíž představuje rychlejší a pohodlnější léčbu pacientů s nádory a jinými chorobnými ložisky v mozku.
CO SE ZMĚNILO?
Oproti svému předchůdci C nebo 4C (viz článek v Třetím pólu 2/03) má PERFEXION větší akční rádius, a proto by měl podle výrobců bez problémů dosáhnout na cíl kdekoli v hlavě, krční páteři a v krční oblasti.
„ROBOTICKÉ LŮŽKO“
Na rozdíl od typu C nebo 4C, kde nastavoval pacienta do ozařovací polohy robot APS (automatický poziční systém) nebo se pacient nastavoval manuálně, zde nastavuje pacienta pouze samotné ozařovací lůžko! Pohybuje se ve všech směrech a díky většímu prostoru uvnitř radiační jednotky „dosáhne“ i na ta nejvzdálenější místa.
RADIAČNÍ JEDNOTKA
Zdrojem záření je i nadále kobalt – 60Co, avšak zdrojů je jen 192. Systém kolimátorů je uspořádán do osmi segmentů. Každý segment se může pohybovat nezávisle na ostatních a určuje průměr vycházejících paprsků, které jsou fokusovány a v izocentru vytvoří ohnisko o průměru 4, 8 nebo 16 mm nebo se segment úplně uzavře. Pokud je segment uzavřený, tak z této „osminy“ nevychází žádné záření a chráníme tím oblasti, kde by ozáření napáchalo nějakou škodu. Segmenty lze pohybovat plynule v průběhu léčby, čímž se léčba ohromně urychlí.
„STAVĚNÍ SNĚHULÁKA“
I tak se dá ozařování pomocí různě velkých izocenter přirovnat. Při plánování léčby se cílový objem vlastně „vyskládává“ jako puzzle z kuliček o třech možných velikostech – 4,8 a 16 mm. „Kuličky“ lze libovolně kombinovat, a to znamená, že z nich lze „vyskládat“ = ozářit cílový objem o jakémkoli tvaru – třeba i již zmíněného sněhuláka! Na tomto principu pracují všechny typy Leksellova Gama nože a jiné izocentrické ozařovací přístroje.
LEKSELLŮV STEREOTAKTICKÝ RÁM
Tak jako u starších verzí i zde je nedílnou součástí systému také rám, který se připevní na hlavu čtyřmi šrouby v místním znecitlivění.
CO DODAT?
Přínos tohoto zařízení je ohromný, nejen tím, že se léčba velmi urychlí. Léčba také představuje menší radiační zátěž a je možné ozářit i místa dříve nedostupná. Kdoví – možná se jednou tohoto přístroje dočkáme i u nás…
Další informace na http://www.elekta.com .
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.