Vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře
Pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která přezkoumává japonskou politiku vypouštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči ...
Jde to! Skutečně, digitalizace nemilosrdně proniká do všech oborů a odvětví, radiologii nevyjímaje. Zdá se, že snímkování na běžný rtg film bude již v brzké budoucnosti minulostí. Přesvědčuje nás o tom rozmach digitalizace na RtG pracovištích v celém světě i v ČR.
CR – Computed radiography
Tuto technologii uvedla firma FUJI již v 70. letech. Jde o využití skutečnosti, že fosfor rozvrstvený na fotostimulační obrazové fólii je schopen po expozici rtg zářením uchovat vzniklý obraz po několik hodin. Fólie jsou uzavřené v kazetách podobných klasickým rtg-filmovým kazetám. Pak je fólie vložena do scanneru, kde se snímá neonovým laserem, z fólie je zpětně emitováno světlo, které odpovídá původnímu obrazu zachycenému na fólii. Světlo se převede na elektrické impulsy z nichž se v počítači vytvoří digitální obrázek.
Po expozici a scanování fólii scanner zároveň „vyčistí“ – zformátuje, a fólie je připravena na další snímek.
DR – Direct radiography
Práce na DR systémech byla zahájena počátkem 90. let. Jednou z technologií DR je tzv. Flat Panel Detector, složený z materiálu Amorphous selenium nebo Amorphous silicon (tento materiál se využívá např. v rtg detektorech systému CyberKnife – viz Třetí pól, listopad 2003).
Další formou je detektor složený z CCD (Charge Couple Device) článků.
Vzor obrazu se vytváří dopadem RTG záření na detektor, signál je digitalizován a odeslán do počítače, tedy bez nutnosti manipulace s kazetou, jako u CR. Detektor je totiž pevně připojen k RTG zařízení - existuje ovšem už i mobilní verze Flat Panel Detektoru. Snímek vidíte hned na konzole RTG zařízení a to již za dvě vteřiny po expozici, takže jej můžete ihned upravovat ještě před odesláním na prohlížecí stanici lékařů.
Máme snímek a...
Protože máme obrázek v digitální podobě, můžeme ho editovat, popsat, libovolně a neomezeně prohlížet na prohlížecích stanicích, archivovat na serverech, tisknout, on-line propojit a poslat přes LAN i Internet kamkoli do světa. Stejně jako normální fotografii z „digiťáku“.
Pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která přezkoumává japonskou politiku vypouštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči ...
Firma Fusion Processing Ltd. oznámila pokračování vývoje svého CAVStar® Automated Driving System jako součásti druhé fáze úspěšného projektu autonomního (tj. bez řidiče) autobusu CAVForth ve Skotsku.
Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou).
Rozvoj tzv. komunitní energetiky u nás pořád brzdí chybějící legislativa. Chystaná novela energetického zákona by měla dovolit sdílet vyrobenou elektřinu mezi jednotlivými odběrnými ...
Když kosmické lodě vstupují do atmosféry, pohltí je plazmový plášť, který může přerušit komunikační signály se zemí.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.