Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Vytiskněte si vlastní jaderný reaktor

Jak se pohyb větru přenáší z listů větrné elektrárny na turbínu, co se skrývá uvnitř jaderného reaktoru, nebo jak se chová pára v parogenerátoru. Nové stavebnice energetických zařízení z 3D tiskárny přinášejí tajemství výroby elektřiny přímo do domácností i školních tříd. Data pro tisk jsou zdarma k dispozici pro celkem šest věrných modelů různé obtížnosti, ty nejpropracovanější mají i otočné díly. Skupina ČEZ unikátní stavebnice představila u příležitosti nového školního roku na svém vzdělávacím portále www.svetenergie.cz.

Fotogalerie (2)
Jednoduché modely zvládnou i 3D tiskoví začátečníci (zdroj ČEZ)

Stačí běžná 3D tiskárna, šikovné ruce a pár desítek hodin trpělivé práce a můžete se stát vlastníkem turbíny, větrné elektrárny, nebo rovnou celého Temelína. S novým školním rokem totiž Skupina ČEZ spouští unikátní projekt stavebnice energetických zařízení pro 3D tiskárny. Detailně propracované modely v částečném řezu jsou určené zejména jako výukové pomůcky pro pochopení principů výroby elektřiny v různých typech elektráren, potěší ale i všechny technické fandy, modeláře a kutily.

„Dlouhodobě se soustřeďujeme na spolupráci se školami, snažíme se naši práci popularizovat a sledovat současné trendy. Kombinace digitalizace, moderní technologie 3D tisku a princip stavebnice jde právě tímto směrem. A věřím, že tento projekt zaujme děti stejně jako rodiče“,  říká člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Jaderné energetice je ostatně věnováno hned několik z nabízených modelů.

Nejnovější projekt je k dispozici na vzdělávacím portálu www.svetenergie.cz ve formě STL dat pro 3D tiskárny (ZDE), ke stažení zdarma. Zájemci si mohou vybírat ze šesti modelů různé náročnosti: Kaplanova turbína, větrná turbína, jaderný reaktor, parogenerátor, parní turbína a areál Jaderné elektrárny Temelín s chladicími věžemi. Nejjednodušší stavebnice má jen dvě komponenty, ta nejsložitější potrápí s celkem 73 dílky. U každého modelu najdou uživatelé podrobný návod na sestavení, u vybraných pak i video-nápovědu. Některé stavebnice mají i otočné části, což z nich dělá ideální názorné učební pomůcky. Tisk jednotlivých součástí zvládnou běžné domácí tiskárny střední cenové kategorie. V řadě středních průmyslových škol už ale mají k dispozici i dražší výkonné stroje, díky kterým mohou tisknout stavební dílky i ve větším měřítku.

Vzdělávací program Svět energie založila energetická společnost ČEZ v roce 1992 s cílem zvýšit zájem dětí a mládeže o studium technických oborů a následně o zaměstnání v oblasti energetiky. Učitelům, studentům i široké veřejnosti nabízí širokou paletu vzdělávacích materiálů, úzce spolupracuje s více než 80 středními a vysokými školami a již 15 let sdružuje pedagogy vyučující přírodovědné předměty v Klubu Světa energie. Zájem studentů o fyziku podporuje ČEZ také prostřednictvím populární soutěže „Vím proč“ o nejlepší video zobrazující fyzikální pokus. Skupina ČEZ je dlouholetým partnerem Zlatého Ámose a matematických a fyzikálních olympiád.

Více na www.svetenergie.cz.

Alice Horáková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail