Návody na pokusy

Článků v rubrice: 73

Jak si udělat doma horký led

Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou). Vzniklý roztok ochladíte pod jeho bod tání a pak ho necháte krystalizovat. Krystalizace je exotermický proces, takže vzniklý „led“ je horký. Přechod do pevného skupenství je tak rychlý, že můžete i vytvářet sochy pouhým litím roztoku.

Fotogalerie (1)
Ohříváčky na zimu do kapsy jsou založené na octanu sodném (foto MD)

Octan sodný vzniká podle této reakce: NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa+ H2O + CO2, je to téměř bezbarvá krystalická látka.

Jak se to dělá

Nasypte do hrnce 440 g jedlé sody, přilijte 0,5 l 80% kyseliny octové (k dostání např. ve včelařských potřebách), až se vytvoří kašička, přidejte 1 dl vody. Pak pomalu zahřívejte, až je tekutina čirá. Přelijte do čisté sklenice a nechte při pokojové teplotě úplně vystydnout. Hrnec od vaření schovejte, na dně se utvoří vrstvička krystalků. Pak naberte trochu krystalků na konec špejle a ponořte ji do sklenice s roztokem. A už můžete pozorovat, jak na konci špejle rostou bílé krystalky, zvětšují se do podoby koule, až nakonec vyplní celou sklenici.

Alternativně můžete na podložku nadrobit trochu krystalků a pomaloučku na ně ze sklenice začít lít roztok (hodí se mít sklenici s hubičkou). Kapalina začne okamžitě tuhnout, takže přilíváním nebo přikapáváním roztoku můžete tvořit roztodivné skulptury.

Odvážlivci mohou vnořit do sklenice prst nebo ruku a sledovat, jak se začne obalovat „sněhem“ resp. horkým ledem. Pokus najdete na videu zde: How to make Hot Ice at home - Amazing Science Experiment - YouTube nebo zde: How to make Hot Ice!!! Crazy - YouTube (na webu se dá koupit i hotový acetát sodný).

Ohříváčky na ruce

Možná jste se setkali s malými plastovými polštářky, které po zmáčknutí aktivační kovové destičky začnou vyvíjet teplo a zahřívat vám v zimě ruce v kapsách. Ty fungují většinou na stejném principu. Po úplné krystalizaci obsahu se dají jednoduše znovu aktivovat v horké vodě a jsou připravené na další použití. Krystalizace octanu sodného vyvine 264 až 289 kJ/kg.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do moře

Pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která přezkoumává japonskou politiku vypouštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima Dai-iči ...

Vývoj autonomních autobusů ve Skotsku v projektu CAVForth2 za 10,4 milionů liber

Firma Fusion Processing Ltd. oznámila pokračování vývoje svého CAVStar® Automated Driving System jako součásti druhé fáze úspěšného projektu autonomního (tj. bez řidiče) autobusu CAVForth ve Skotsku.

Jak si udělat doma horký led

Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou).

Komunitní elektrárny

Rozvoj tzv. komunitní energetiky u nás pořád brzdí chybějící legislativa. Chystaná novela energetického zákona by měla dovolit sdílet vyrobenou elektřinu mezi jednotlivými odběrnými ...

Jak komunikovat s hypersonickými letadly za letu

Když kosmické lodě vstupují do atmosféry, pohltí je plazmový plášť, který může přerušit komunikační signály se zemí.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail