Paradox bavorských divočáků
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
Octan sodný neboli horký led je úžasná chemikálie, kterou si můžete připravit doma a dělat s ní pokusy. Potřebujete jen jedlou sodu a ocet (resp. kyselinu octovou). Vzniklý roztok ochladíte pod jeho bod tání a pak ho necháte krystalizovat. Krystalizace je exotermický proces, takže vzniklý „led“ je horký. Přechod do pevného skupenství je tak rychlý, že můžete i vytvářet sochy pouhým litím roztoku.
Octan sodný vzniká podle této reakce: NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa+ H2O + CO2, je to téměř bezbarvá krystalická látka.
Jak se to dělá
Nasypte do hrnce 440 g jedlé sody, přilijte 0,5 l 80% kyseliny octové (k dostání např. ve včelařských potřebách), až se vytvoří kašička, přidejte 1 dl vody. Pak pomalu zahřívejte, až je tekutina čirá. Přelijte do čisté sklenice a nechte při pokojové teplotě úplně vystydnout. Hrnec od vaření schovejte, na dně se utvoří vrstvička krystalků. Pak naberte trochu krystalků na konec špejle a ponořte ji do sklenice s roztokem. A už můžete pozorovat, jak na konci špejle rostou bílé krystalky, zvětšují se do podoby koule, až nakonec vyplní celou sklenici.
Alternativně můžete na podložku nadrobit trochu krystalků a pomaloučku na ně ze sklenice začít lít roztok (hodí se mít sklenici s hubičkou). Kapalina začne okamžitě tuhnout, takže přilíváním nebo přikapáváním roztoku můžete tvořit roztodivné skulptury.
Odvážlivci mohou vnořit do sklenice prst nebo ruku a sledovat, jak se začne obalovat „sněhem“ resp. horkým ledem. Pokus najdete na videu zde: How to make Hot Ice at home - Amazing Science Experiment - YouTube nebo zde: How to make Hot Ice!!! Crazy - YouTube (na webu se dá koupit i hotový acetát sodný).
Ohříváčky na ruce
Možná jste se setkali s malými plastovými polštářky, které po zmáčknutí aktivační kovové destičky začnou vyvíjet teplo a zahřívat vám v zimě ruce v kapsách. Ty fungují většinou na stejném principu. Po úplné krystalizaci obsahu se dají jednoduše znovu aktivovat v horké vodě a jsou připravené na další použití. Krystalizace octanu sodného vyvine 264 až 289 kJ/kg.
Vědci konečně přišli na to, proč jsou němečtí divočáci radioaktivní. Není to kvůli Černobylu. Od havárie čtvrtého jaderného reaktoru v Černobylu uplynulo již 37 let.
"...spíše bych spoléhal na přirozenou blbost..." praví nedávný kreslený vtip. Mnoha lidem to ale jako vtip nepřipadá. Údaje prezentované společností Atlas VPN ukazují, ...
Indonésie a Dánsko podepsaly čtyřmiliardovou smlouvu na thoriový malý modulární reaktor, jehož hlavním účelem bude produkce amoniaku.
68 % úspěšných a vysoce ziskových společností světa aplikuje tzv. hybridní model práce. To znamená, že zaměstnanci mohou chodit do kanceláře, ale i pracovat z domova nebo vzdáleného místa.
V roce 2013 se čtvrtstoletí starý tokamak rozhodl znovu objevit sám sebe a pod novým jménem zamířit k novým obzorům a cílům. Tore Supra, zařízení CEA/Euratom umístěné ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.