Druhý pokus na ITERu na výbornou
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Je sice po Vánocích, ale zima se zatím drží zuby nehty. Zkuste si udělat pokus, který se hodí právě do tohoto ročního období.
Co potřebujete:
Jak na to:
Třením balonku o vlněný svetr nebo o suché vlasy vytvoříte na povrchu balonku záporný náboj. Z fyziky víme, že opačné náboje se přitahují, stejné náboje se odpuzují. Záporný náboj nejprve odpuzuje elektrony v papíru. Tím se papírová vločka polarizuje a na straně blíže k balonku převládne kladný náboj, na vzdálenější záporný. Jako celek ale vločka zůstane neutrální.
Strana papíru s kladným nábojem je k zápornému balonku přitahována, až se dostanou do kontaktu. Elektrony z balonku přeskočí na papír. Tím se vločka velmi rychle nabije záporně, balonek si většinu svého záporného náboje ponechá. Díky tomu se balonek a papírová vločka začnou odpuzovat a vločka bude nad balonkem levitovat.
Spojte několik lamelek z vánočního řetězu nebo vánočních pozlátek a udělejte si z nich vznášející se výzdobu.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...
Můžeme zastavit hackery, kteří loví vše od vojenských tajemství po bankovní informace? Až se kvantové počítače stanou samozřejmostí, současné kryptografické systémy zastarají.
Technologie žraločí kůže, známá také jako AeroSHARK, je inovativní řešení inspirované přírodou, které snižuje spotřebu paliva, a tím emise v leteckém průmyslu.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.