Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Pěna na holení ve vývěvě

Co budeme potřebovat: Vývěvu s recipientem a příslušenstvím (ruční vývěva), pěnu na holení, Erlenmayerovu baňka, větší Petriho misku, červenou a modrou tuš.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Jak na to:

Trochu pěny na holení nastříkáme do Erlenmayerovy baňky. Pěnu na holení trochu obarvíme barevnými tušemi. Plnou Erlenmayerovu baňku umístíme doprostřed větší Petriho misky pod recipientem vývěvy. Spustíme vývěvu. Jakmile začneme odčerpávat vzduch, pěna na holení téměř okamžitě zvětšuje svůj objem. Průběh experimentu včetně hodnot na vakuometru lze sledovat na obrázku.

Vysvětlení:

Při odčerpávání vzduchu zpod recipientu vývěvy klesá tlak v okolí pěny a vzduchové bublinky v pěně se začnou rozpínat.

Tipy:

Pokud nemáme pěnu na holení, použijeme šlehačku ve spreji. Na pěnu (šlehačku) můžeme kápnout pár kapek inkoustu nebo tiskařské barvy. Pak lépe vizuálně vynikne, když se pěna (šlehačka) rozpíná.
PhDr. Zdeňka Kielbusová

Uvedené pokusy najdete v publikaci vzdělávacího programu
Svět energie Hrátky s plyny, další nabídku na: http://www.cez.cz/vzdelavaciprogram

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail