Letní tábor semináře Výfuk
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
V článku Dvojitá okna v rubrice Pokusy (www.3pol.cz/cz/rubriky/navody-na-pokusy/903-dvojita-okna) je velmi názorně vysvětlena izolační funkce dvojskel. Protože jsou úspory energie velmi důležité a je dobré o nich vědět víc, přinášíme upřesňující diskusní příspěvek našeho čtenáře:
Článek Dvojitá okna uvádí, že tepelné ztráty jsou nepřímo úměrné tloušťce izolující vrstvy. To však neplatí u starých typů dvojitých oken (např. tzv. špaletových, kastlových), kde je vzdálenost mezi vnitřním a vnějším křídlem okna asi 30 cm. Dříve byly mezi křídly muškáty, v zimě pak zabíjačková vepřová pečeně. Tepelné ztráty u těchto typů oken jsou mnohem větší zejména proto, že v takto široké mezeře dochází k oběhu vzduchu (podobně jako v ústředním topení proudí voda – teplý vzduch stoupá nahoru, studený padá dolů). Tím se vyrovnávají teploty a mezi okny je docela zima: pečeně tam vydržela pár dní, než ji někdo snědl. Čili optimální tloušťka vzduchové vrstvy několik málo cm brání snadnému oběhu studeného a teplého vzduchu.
Návrh úpravy pokusu s izolační vrstvou oken nemám vyzkoušen – diskuse může pokračovat. Mohl by vypadat třeba takto:
1) PET lahev odzátkujeme, sešlápneme asi na tloušťku palce (2-3 cm) a zatáhneme korunkový uzávěr. Dobře by se hodily lahve třeba od Jaru nebo Realu, které už jsou ploché a asi 5 cm široké. V původním pokusu jsou použity čtvercové obaly na CD, které ale nejsou plně vzduchotěsné.
2) Standardní kousek ledu z mřížky z chladničky obtočíme a zafixujeme izolepou, nebo umístíme do řídké textilní sítě (tyl, gáza či kus malého pytle na cibuli), která ho určitě udrží při tání. Led by měl přiléhat k poměrně rovné části zmáčknuté PET lahve. Druhou lahev seřízneme svisle napůl tak, aby ji bylo možné přiložit rovnou k plechovce. Vypadá to sice nesprávně, ale uvědomme si, že jednoduché okno je přímým rozhraním mezi teplou a studenou vrstvou. Dvojité okno má teplou a studenou stranu dál od sebe a mezi nimi je mezivrstva vzduchu.
3) Zdrojem tepla může být z boků smáčknutá hliníková plechovka od nápoje. Opravdu horkou vodou z varné konvice nalijeme, až bude všechno stát na stole. Z jedné strany bude přiložena plastová lahev s ledem celá, z druhé rozříznutá na půl.
4) Rychlost odkapávání kapek vypovídá o poměru přenesené energie z radiátoru do ledu. Na stůl se mohou dát noviny, které ukáží rozpitá kola vody a jejich velikost.
Nevýhodou pokusu je, že je láhev podstatně menší než okno, takže ke koloběhu vzduchu v ní stejně nedojde.
Korespondenční seminář Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol, kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.