Návody na pokusy

Článků v rubrice: 70

Marshmallow a přetlak

(Hrátky s plyny - 4. díl)

Fotogalerie (2)
Obr. 8

Co budeme potřebovat:
Větší injekční stříkačku, bonbóny marshmallow, zatavenou jehlu na injekční stříkačku (obr. 7).

Jak na to:
Otevřeme injekční stříkačku a dovnitř umístíme jednu polovinu bonbónu marshmallow. Na injekční stříkačku nasadíme zpět píst. Píst vytáhneme na hraniční hodnotu injekční stříkačky a nasadíme na její ústí zatavenou jehlu. Pokud nemáme zatavenou jehlu, ucpeme stříkačku palcem. Druhou rukou tlačíme na píst injekční stříkačky, dokud je to možné, a pozorujeme, co se děje s bonbónem marshmallow. Bonbón marshmallow reaguje na zvyšující se tlak zmenšením a deformací (obr. 8).

Vysvětlení:
Tím, že tlačíme na píst injekční stříkačky, zmenšujeme objem vzduchu a zvyšujeme tlak uvnitř. Uvnitř pěnového bonbónu marshmallow je mnoho uzavřených vzduchových komůrek. Zvýšením tlaku v okolí bonbónu se stlačí i vzduch uvnitř komůrek, a tím se zmenší celý bonbón a částečně se deformuje.

Tipy:
Můžeme si také ukázat, jak na bonbón marshmallow působí podtlak. Opět do injekční stříkačky umístíme polovinu bonbónu marshmallow. Nasadíme zpět píst a zatlačíme ho do injekční stříkačky tak, aby se téměř dotýkal bonbónu. Nasadíme na ústí stříkačky zatavenou jehlu. Pokud ji nemáme, ucpeme stříkačku palcem. Druhou rukou táhneme za píst injekční stříkačky, dokud je to možné a pozorujeme, co se s bonbónem marshmallow děje. Tím, že táhneme za píst injekční stříkačky, zvětšujeme objem vzduchu a snižujeme jeho tlak. Snížením tlaku v okolí bonbónu se rozepne vzduch v komůrkách uvnitř bonbónu, a tím i se zvětší celý bonbón.


Uvedené pokusy najdete v připravované publikaci vzdělávacího programu Svět energie, další nabídku na: http://www.cez.cz/vzdelavaciprogram

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Jiný plyn, jiné plazma

Čínská domácí agentura dodala první část systému vstřikování plynů do vakuové komory tokamaku ITER. Jedná se o spoustu trubek a trubiček, které dopravují z Budovy tritiového hospodářství do Budovy tokamaku všechny potřebné plyny.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail