Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Marshmallow a přetlak

(Hrátky s plyny - 4. díl)

Fotogalerie (2)
Obr. 8

Co budeme potřebovat:
Větší injekční stříkačku, bonbóny marshmallow, zatavenou jehlu na injekční stříkačku (obr. 7).

Jak na to:
Otevřeme injekční stříkačku a dovnitř umístíme jednu polovinu bonbónu marshmallow. Na injekční stříkačku nasadíme zpět píst. Píst vytáhneme na hraniční hodnotu injekční stříkačky a nasadíme na její ústí zatavenou jehlu. Pokud nemáme zatavenou jehlu, ucpeme stříkačku palcem. Druhou rukou tlačíme na píst injekční stříkačky, dokud je to možné, a pozorujeme, co se děje s bonbónem marshmallow. Bonbón marshmallow reaguje na zvyšující se tlak zmenšením a deformací (obr. 8).

Vysvětlení:
Tím, že tlačíme na píst injekční stříkačky, zmenšujeme objem vzduchu a zvyšujeme tlak uvnitř. Uvnitř pěnového bonbónu marshmallow je mnoho uzavřených vzduchových komůrek. Zvýšením tlaku v okolí bonbónu se stlačí i vzduch uvnitř komůrek, a tím se zmenší celý bonbón a částečně se deformuje.

Tipy:
Můžeme si také ukázat, jak na bonbón marshmallow působí podtlak. Opět do injekční stříkačky umístíme polovinu bonbónu marshmallow. Nasadíme zpět píst a zatlačíme ho do injekční stříkačky tak, aby se téměř dotýkal bonbónu. Nasadíme na ústí stříkačky zatavenou jehlu. Pokud ji nemáme, ucpeme stříkačku palcem. Druhou rukou táhneme za píst injekční stříkačky, dokud je to možné a pozorujeme, co se s bonbónem marshmallow děje. Tím, že táhneme za píst injekční stříkačky, zvětšujeme objem vzduchu a snižujeme jeho tlak. Snížením tlaku v okolí bonbónu se rozepne vzduch v komůrkách uvnitř bonbónu, a tím i se zvětší celý bonbón.


Uvedené pokusy najdete v připravované publikaci vzdělávacího programu Svět energie, další nabídku na: http://www.cez.cz/vzdelavaciprogram

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail