Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Tipněte si, kolik stačí součástek na sestrojení nejjednoduššího elektromotoru: čtyři. Je to baterie, vrut, neodymový magnet a kousek tenkého měděného drátu. Jak to vypadá, co to umí a proč?
Otočíme‑li baterii „hlavou holů“, přisajeme‑li vrut na kladný pól a šňůru vedeme od záporného (nyní horního) pólu, točí se motorek také, ale obráceným směrem. Dovedete vysvětlit proč?
Žádný. Pole magnetu rotujícího kolem své osy souměrnosti je přesně stejné jako pole magnetu stojícího.
Tady je jakoby v každém okamžiku jediný závit vedoucí proud. Roli komutátoru přepínajícího v obvyklém elektromotoru skupinu cívek na rotoru zde hraje klouzavý kontakt vymezující vždy novou vodivou dráhu.
Je také třeba dát pozor na to, aby se vrut nepřisál k baterii v místě, kde je špatný elektrický kontakt (rez) nebo kde by měl velké tření (např. bokem těla o nevodivý obal při obvodu dna).
Motorek odebírá značný proud. Je proto dobře vždy použít čerstvou baterii, a to nejraději alkalickou nebo lithiovou (Energizer LR6). Napájíme‑li z jiného zdroje (např. řízeného generátoru), je třeba uvážit vysoký potřebný proud; má‑li řízený zdroj nastavitelné proudové omezení, nastavte je dosti vysoko.
Neodymové magnety jsou křehké; je to vlastně slisovaný hrubozrnný prášek. Kdyby spadl z velké výšky na tvrdou podlahu anebo (u větších kusů) kdyby přiletěl na jiný neodymový magnet, mohl by snadno úderem prasknout.
Poznámka redakce: O stavbě jiného jednoduchého elektromotorku jsme psali v http://www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/biografie/131-pradedecek-elektromotor
Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.