Návody na pokusy

Článků v rubrice: 70

Udělejte si parní turbínku

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Vezměte tenkou kovovou fólii, např. alobal, špendlík, dva korálky, dřevěnou tyčku a sestrojte větrník.To je vaše turbína. Vezměte konvici na vodu s hubičkou - čím užší hubička, tím lepší. To je váš parogenerátor. Vezměte vařič, lihový, plynový nebo elektrický - to je váš jaderný reaktor.

Postavte konvici na vařič, nalijte do ní trochu vody a uveďte do varu. V proudu horké páry, která tryská z hubičky, podržte turbínu dokud se neroztočí. V principu totiž všechny tepelné elektrárny fungují stejně - horká pára roztáčí turbínu a je lhostejno, zda zdrojem tepla pro výrobu páry je uhelný kotel, plynový hořák nebo jaderný reaktor. V tomto experimentu byl jaderným reaktorem váš vařič.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Nová metoda odsolování

Stovky milionů lidí již dnes žijí v oblastech s nedostatkem vody. OSN předpovídá, že do roku 2030 bude až polovina světové populace žít v oblastech s vysokým nedostatkem vody. Krize má nastat i ve vyspělých zemích. Např.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře zve

Pro studenty, mladé vědce a ostatní zájemce o kosmonautiku zde máme aktuální přednášky a programy pořádané Českou kosmickou kanceláří a vzdělávacím spolkem Kosmos-News. Nabízejí mateřským, základním i středním školám, ale i organizátorům dalších vzdělávacích ...

Úloha jaderné energie při obnově ekonomiky po pandemii

Agentura pro jadernou energii při OECD (OECD-NEA) vypracovala zprávu, která zkoumá úlohu jaderné energie v souvislosti s obnovou ekonomiky po COVID-19. Obsahuje čtyři hlavní témata: budování odolnosti elektrických sítí, tvorba pracovních příležitostí, ...

Solární nabíječky pro elektromobily

Nabíjení elektromobilů přinese v budoucnosti zvýšené nároky na kapacitu energetických sítí. K řešení problémů s tím spojených by mohly přispět solární nabíječky. Jejich rozvoj zatím táhnou především technologické firmy v USA.

Větrné turbíny vyplouvají na moře

Výkon větrných elektráren umístěných v mořích celého světa přesáhl ke konci loňského roku 650 GW, což odpovídá přibližně dvěma třetinám instalovaného elektrárenského výkonu Evropské unie. Naprostá většina elektřiny z větru pochází z turbín ukotvených ve dně mělkých pobřežních vod.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail