Reoxygenace Baltského moře
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Vezměte tenkou kovovou fólii, např. alobal, špendlík, dva korálky, dřevěnou tyčku a sestrojte větrník.To je vaše turbína. Vezměte konvici na vodu s hubičkou - čím užší hubička, tím lepší. To je váš parogenerátor. Vezměte vařič, lihový, plynový nebo elektrický - to je váš jaderný reaktor.
Postavte konvici na vařič, nalijte do ní trochu vody a uveďte do varu. V proudu horké páry, která tryská z hubičky, podržte turbínu dokud se neroztočí. V principu totiž všechny tepelné elektrárny fungují stejně - horká pára roztáčí turbínu a je lhostejno, zda zdrojem tepla pro výrobu páry je uhelný kotel, plynový hořák nebo jaderný reaktor. V tomto experimentu byl jaderným reaktorem váš vařič.
Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.
Bolívijský ledovec Huayna Potosí se každým rokem zmenšuje a ustupuje do svahu. Ve výšce 5 100 metrů nad mořem je vzduch kolem něho řídký.
Transport sektorového modulu #7 vakuové nádoby do montážní jámy tokamaku ITER ve čtvrtek 10. dubna 2025 představoval ne „dva v jednom“, nýbrž „mnoho věcí v jednom“.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni předpovídá, že do roku 2050 se instalovaná kapacita jaderných reaktorů na světě zdvojnásobí – z 371 GW(e) v roce 2022 na 890 GW(e) do roku 2050.
Droboučký živočich, želvuška (tardigrada) může přežít nehostinný chlad i smrtící ionizující záření ve vesmíru. Všudypřítomná mikroskopická zvířátka, ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.