Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Baterie z jablka

Možná jste už někdy zažili, že se vám vybila baterie mobilu, digitálního foto-aparátu nebo cestovního budíku a neměli jste po ruce ani nabíječku, ani čerstvou baterii...

Dovedli byste si v této zdánlivě neřešitelné situaci poradit jen s využitím „kuchyňských“ prostředků? Pravda, mobil či fotoaparát se vám uvést do provozu nepodaří, ale ten budíček můžete oživit docela snadno improvizovanou baterií. Nejprve si však udělejte podle našeho návodu pár jednoduchých pokusů:
  Připravte si obyčejný hřebík, kousek silnějšího měděného drátu, spojovací vodiče, voltmetr (ten si třeba vypůjčte od kamaráda nebo ze školního kabinetu) a nějaké ovoce. Hřebík a měděný drát spojte pomocí vodičů s voltmetrem. Přístroj zatím neukazuje žádné napětí. Stačí však zapíchnout hřebík a drát kousek od sebe například do jablka a situace se zásadně změní. Voltmetr ukáže napětí několik desetin voltu – z hřebíku, měděného drátu a jablka vznikl jednoduchý zdroj napětí neboli galvanický článek. Jeho základními částmi jsou dvě elektrody (v našem případě železná a měděná) a elektrolyt (jablečná šťáva). Kladným pólem článku je měděný drát. Mimochodem – galvanické články vznikly už před více než dvěma sty lety, první úspěšné pokusy s nimi prováděl italský fyzik Alessandro Volta.
  A teď přichází na řadu vaše zvídavost: vyzkoušejte, jak velké napětí vznikne při použití elektrod z jiných kovů a různě je vzájemně kombinujte. Jaké napětí vznikne, když budou obě elektrody ze stejného kovu? Zjistěte, jak ovlivňuje velikost napětí použitý elektrolyt nebo vzdálenost elektrod: místo jablka použijte citron, brambor, rajče apod. Co se stane, když ponoříte elektrody do slané vody nebo octu? Dá se použít i sladký čaj?
  Až pokusně najdete tu nejvhodnější kombinaci elektrod a elektrolytu, můžete se konečně pokusit o oživení toho budíku z úvodu článku. Spojovací vodiče prostě připojte ke kontaktům držáku baterie tak, aby měděná elektroda byla připojena ke kontaktu kladného pólu. Jestliže napětí vašeho článku nestačí na rozsvícení displeje, použijte dva nebo tři články zapojené „do série“, ze kterých tak vznikne baterie s dostatečným napětím. Je to snadné – kladný pól prvního článku spojte se záporným pólem druhého atd. Výsledné napětí bude součtem napětí jednotlivých článků.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail