Návody na pokusy

Článků v rubrice: 74

Baterie z jablka

Možná jste už někdy zažili, že se vám vybila baterie mobilu, digitálního foto-aparátu nebo cestovního budíku a neměli jste po ruce ani nabíječku, ani čerstvou baterii...

Dovedli byste si v této zdánlivě neřešitelné situaci poradit jen s využitím „kuchyňských“ prostředků? Pravda, mobil či fotoaparát se vám uvést do provozu nepodaří, ale ten budíček můžete oživit docela snadno improvizovanou baterií. Nejprve si však udělejte podle našeho návodu pár jednoduchých pokusů:
  Připravte si obyčejný hřebík, kousek silnějšího měděného drátu, spojovací vodiče, voltmetr (ten si třeba vypůjčte od kamaráda nebo ze školního kabinetu) a nějaké ovoce. Hřebík a měděný drát spojte pomocí vodičů s voltmetrem. Přístroj zatím neukazuje žádné napětí. Stačí však zapíchnout hřebík a drát kousek od sebe například do jablka a situace se zásadně změní. Voltmetr ukáže napětí několik desetin voltu – z hřebíku, měděného drátu a jablka vznikl jednoduchý zdroj napětí neboli galvanický článek. Jeho základními částmi jsou dvě elektrody (v našem případě železná a měděná) a elektrolyt (jablečná šťáva). Kladným pólem článku je měděný drát. Mimochodem – galvanické články vznikly už před více než dvěma sty lety, první úspěšné pokusy s nimi prováděl italský fyzik Alessandro Volta.
  A teď přichází na řadu vaše zvídavost: vyzkoušejte, jak velké napětí vznikne při použití elektrod z jiných kovů a různě je vzájemně kombinujte. Jaké napětí vznikne, když budou obě elektrody ze stejného kovu? Zjistěte, jak ovlivňuje velikost napětí použitý elektrolyt nebo vzdálenost elektrod: místo jablka použijte citron, brambor, rajče apod. Co se stane, když ponoříte elektrody do slané vody nebo octu? Dá se použít i sladký čaj?
  Až pokusně najdete tu nejvhodnější kombinaci elektrod a elektrolytu, můžete se konečně pokusit o oživení toho budíku z úvodu článku. Spojovací vodiče prostě připojte ke kontaktům držáku baterie tak, aby měděná elektroda byla připojena ke kontaktu kladného pólu. Jestliže napětí vašeho článku nestačí na rozsvícení displeje, použijte dva nebo tři články zapojené „do série“, ze kterých tak vznikne baterie s dostatečným napětím. Je to snadné – kladný pól prvního článku spojte se záporným pólem druhého atd. Výsledné napětí bude součtem napětí jednotlivých článků.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Co je zvláštního na oceánech

Asi 70 procent zemského povrchu je pokryto vodou, přesto oceány zůstávají pro vědce z velké části záhadou. O povrchu Měsíce se ví více než o hlubinách oceánu.

Nejhlubší místa oceánů

Létáme do vesmíru, hledáme cizí civilizace, a přitom na naší vlastní planetě jsou neprobádané říše, které se zdají být téměř mimozemské.

Malý modulární jaderný reaktor AP300

Společnost Westinghouse předvádí projekt malého modulárního reaktoru AP300. Je to zmenšená verze velkého osvědčeného reaktoru AP1000. Cílem společnosti je, aby první dodával energii do sítě během deseti let.

Soustředění FYKOS očima účastníka

Od 22. do 30. dubna se ve Frýdštejně, vesničce nedaleko Jablonce nad Nisou, konalo jarní soustředění FYKOSu, které bylo tentokrát s vesmírnou tématikou. Tradičně nechyběl program odborný, ani legendový.

Barum slaví sedmdesát pět let od svého založení

Značka Barum vznikla spojením názvů podniků Baťa, Rubena a Matador/Mitas. Před 75 lety bylo poprvé zaregistrováno dodnes používané logo značky Barum.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail