Návody na pokusy

Článků v rubrice: 71

Baterie z jablka

Možná jste už někdy zažili, že se vám vybila baterie mobilu, digitálního foto-aparátu nebo cestovního budíku a neměli jste po ruce ani nabíječku, ani čerstvou baterii...

Dovedli byste si v této zdánlivě neřešitelné situaci poradit jen s využitím „kuchyňských“ prostředků? Pravda, mobil či fotoaparát se vám uvést do provozu nepodaří, ale ten budíček můžete oživit docela snadno improvizovanou baterií. Nejprve si však udělejte podle našeho návodu pár jednoduchých pokusů:
  Připravte si obyčejný hřebík, kousek silnějšího měděného drátu, spojovací vodiče, voltmetr (ten si třeba vypůjčte od kamaráda nebo ze školního kabinetu) a nějaké ovoce. Hřebík a měděný drát spojte pomocí vodičů s voltmetrem. Přístroj zatím neukazuje žádné napětí. Stačí však zapíchnout hřebík a drát kousek od sebe například do jablka a situace se zásadně změní. Voltmetr ukáže napětí několik desetin voltu – z hřebíku, měděného drátu a jablka vznikl jednoduchý zdroj napětí neboli galvanický článek. Jeho základními částmi jsou dvě elektrody (v našem případě železná a měděná) a elektrolyt (jablečná šťáva). Kladným pólem článku je měděný drát. Mimochodem – galvanické články vznikly už před více než dvěma sty lety, první úspěšné pokusy s nimi prováděl italský fyzik Alessandro Volta.
  A teď přichází na řadu vaše zvídavost: vyzkoušejte, jak velké napětí vznikne při použití elektrod z jiných kovů a různě je vzájemně kombinujte. Jaké napětí vznikne, když budou obě elektrody ze stejného kovu? Zjistěte, jak ovlivňuje velikost napětí použitý elektrolyt nebo vzdálenost elektrod: místo jablka použijte citron, brambor, rajče apod. Co se stane, když ponoříte elektrody do slané vody nebo octu? Dá se použít i sladký čaj?
  Až pokusně najdete tu nejvhodnější kombinaci elektrod a elektrolytu, můžete se konečně pokusit o oživení toho budíku z úvodu článku. Spojovací vodiče prostě připojte ke kontaktům držáku baterie tak, aby měděná elektroda byla připojena ke kontaktu kladného pólu. Jestliže napětí vašeho článku nestačí na rozsvícení displeje, použijte dva nebo tři články zapojené „do série“, ze kterých tak vznikne baterie s dostatečným napětím. Je to snadné – kladný pól prvního článku spojte se záporným pólem druhého atd. Výsledné napětí bude součtem napětí jednotlivých článků.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Mikrobi spali sto milionů let - a vzbudili se

Před sto miliony let, dlouho předtím, než se po planetě potuloval Tyrannosaurus rex, pohřbilo oceánské dno společenství mikrobů. Čas plynul, kontinenty se posouvaly, oceány rostly a zase se zmenšovaly, na Zemi ...

Den s experimentální fyzikou 2020

Den s experimentální fyzikou patří mezi populární akce pořádané Fyzikálním korespondenčním seminářem - FYKOS. Každoročně nabízí účastníkům pohled ...

Generace Z: Jak změní pracovní trh nástup studentů, kteří žijí on-line?

Na trh práce přichází generace Z – mladší, průbojnější a „modernější“ než jejich předchůdci, mileniálové. Co nového lidé narození po roce 1995 firmám nabízejí?

Průkopnický tokamak TFTR

Americká jaderná společnost (ANS, The American Nuclear Society), přední americká organizace na podporu jaderné vědy, propůjčila čestný titul „Historický mezník ve výzkumu jádra“ ...

Stavba druhého štěpného reaktoru na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT má zelenou

Na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI) povolení k umístění podkritického reaktoru VR-2.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail