Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 196

První Vyšehradská solární (elektrárna)

Vyšehrad. Místo natrvalo spjaté s českou historií. Co známých a slavných dějinných událostí je s ním spojeno. Vzpomeňme jen, že jde o jedno z prvních historicky doložených slovanských hradišť na území dnešního hlavního města, místo pověsti o Horymírově skoku, později pevnost zachovaná až do dnešních dob. Vyšehradský hřbitov je i místem posledního odpočinku významných postav české historie. Politiků, umělců a dalších vlastenců. Na vlastním hřbitově, ale také v jeho zvláštní části – na Slavíně.

Fotogalerie (4)
Pohled na dům od Jedličkova ústavu

Historie i žhavá současnost
Na Vyšehradě je i známý Jedličkův ústav se školou a internátem, který se stará o výchovu tělesně postižených mladých lidí a jejich zapojení do praktického života. A právě naproti tomuto zařízení, v ulici, která ve svém názvu ukazuje blízkost Jedličkova ústavu, se nachází solární elektrárna, či spíše elektrárnička.
Její historie je velmi krátká a poměrně přehledná. Asi před dvěma lety si pan Dr. K., povoláním tlumočník (ano čtete správně, žádný elektroinženýr) snadno vypočítal, že ceny elektřiny rozhodně nebudou klesat, ale spíše růst, a že by se jemu a jeho rodině mohlo vyplatit pokrýt alespoň část své spotřeby elektřiny vlastní výrobou pomocí solárních panelů. Navíc v době, kdy spotřeba jejich domácnosti bude nulová, může dodávat elektřinu do sítí místního distributora, konkrétně PRE Distribuce, a. s. Realizaci takového projektu panu K. ulehčilo, že bydlí v půdní vestavbě v domě, který po restituci patří jejich rodině. K instalaci panelů na střeše tak potřeboval pouze vyjádření stavebního úřadu a PRE Distribuce. Další administrativa byla spojena s vyřízením licence ERÚ a registrací u operátora trhu s elektřinou.

Technologie
Důležité bylo také najít dodavatele vhodné technologie a její instalace. Na základě zjednodušeného výběrového řízení byla nakonec vybrána firma Sollaris, s. r. o., která projekt uskutečnila na klíč. Dnes je na střeše směrem k jihojihozápadu vidět 10 solárních panelů o celkové ploše 17 m2 Ty jsou schopné dodávat při slunečním svitu výkon max. 2100 W. Další částí systému tvoří:

  • střídač Solar MAX pro převod stejnosměrného proudu na střídavý proud 230 V
  •  
  • řídicí automatika pro připojení-přepojení na síť PRE Distribuce

  • měřicí systém výroby, spotřeby a prodeje.

Všechna tato zařízení jsou umístěna v chodbě domu, kde jsou dobře přístupná. Střídač je vybaven přehledným displejem, takže majitel i návštěvník může získat okamžitý přehled o aktuálním stavu výroby elektřiny.
Dnes, po prvních měsících provozu, může majitel „První Vyšehradské solární“ s uspokojením konstatovat: „Díky státní podpoře obnovitelných zdrojů je projekt ekonomicky návratný, udělali jsme první drobný krůček k energetické diverzifikaci a zvýšilo se naše vědomí, že nakládání s energií je věcí osobní odpovědnosti.“ Nezbývá než souhlasit, pan K. ví, o čem mluví.

Pavel Duchek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Vylepšování Jaderné elektrárny Temelín

Od 13. března do 11. května 2020 byl první temelínský blok v plánované odstávce pro výměnu paliva. Technici však vždy odstávku využijí také k dalším činnostem - k důkladným kontrolám a modernizacím. Temelín vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky už 19 let!

Jak funguje produkce radionuklidů pro medicínu v době koronakrize

Nemocnice na celém světě řeší nejen COVID-19, ale i běžný provoz (i když mnohde v omezené míře). Moderní medicínu si neumíme představit bez nukleární medicíny a jejích pomocníků - radionuklidů. Produkce radionuklidů pro medicínu tedy musí pokračovat i v době pandemické krize.

Hledání hmotnosti neutrina

Částice, o níž se kdysi předpokládalo, že je nehmotná, hmotnost má. Je pravděpodobně 500 000 krát menší než elektron, případně ještě menší. Nový horní limit hmotnosti neutrina je 1,1 elektronvoltu. (Elektronvolt je kinetická energie, kterou získá elektron urychlený ve vakuu napětím jednoho voltu.

Kuriózní pojídání arsenu

Určité empirické zkušenosti s jedovatými látkami pocházejí již z doby prehistorické, ale první písemné zmínky o nich najdeme ve starém Egyptě. Vražedné a sebevražedné prostředky se těšily velké pozornosti také v antickém Řecku a Římě, avšak svého vrcholu dosáhlo travičství až v době renezance.

Zadrátovaný ITER

14. dubna 2020 uplynulo 40 let od havárie Apolla 13. Kosmonauti tehdy na Měsíc nevystoupili, „pouze“ ho s vypětím všech sil obletěli. Jejich šťastný návrat na Zemi sledoval s rozechvěním celý svět.

Nejnovější video

Bez jaderné energie se ve vesmíru daleko nedostaneme

Krátké výstižné video z dílny Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni ukazuje využití jaderné energie a jaderných technologií při výzkumu vesmíru. Ne každý ví, že jádro pohání vesmírné sondy už po desetiletí. Zopakujme si to. (Film je v angličtině.)

close
detail