V Temelíně testují autonomní drony
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Vyšehrad. Místo natrvalo spjaté s českou historií. Co známých a slavných dějinných událostí je s ním spojeno. Vzpomeňme jen, že jde o jedno z prvních historicky doložených slovanských hradišť na území dnešního hlavního města, místo pověsti o Horymírově skoku, později pevnost zachovaná až do dnešních dob. Vyšehradský hřbitov je i místem posledního odpočinku významných postav české historie. Politiků, umělců a dalších vlastenců. Na vlastním hřbitově, ale také v jeho zvláštní části – na Slavíně.
Historie i žhavá současnost
Na Vyšehradě je i známý Jedličkův ústav se školou a internátem, který se stará o výchovu tělesně postižených mladých lidí a jejich zapojení do praktického života. A právě naproti tomuto zařízení, v ulici, která ve svém názvu ukazuje blízkost Jedličkova ústavu, se nachází solární elektrárna, či spíše elektrárnička.
Její historie je velmi krátká a poměrně přehledná. Asi před dvěma lety si pan Dr. K., povoláním tlumočník (ano čtete správně, žádný elektroinženýr) snadno vypočítal, že ceny elektřiny rozhodně nebudou klesat, ale spíše růst, a že by se jemu a jeho rodině mohlo vyplatit pokrýt alespoň část své spotřeby elektřiny vlastní výrobou pomocí solárních panelů. Navíc v době, kdy spotřeba jejich domácnosti bude nulová, může dodávat elektřinu do sítí místního distributora, konkrétně PRE Distribuce, a. s. Realizaci takového projektu panu K. ulehčilo, že bydlí v půdní vestavbě v domě, který po restituci patří jejich rodině. K instalaci panelů na střeše tak potřeboval pouze vyjádření stavebního úřadu a PRE Distribuce. Další administrativa byla spojena s vyřízením licence ERÚ a registrací u operátora trhu s elektřinou.
Technologie
Důležité bylo také najít dodavatele vhodné technologie a její instalace. Na základě zjednodušeného výběrového řízení byla nakonec vybrána firma Sollaris, s. r. o., která projekt uskutečnila na klíč. Dnes je na střeše směrem k jihojihozápadu vidět 10 solárních panelů o celkové ploše 17 m2 Ty jsou schopné dodávat při slunečním svitu výkon max. 2100 W. Další částí systému tvoří:
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.