Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 209

První Vyšehradská solární (elektrárna)

Vyšehrad. Místo natrvalo spjaté s českou historií. Co známých a slavných dějinných událostí je s ním spojeno. Vzpomeňme jen, že jde o jedno z prvních historicky doložených slovanských hradišť na území dnešního hlavního města, místo pověsti o Horymírově skoku, později pevnost zachovaná až do dnešních dob. Vyšehradský hřbitov je i místem posledního odpočinku významných postav české historie. Politiků, umělců a dalších vlastenců. Na vlastním hřbitově, ale také v jeho zvláštní části – na Slavíně.

Fotogalerie (4)
Pohled na dům od Jedličkova ústavu

Historie i žhavá současnost
Na Vyšehradě je i známý Jedličkův ústav se školou a internátem, který se stará o výchovu tělesně postižených mladých lidí a jejich zapojení do praktického života. A právě naproti tomuto zařízení, v ulici, která ve svém názvu ukazuje blízkost Jedličkova ústavu, se nachází solární elektrárna, či spíše elektrárnička.
Její historie je velmi krátká a poměrně přehledná. Asi před dvěma lety si pan Dr. K., povoláním tlumočník (ano čtete správně, žádný elektroinženýr) snadno vypočítal, že ceny elektřiny rozhodně nebudou klesat, ale spíše růst, a že by se jemu a jeho rodině mohlo vyplatit pokrýt alespoň část své spotřeby elektřiny vlastní výrobou pomocí solárních panelů. Navíc v době, kdy spotřeba jejich domácnosti bude nulová, může dodávat elektřinu do sítí místního distributora, konkrétně PRE Distribuce, a. s. Realizaci takového projektu panu K. ulehčilo, že bydlí v půdní vestavbě v domě, který po restituci patří jejich rodině. K instalaci panelů na střeše tak potřeboval pouze vyjádření stavebního úřadu a PRE Distribuce. Další administrativa byla spojena s vyřízením licence ERÚ a registrací u operátora trhu s elektřinou.

Technologie
Důležité bylo také najít dodavatele vhodné technologie a její instalace. Na základě zjednodušeného výběrového řízení byla nakonec vybrána firma Sollaris, s. r. o., která projekt uskutečnila na klíč. Dnes je na střeše směrem k jihojihozápadu vidět 10 solárních panelů o celkové ploše 17 m2 Ty jsou schopné dodávat při slunečním svitu výkon max. 2100 W. Další částí systému tvoří:

  • střídač Solar MAX pro převod stejnosměrného proudu na střídavý proud 230 V
  •  
  • řídicí automatika pro připojení-přepojení na síť PRE Distribuce

  • měřicí systém výroby, spotřeby a prodeje.

Všechna tato zařízení jsou umístěna v chodbě domu, kde jsou dobře přístupná. Střídač je vybaven přehledným displejem, takže majitel i návštěvník může získat okamžitý přehled o aktuálním stavu výroby elektřiny.
Dnes, po prvních měsících provozu, může majitel „První Vyšehradské solární“ s uspokojením konstatovat: „Díky státní podpoře obnovitelných zdrojů je projekt ekonomicky návratný, udělali jsme první drobný krůček k energetické diverzifikaci a zvýšilo se naše vědomí, že nakládání s energií je věcí osobní odpovědnosti.“ Nezbývá než souhlasit, pan K. ví, o čem mluví.

Pavel Duchek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Centrální solenoid ITERu

Tokamak je v podstatě transformátor. Primární vinutí u tokamaku ITER se nazývá centrální solenoid. První tokamaky, jako správné transformátory, měly obě vinutí, ...

Fontány diamantů doprovázejí rozpad superkontinentů

Rozpadem superkontinentů mohly být vyvolány explozivní erupce, které vystřelovaly fontány diamantů ze zemského pláště k zemskému povrchu. Diamanty se tvoří přibližně 150 kilometrů hluboko pod zemskou kůrou.

Voda se skrývá mnohem hlouběji v zemském nitru, než jsme si mysleli

Stopy výskytu vody v hlubokém nitru Země nedávno odhalilo zkoumání diamantů. Vzácný typ diamantu může naznačovat, že voda může proniknout hlouběji do nitra Země, než si vědci dříve mysleli.

Den s experimentální fyzikou 2023

Dne 6. listopadu se konala již tradiční a oblíbená akce s názvem Den s experimentální fyzikou (DSEF), organizovaná Fyzikálním korespondenčním seminářem (FYKOS). Jednalo se již o 29.

Dopravně-inženýrský software TrafficFlow

Během XXVII. Světového kongresu silničního hospodářství, ( 2. - 6. října), společnosti VDT Technology a CertiCon představily nový software s názvem TrafficFlow.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail