Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Elektřina ze Sahary zamíří do Evropy

Pouhé jedno procento slunečního záření dopadajícího na Zemi by stačilo, aby celá Evropa měla dostatek elektřiny a tepla. Zatím se ale energie Slunce podílí na celkové produkci elektřiny zanedbatelnými dvěma setinami procenta.

Fotogalerie (1)
Schéma elektrárny na stlačený vzduch

Podle očekávání EU však během čtvrtstoletí náklady na výrobu jedné kilowatthodiny sluneční elektřiny klesnou hluboko pod současnou úroveň špičkových uhelných a vyrovnají se jaderným zdrojům. Sluneční elektřinu z velkokapacitních článků na Sahaře by pak mohli odběratelé v Evropě dostávat prostřednictvím nových velkokapacitních vedení pod hladinou Středozemního moře.

Současný světový žebříček využívání sluneční energie na výrobu elektřiny vede Japonsko s přibližně 1000 MW instalovaného výkonu (46 % světových kapacit) následované Německem (20 %), USA (17 %), Austrálií, Holandskem, Itálií, Švýcarskem a Španělskem.

(Zdroj: Handelsblat, časopis Odpady)

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Úprava 3D modelu jaderného reaktoru

Studuji strojírenský obor na Střední průmyslové škole v Hranicích na Moravě. Jedním z mých koníčků je vytváření a využívání programů pro tisk různých ...

Radiační technologie pro recyklaci plastů na Filipínách

Mezinárodní agentura pro atomovou energii podporuje projekt NUTEC Plastics, který si kromě přesného monitorování a měření výskytu plastů v životním prostředí jadernými technologiemi ...

NUTEC Plastics Research Mission MAAE v Antarktidě

Experti našli pomocí jaderných technik znečistění mikroplasty dokonce už i na Antarktidě. Iniciativa NUclear TECHnology for Controlling Plastic Pollution (NUTEC Plastics) využívá jaderné nástroje ...

Lunární rover pro malé náklady

Firma Venturi Space, která vymýšlí, studuje, navrhuje a vyrábí vozidla schopná zvládnout extrémní podmínky prostředí na Měsíci a Marsu, a firma Venturi Astrolab, Inc.

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail