Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Napájeni sluncem

„Napájeni Sluncem“ je soutěž, které se mohou zúčastnit všichni – malí, velcí, tlustí, hubení, všichni, kdo rádi dělají něco navíc. Pořadatelem soutěže je Vysoká škola báňská v Ostravě.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Soutěže jsme se zúčastnili i my – studenti Masarykova gymnázia ve Vsetíně. Začátkem března 2006 jsme dostali od pořadatelů krabičku a v ní hromadu součástek. Z nich jsme měli vyrobit funkční model vozítka, napájeného energií vytvořenou v solárních panelech. Měli jsme na to skoro půl roku, ale znáte to – plno učení, k tomu zkoušky ve školním divadle – a najednou tu byl konec školního roku a součástky byly ještě pořád v krabici. Poslední týden jsme chtěli všechno napravit, ale jako studenti 1. ročníku jsme toho o elektrotechnických součástkách moc nevěděli – co je ten modrý váleček s drátky na koncích a k čemu bude vlastně sloužit? Zjistili jsme, že součástky ze stavebnice musíme připájet k plošnému spoji. To jsme ale nikdy nedělali, a tak se nám podařilo udělat z bodového spoje jednu velkou kaňku. Ale nevzdali jsme to.

NA TRATI
Ve středu 20. září 2006 se konala v Ostravě soutěž. Sjeli se zde studenti z celé republiky, přes 150 soutěžních družstev. Ve sportovní hale VŠ byly připraveny speciální dráhy. Sluneční paprsky nahrazovaly 500 W žárovky rozmístěné nad tratí. Úkolem bylo projet vozítkem co nejrychleji vzdálenost asi 180 cm. Ze dvou kol se počítal lepší čas. Naši školu reprezentovaly dva modely. První z nich, zvaný Festinalente (z latiny = spěchej pomalu), předvedl v obou kolech vyrovnaný výkon v čase okolo 1,5 sekundy. Druhému modelu se v prvním kole nepodařilo ani odstartovat. Neúspěch nás však neodradil, právě naopak. Vrhli jsme se do oprav a úprav – a vozítko začalo kupodivu fungovat. Ve druhém kole náš model projel trať v čase okolo 4,24 sekundy, čímž se zařadil do lepší poloviny. I když tento výkon bledl v porovnání s vítězným 1,01 sekundy, měli jsme z něj radost.
Na závěr bylo vyhlášeno nejrychlejší a nejhezčí solární vozítko ve všech kategoriích. Naše Festinalente skončilo mezi 150 soutěžícími vehikly na nádherném 19. místě. Druhé vozítko si 34. místem vybojovalo čestné umístění ve vitríně fyzikální posluchárny. Nevyhráli jsme, nevadí. Příští rok se určitě zúčastníme znovu. Přidáte se k nám?

Zdeněk Škrott, David Uhřík, Aleš Kafka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail