Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Hudba budoucnosti: 1000 km/l benzínu

Dne 14. 1. 2005 byl ve vstupní aule rektorátu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava představen zástupcům významných společností České republiky projekt HydrogenIX. Vozidlo s energetickým zdrojem budoucnosti je určeno pro účast v soutěži o minimální spotřebu paliva Eco-Marathon organizované každoročně společností Shell.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Vozítko vzniklo v Laboratoři palivových článků, založené vysokou školou v roce 2004. Jako generátoru elektrické energie využívá soustavy nízkoteplotních palivových článků s protonovou membránou, které využívají k výrobě elektřiny vodíku. Výkon elektromotoru je 200 W.
Soutěž se uskuteční v květnu ve francouzském Nogaru. Ostravský projekt je prvním vozid- lem akreditovaným z České republiky a teprve čtvrtým v Evropě s vodíkovým pohonem. Soutěžní tým tvoří řada specialistů fakulty bezpečnostního inženýrství, fakulty elektrotechniky a informatiky a fakulty strojní. Někteří z nich v nedávné minulosti pracovali v renomovaných výzkumných laboratořích v Evropě.
Koncept HydrogenIX VŠB-TU Ostrava v sobě spojuje nejen nejpokrokovější technologii energetických zdrojů budoucnosti, ale také řadu nejmodernějších přístupů v oblastech měření, řízení, telemetrie a zpracování dat. Tyto musí vozidlu a soutěžnímu jezdci zajistit bezpečný, ekonomický a ekologický provoz. Vozítko vloni při testech ujelo na 1 litr paliva 1500 km. Nejlepším dosavadním výsledkem soutěže v roce 2004 bylo 1800 km, které ujel na 1 litr paliva konkurenční tým s vozidlem na „vodíkový pohon“ ze Švýcarska. Tým VŠB-TUO si klade za cíl se se svým šampionem HydrogenIX v roce 2005 tomuto výkonu nejen přiblížit.

Třetí pól drží Ostravákům palce!

Víte, že
Využití vodíku jako paliva není zatím při dnešních cenách za ropné produkty možné hlavně z důvodu vysokých nákladů na jeho výrobu, nepřipraveností s tím související infrastruktury a tedy nemožností vyrábět vodík v dostatečně velkém množství. Hlavní výhodou vodíku je čistota spalování. Pokud se vodík použije v motorech s vnitřním spalováním nebo v palivových článcích, vznikne tepelná, mechanická či elektrická energie a neškodný produkt – voda. Nevýhodou je, že se vodík v pozemských podmínkách téměř nevyskytuje v čisté formě, čímž vzniká problém jeho získávání a posléze jeho zpracování.

V dnešní době se 90 % vodíku získává petrochemickými procesy, tedy z uhlovodíkových paliv – výstupem je však CO2, takže získávání vodíku tímto způsobem nezajistí potřebné omezení skleníkových plynů. Vodík je možno získávat také elektrolýzou vody, pomocí elektřiny vyrobené v jiných zdrojích. Tento způsob výroby by také poměrně vhodně vyřešil problém „skladování“ elektrické energie.

Ing. Bohumil Horák
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail