Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 219

Solární systémy Drain-back

Solární systém pro ohřev teplé vody a solární podporu vytápění může majitelům rodinných domů ušetřit nemalé náklady na energie. Moderní solární systémy s řízeným napouštěním a vypouštěním kolektorů – drain-back technologií navíc nabídnou vysokou účinnost a nevyžadují téměř žádnou údržbu. A hlavně: bez problémů fungují i v zimě, voda v nich nezmrzne. Ve spolupráci s odborníky jsme se podívali na některé výhody drain-back solárních systémů.

Fotogalerie (2)
Konkrétní řešení systému drain-back

Drain-back systémy nevyžadují komplikovanou údržbu

Solární systém vybavený drain-back technologií pracuje pouze, svítí-li Slunce a je-li právě poptávka po teplé vodě Tehdy vydá řídicí elektronika pokyn a solární kolektor se pomocí oběhového čerpadla zaplní pracovní kapalinou. Beztlaký systém ohřevu vody je mnohem spolehlivější.

Výhodou systému pro solární ohřev vody s drain-back technologií je energeticky efektivnější a hlavně bezúdržbový provoz. Uživatel si již nemusí dělat starosti s komplikovaným doplňováním, pravidelnou výměnou a likvidací nemrznoucí směsi.

Beztlaké solární systémy v zimě nezamrzají

V beztlakém solárním kolektoru není v době nečinnosti pracovní kapalina. Díky tomu nehrozí, že systém v zimě zamrzne, není tedy třeba používat nemrznoucí směs. Problémy s provozem odpadají i v létě, kdy se solární systémy potýkají s přebytky tepla. Pokud není teplo třeba pro ohřev vody, je solární kolektor prázdný a nepracuje. Nehrozí proto degradace provozní kapaliny ani její případné úniky přes pojistný ventil. Díky tomu, že drain-back systém je beztlaký, není nutná ani expanzní nádoba.

Vyšší účinnost díky lepším tepelným vlastnostem systému
Solární systémy s drain-back technologií nabízí i vyšší účinnost. To je dáno kombinací několika příznivých faktorů. V těchto ohřívačích totiž není nutné používat nemrznoucí směs, která má horší vlastnosti pro přenos tepla než voda. To spolu s lepšími stratifikačními vlastnostmi beztlakého zásobníku a absencí výměníku voda-nemrznoucí směs zaručuje až o 15 % lepší účinnost oproti klasickým tlakovým solárním systémům.

Systémy pro solární ohřev vody s drain-back systémem jsou ekologičtější
Jako pracovní kapalina se v těchto systémech používá voda. Odpadají tak požadavky na její pravidelnou výměnu a ekologickou likvidaci. Beztlaký systém bez nemrznoucí směsi také méně namáhá těsnění, snižuje se tedy riziko úniků kapaliny a provozních poruch. Solární systémy s drain-back technologií ale mají i své specifické požadavky na instalaci. Zásadním požadavkem je nutnost zajistit stálý, alespoň dvouprocentní spád potrubí od solárních kolektorů až k zásobníku. Pro maximální solární zisky je možné systém nastavit na míru a plně jej tak přizpůsobit požadavkům dané instalace.


Výhody Drain-back technologie v kostce:


  • Až o 15 % vyšší účinnost oproti tlakovým systémům.

  • Mimořádně nízké nároky na údržbu.

  • V zimě solární systém nezamrzá a v létě se nepřehřívá.

  • Ekologický provoz – pracovní kapalinu tvoří voda, nemrznoucí směs není potřeba.

  • Životnost v řádu desítek let, snadná likvidace a recyklace starého systému.

Tomáš Skolek
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Podmořský život u Velikonočního ostrova

Podmořský horský řetězec u Rapa Nui, známý také jako Velikonoční ostrov, hostí úžasnou řadu hlubokomořských druhů. Expedice na hřeben Salas y Gómez u Rapa Nui v Tichém oceánu ...

Tajemství radioaktivního promethia

Pomocí nové metody odhalili vědci klíčové vlastnosti radioaktivního promethia, prvku vzácných zemin. Stalo se tak až téměř osm desetiletí poté, co byl tento nepolapitelný prvek vzácných zemin objeven.

Vesmírná robotika se připravuje k explozivnímu růstu

Před pěti lety NASA zahájila misi jako vystřiženou ze sci-fi trháku. Nasadily robotický systém Astrobees na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), který zde pomáhá astronautům s opravami a údržbou.

Chytré meteostanice ve školách

Základní školy na Praze 4, Filosofská a Školní, se mohou pochlubit unikátním projektem monitoringu mikroklimatu a škodlivých látek v ovzduší.

Jsme genetická mozaika

Ve studii, kterou vedli Jan Korbel z Evropské laboratoře molekulární biologie (EMBL) a Ashley Sandersová z Berlínského institutu pro biologii lékařských systémů Centra Maxe Delbrücka ...

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail