Ať vám léto hraje do karet
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Solární systém pro ohřev teplé vody a solární podporu vytápění může majitelům rodinných domů ušetřit nemalé náklady na energie. Moderní solární systémy s řízeným napouštěním a vypouštěním kolektorů – drain-back technologií navíc nabídnou vysokou účinnost a nevyžadují téměř žádnou údržbu. A hlavně: bez problémů fungují i v zimě, voda v nich nezmrzne. Ve spolupráci s odborníky jsme se podívali na některé výhody drain-back solárních systémů.
Výhodou systému pro solární ohřev vody s drain-back technologií je energeticky efektivnější a hlavně bezúdržbový provoz. Uživatel si již nemusí dělat starosti s komplikovaným doplňováním, pravidelnou výměnou a likvidací nemrznoucí směsi.
Vyšší účinnost díky lepším tepelným vlastnostem systému
Solární systémy s drain-back technologií nabízí i vyšší účinnost. To je dáno kombinací několika příznivých faktorů. V těchto ohřívačích totiž není nutné používat nemrznoucí směs, která má horší vlastnosti pro přenos tepla než voda. To spolu s lepšími stratifikačními vlastnostmi beztlakého zásobníku a absencí výměníku voda-nemrznoucí směs zaručuje až o 15 % lepší účinnost oproti klasickým tlakovým solárním systémům.
Systémy pro solární ohřev vody s drain-back systémem jsou ekologičtější
Jako pracovní kapalina se v těchto systémech používá voda. Odpadají tak požadavky na její pravidelnou výměnu a ekologickou likvidaci. Beztlaký systém bez nemrznoucí směsi také méně namáhá těsnění, snižuje se tedy riziko úniků kapaliny a provozních poruch. Solární systémy s drain-back technologií ale mají i své specifické požadavky na instalaci. Zásadním požadavkem je nutnost zajistit stálý, alespoň dvouprocentní spád potrubí od solárních kolektorů až k zásobníku. Pro maximální solární zisky je možné systém nastavit na míru a plně jej tak přizpůsobit požadavkům dané instalace.
Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.
Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...
V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.