Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Teleskopické lopatky větrných turbín

Velké větrné turbíny získávají z větru více energie než turbíny malé. Na druhou stranu jsou dlouhé lopatky nevýhodné, protože na vnitřní mechanismus zařízení vyvíjejí velký tlak a mohou ho poškodit až zničit. Projektanti turbín se proto uchylují ke kompromisu mezi účinností a trvanlivostí větrné turbíny.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Rajnish Sharma z University of Auckland z Nového Zélandu vypočítal, že turbína s lopatkami, které by bylo možné za provozu vysouvat, by mohla za rok vyrobit dvakrát tolik elektřiny, než turbína obyčejná. Navíc by byla bezpečná i při vysokých rychlostech větru. Pro ověření této myšlenky postavil prototyp větrné elektrárny o výkonu 1,5 kW s teleskopickými lopatkami. Turbína této elektrárny vyrobila za silného větru stejné množství elektřiny jako turbína standardní, zatímco při nižších rychlostech větru své konkurenty dokonce předčila.

Výroba teleskopických lopatek je sice nákladnější, ale podle výpočtů Rajnish Sharmy by lopatky byly ekonomicky výhodné i při čtyřnásobně vyšších nákladech. Novými lopatkami by se mohly osazovat i již existující běžné turbíny. Na průmyslově vyráběných větrných turbínách však Sharma svůj nápad dosud neověřil.

Zkrácený překlad podle: New Scientist, 2011, č. 2835, s. 26.

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail